Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kdo (ne)chce referenda? Díl 1.

Zavedení referenda na celostátní úrovni patří ke změnám ústavy, které „chtějí všichni a přitom nikdo.“ Kdo je předkládal? Jaké argumenty padaly při projednávání? A kdo jak hlasoval? V novém seriálu článků rozebereme všechny dosavadní návrhy.

Další díly:

Kdo (ne)chce referenda? Díl 1.díl 2.díl 3.díl 4.díl 5.díl 6.díl 7.díl 8.díl 9.díl 10., díl 11.Po úspěšném seriálu článků o pokusech o omezení imunity poslanců a senátorů přinášíme další sérii analýz. Tentokrát si rozebereme všechny dosavadní pokusy o prosazení zákona o obecném celostátním referendu. Nebudeme se přitom snahami prosadit konání jednorázového referenda o dílčí věci, například o přímé volbě prezidenta nebo o vstupu ČR do NATO.

Ústava České republiky (článek 2) říká, že "ústavní zákon může stanovit, kdy lid vykonává státní moc přímo." Podle části politické reprezentace to znamená, že každé konání celostátního referenda vyžaduje přijetí zvláštního ústavního zákona. Zatím bylo tímto způsobem uspořádáno referendum o vstupu do EU.

Podle jiných politiků ovšem ústava předpokládá přijetí obecného zákona, který by umožnil konání celostátního referenda po splnění předepsaných podmínek. Zatím bylo předloženo 12 návrhů na přijetí takového ústavního zákona. V tomto seriálu článků je postupně rozebereme.

V prvním díle se podíváme na vůbec první návrh z roku 1994.

Rok 1994, předkladatelé Jan Kryčera (Českomoravská unie středu) a další poslanci

Pionýrskou snahou v tomto směru byl návrh Jana Kryčera. Podívejme se nejprve na parametry referenda podle tohoto návrhu:

  • Kdo může vyvolat referendum: Poslanecká sněmovna (prostou většinou), vláda, petice alespoň 10% všech občanů (v případě změny zákona alespoň 15% občanů), což představuje asi 500 000 podpisů u celostátního referenda. Nutno dodat, že tolik se ještě nikdy žádné petici nasbírat nepodařilo.
  • O čem nelze rozhodovat: lidská práva, daně, rozpočet.
  • K přijetí návrhu v referendu je potřeba: Nadpoloviční většina všech oprávněných voličů. Takto nastavená podmínka znamená prakticky vždy neúspěch referenda, protože například při účasti 55% voličů je nutné, aby se pro návrh vyslovilo 90% hlasujících!
  • Rozhodnutí referenda lze zvrátit: Nejdříve za 5 let.
  • Další zajímavosti: Vláda měla mít možnost využít referenda, pouze pokud chtěla prosadit vlastní zákon odmítnutý předtím ve Sněmovně. Kdyby byl referendem odmítnut, vláda by musela podat demisi. V opačném případě by byla rozpuštěna Sněmovna. V tomto bodě byl návrh poněkud nedomyšlený, protože i rozpuštění Sněmovny by se fakticky rovnalo pádu vlády.

V první řadě je třeba říci, že návrh pocházel od poslanců tehdejší opozice (Českomoravská unie středu, Liberálně sociální unie a ČSSD). Při projednávání Jan Kryčer jako argument pro jeho přijetí uvedl, že referendum je jako prostředek přímé demokracie kodifikováno v mnoha západních zemích, zmínil například Švýcarsko. Vyjádřil přesvědčení, že jde o osvědčený a vhodný doplněk ke stávající ústavě.

Marek Benda (ODS) následně vystoupil se zprávami z výborů a zároveň uvedl, že proti tomuto návrhu zákona se staví i vláda (tedy první Klausova vláda ODS, KDU-ČSL a ODA).

S pozměňovacími návrhy přišli poslanci Antonín Hrazdíra (Levý blok) a František Kačenka (Českomoravská unie středu), avšak ty přinášely pouze dílčí a nepodstatné změny – poslanci hlasovali vesměs stejně, ať už se hlasovalo o původní předloze nebo o jejích modifikacích.

Antonín Hrazdíra argumentoval, že navrhovaný ústavní zákon adekvátně doplňuje ústavu, která hovoří o svrchovanosti lidu a referendum je tudíž logickým krokem, jak toto v praxi naplnit. Proti této interpretaci pozvedl hlas Marek Benda, který poznamenal, že v článku stojí, že ústavní zákon toto sice může stanovit, nikoli však, že musí.

Nakonec byly poslanci vládní koalice zamítnuty jak pozměňovací návrhy, tak návrh původní. Z Hrazdírovy iniciativy se hlasovalo o vytvoření parlamentní komise, která by připravila zákon o referendu, ale i toto hlasování skončilo pro předkládající stranu neúspěchem.

Hlasování po jménech

Celkově vzato, největší podporu měl návrh na levici, zatímco vládní strany se postavily proti nebo se jejich členové zdrželi. První pokus o zavedení referenda v rámci České republiky tedy ztroskotal asi po 20 minutách už v prvním čtení.

Filip Legát, KohoVolit.eu

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

Dále čtěte

V polovině největších měst vládne "opoziční smlouva"

Ve čtvrtek se bude hledat korupce

Lepší stát? Jdeme na to!

Autor: D K | čtvrtek 2.2.2012 16:11 | karma článku: 9,28 | přečteno: 845x
  • Další články autora

D K

Volební program pro volby do evropského parlamentu: Česká Pirátská

Česká pirátská strana, neboli jednoduše Piráti se v letošních evropských volbách bude ucházet o posty europoslanců vůbec poprvé. V národním, ale i mezinárodním měřítku se těší značné oblibě hlavně mezi mladými lidmi, které zaujmou moderními tématy týkajících se především využití internetu. A co konkrétně nabízí Piráti ve svém volebním programu?

15.5.2014 v 16:11 | Karma: 7,69 | Přečteno: 561x | Diskuse| Politika

D K

Jan Keller: Jak se do Evropy volá…

Kampaně před volbami do Evropského parlamentu pomalu vrcholí. Lídr sociální demokracie, sociolog, filozof, publicista a environmentalista Jan Keller říká, “Evropa bude taková, jakou si ji uděláme.” A jakou Evropu tedy nabízí?

14.5.2014 v 9:11 | Karma: 11,96 | Přečteno: 1014x | Diskuse| Politika

D K

Strana pro Evropu: Pojistka DSSS v Eurovolbách

Na kandidátce č. 29 se lze dočíst, že Dělnická strana sociální spravedlnosti je v koalici se Stranou pro Evropu. Koho by ovšem zajímalo, zda je tato malá záhadná strana podle svého názvu pro-evropská, bude zklamán. Vše nasvědčuje tomu, že je spíše pojistkou DSSS v případě problémů s jejím fungováním.

12.5.2014 v 16:11 | Karma: 10,80 | Přečteno: 577x | Diskuse| Politika

D K

Volební program k volbám do Evropského parlamentu: Strana Zelených

V květnových volbách do Evropského parlamentu Strana Zelených kandiduje v koalici společně s hnutím Změna, se kterým sdílí většinu programových priorit. Pro Zelené to jsou především moderní energetická politika, tvorba nových pracovních míst, kvalita života a genderová problematika. Motem “Česko dopředu”, chtějí Zelení vyjádřit svůj záměr vést aktivní evropskou politiku.

12.5.2014 v 11:11 | Karma: 10,67 | Přečteno: 481x | Diskuse| Politika

D K

Česká DSSS ztracena mezi parlamenty

“Rozvrácení Evropské Unie zevnitř”, to je heslem, kterým česká Dělnická strana sociální spravedlnosti (v koalici s Strana pro Evropu) vysvětluje svoji kandidaturu do Evropského parlamentu. Ačkoliv je jejich politika jasně proti-evropská, nakolik se jejich program skutečně týká problematiky České republiky v mezinárodní kontextu zůstává otázkou.

8.5.2014 v 16:11 | Karma: 11,82 | Přečteno: 409x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  23:41

Pásmo velmi silných bouřek prošlo přes východní Čechy, Moravu a Slezsko. Bylo mezi nimi i několik...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Kdyby evakuovali školu, žil by, říká bratr oběti. Rakušan podle něj něco kryje

20. června 2024

Premium Rodiny obětí střelby na fakultě kritizují policii – ta i ministr vnitra mlčí. „Kdyby policie řekla,...

Romance dvou diktátorů. Severokorejský vůdce Kim kuje pikle s přítelem Putinem

20. června 2024

Premium Tak už to prasklo: severokorejský diktátor Kim Čong-un si našel nového „nejlepšího přítele“....

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  23:41

Pásmo velmi silných bouřek prošlo přes východní Čechy, Moravu a Slezsko. Bylo mezi nimi i několik...

Vondra zesměšnil gender Kolaji. Trapárna, eklhaft, reagují Bartoš a další

19. června 2024  22:02

Lídr koalice SPOLU Alexandr Vondra, který získal křeslo v Evropském parlamentu, se na platformě X...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 395
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1168x
Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Seznam rubrik