Kdo chce vládnout Středočeskému kraji?

V polovině října se budou konat volby do krajských zastupitelstev. Kdo kandiduje? Pojďmese podívat na minulost jednotlivých politiků, kteří se uchází o mandátv regionech.

Ve Středočeském kraji budou nadcházející volby ovlivněny nejen kauzou Davida Ratha ale také faktem, že zde kandiduje nejvíce politických stran a hnutí za celou éru existence kraje – tedy 21 uskupení. To by mohlo přinést větší roztříštěnost výsledků a tím i větší problém vytvářet koalici, která bude kraj řídit.

Krajská vládnoucí strana ČSSD nasadí do boje o post hejtmana kraje MVDr. Josefa Řiháka, který byl zvolen krajskou organizací jako lídr v červenci 2012. Porazil tak úřadující hejtmanku kraje Zuzanu Moravčíkovou podporovanou vnitrostranickou opozicí. Podle některých členů tamější ČSSD je Řihák považován za osobu tzv. Rathovsko-Dolejšovského křídla (pozn.: Richard Dolejš je dosavadní šéf krajské ČSSD). Tento názor sdílí i poražená Moravčíková, která je přesvědčená, že byl Řihák kvůli této skutečnosti ve volbě zvýhodněn.

Jako starosta města Příbram čelil Řihák kritice hlavně kvůli privatizaci 1. příbramské polikliniky. Nejdříve se proti privatizaci postavili lékaři s obavami, že po uplynutí garantované doby 3 let vlastník neumožní další působení polikliniky a tím tak přestane být pacientům poskytována zdravotní péče. Následně přišli s peticí i sami občané. Nakonec byla kvůli samotnému průběhu soutěže a pro netransparentnost podána dvě trestní oznámení (více zde).

Za ODS bude na hejtmana kandidovat MUDr. Raduan Nwelati, primátor města Mladá Boleslav. Nwelati nahradil na pozici lídra kandidátky Petra Bendla, který vedl stranu v posledních 3 krajských volbách.

Nwelati vede poněkud netradiční volební kampaň. Za každého občana, se kterým on či jeho spolupracovníci hovoří, zaplatí 10 korun. Občané je dostanou v podobě 2 žetonů v hodnotě 5 Kč. Ty pak mohou vhodit do nádoby s označením dobrovolní hasiči, zdravotnictví, školství, doprava nebo sociální služby a tím tak sami rozhodují, na jakou oblast by měla ODS peníze vynaložit.

Nwelati je jako boleslavský primátor také znám svou neustálou kritikou a spory s exhejtmanem Davidem Rathem. Nwelati dokonce podal trestní oznámení na vedení Středočeského kraje kvůli podezření z podvodu. Nelíbil se mu záměr Středočeského kraje vytvořit jedno veřejné neziskové zdravotnické zařízení, které by nahradilo 5 doposud fungujících oblastních nemocnic v Kladně, Mladé Boleslavi, Kolíně, Příbrami a Benešově. Jakákoli obvinění Rath odmítal (více zde).

O místo šéfa kraje bude bojovat také jedna žena. Jedná se Helenu Langšádlovou (TOP 09), která je ‚‚jedničkou‘‘ na společné kandidátce TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí. Langšádlová krátce po revoluci vstoupila do KDU-ČSL a stala se aktivní v politice. V roce 1998 se stala starostkou Černošič. V roce 2009 KDU-ČSL opustila a vstoupila do tehdy nově vznikající strany TOP 09, jejíž středočeskou organizaci v současnosti vede.

Dalším kandidátem na hejtmana je Ing. Pavel Jetenský (KSČM). Pavel Jetenský je v současné době šéfem finančního výboru Středočeského kraje. Za působení Davida Ratha ČSSD v kraji rozhodovala právě díky tiché podpoře komunistů. Jetenský dokonce pravidelně docházel na jednání rady kraje i přesto, že nebyl jejím členem (více zde).

Informace v tomto článku byly z části převzaty z webu NasiPolitici.cz, který systematicky shromažďuje informace o politické reprezentaci. Pokud máte zajímavé informace o kandidátech ve vašem obvodu, které by voliči měli vědět, můžete o nich diskutovat na facebookové stránce KohoVolit.eu.

KohoVolit.eu, podpořeno fondem Otakara Motejla.

Dále čtěte:

Skandální předvolební průzkumy ČT a ČRo

Budou poslanci a senátoři kumulovat funkce i po volbách?

V sobotu začala platit novela, která odstraní billboardy od dálnic

Autor: D K | čtvrtek 13.9.2012 18:11 | karma článku: 6,23 | přečteno: 947x