Kam s "vyjetým" olejem z friťáku? Vrátit zpět do Billy?

Češi jsou prý přeborníky v třídění. Rozuměj v třídění odpadů. V třídění plastových obalových odpadů jsme dokonce na prvním místě v Evropě. Aspoň něco národně - povzbudivého, když hokej ani fotbal nám teď nějak moc nejde...

Příloha páteční MF Dnes "Odpady" přináší čtenářům celou řadu užitečných informací o recyklování odpadů. Mne tato příloha úplně neuspokojila, protože jsem tam nenašla informaci, kterou bych potřebovala znát:

Před nedávnem jsem zakoupila fritovací hrnec zvaný friťák od firmy "Philips". Stošestnáctistránkový manuál nám sice v šestnácti jazycích radí, abychom přístroj, který již dosloužil, nevhazovali do běžného komunálního odpadu, ale odevzdali jej do sběrny určené k recyklaci, ale tato informace je poněkud předčasná. Zatím řeším problém, kam s použitým olejem, který -  jak manuál doporučuje - musím vyměnit po každém desátém použití, neboť tuk ztrácí své dobré vlastnosti poměrně rychle.

Fritovací hrnec obsahuje dva litry oleje. Po každém desátém použití musím dva litry oleje někam uložit. Ale kam? Odnést zpět tam, kde jsem ho koupila?

Vzhledem k tomu, že fritujeme poměrně často, dá se předpokládat, že budu řešit tento problém přibližně jednou měsíčně. Za jeden rok to máme celkem 24 litrů použitého fritovacího oleje. To je poměrně velký kanystr. Sto domácností, které používají friťák,  tak za rok "vyrobí" 2 400 litrů použitého oleje, 24 hekťáků...

Použijeme-li údaj Českého statistického úřadu o počtu domácností z roku 2001 (4 000 000) a budeme-li předpokládat, že každá čtvrtá domácnost (t.j. 25%) má fritézu (např. ledničku má zhruba 90% domácností), zjistíme, že 1 milion  fritéz "vyrobí" v Česku 24 milionů litrů odpadního oleje za rok. Za předpokladu, že jedna cisterna pojme 30 000  litrů oleje, za rok tedy Česko vyrobí 800 plných cisteren odpadního oleje z fritéz. Pokud bude autocisterna dlouhá 20 metrů, budou tyto cisterny naplněné odpadním olejem spotřebovaným českými domácnostmi za rok stát v koloně 16 km dlouhé. To je vzdálenost, kterou ujdete asi za čtyři hodiny.

A takhle si můžete s čísly klidně hrát. Můžete připočítat obrovské objemy odpadního oleje z potravinářských provozů - kuchyní jídelen, restaurací, nemocnic. A pak se nad kalkulačkou můžete zeptat:

 "Ale kde ten volej sakra je?"

"Většinou v hajzlu", přátelé.

Ano, kam dávají domácnosti odpadní olej z fritéz? Vylévají ho do záchodu? Tak to jim hrozí docela velká pokuta. Oleje ze splaškových vod významně ovlivňují technologie čistíren odpadních vod, které sice mají odlučovače a lapáky olejů a tuků, ale jejich kapacita nebyla dimenzována na takový nárůst olejů v odpadních vodách. Tyto oleje také zanášejí odpadní trubky v domech tak, že je musíme velmi často čistit. Většinou chemicky, že? Louhem sodným...

A tak jsem hledala informace, kam s použitým olejem z friťáku, na internetu a zde je jedna možná odpověď:

"Provozy i domácnosti by správně měly tuky shromažďovat do většího množství v nádobách či barelech s uzavřeným víkem a odvážet do sběrných dvorů. "

A jak to děláte vy? Likvidujete olej vylitím do záchodu? Dovedete si představit, jakou šílenou práci dá ten olej z vody zase dostat?

Autor: Eva Klokočníková | sobota 23.5.2009 8:07 | karma článku: 25,17 | přečteno: 4813x
  • Další články autora

Eva Klokočníková

Tancuj, Mariane

6.2.2024 v 15:30 | Karma: 11,56

Eva Klokočníková

Zpověď páně ministra

11.1.2024 v 10:15 | Karma: 17,42