Děvčátka, na slovíčko. Ta tabletka proti početí vás může zabít.

O tom, jak nebezpečná může být hormonální antikoncepce, jsem na svůj blog napsala již tři články. Měla jsem pocit, že je to minimum, které mohu udělat pro zdraví děvčat, které touží (nebo jejich partneři) po bezstarostném sexu. Informace o tomto nebezpečí by měly být viditelně uvedené v čekárně každé gynekologie. Proč tam nejsou?

Před několika lety jsem jako matka selhala. Moje dcera, aniž by mi cokoliv řekla, si nechala poprvé ve dvaceti letech předepsat svým gynekologem hormonální antikoncepci. Potud všechno v pořádku, v tom věku má na sex nárok a na antikoncepci také, ale i na to mne o tom neinformovat. Zašla na gynekologii, dostala recept  a tabletky nasadila. Vše, co se dělo pak, jsem již popsala v níže citovaných článcích. Cesta rychlou záchrankou, rozsáhlá plicní embolie, několik dní balancování mezi životem a smrtí.

Nevím, jestli se jí gynekolog před předepsáním receptu tázal, jestli se v rodině vyskytl někdo, kdo prodělal trombózu, tromboembolii nebo má či měl podobné potíže, které jsou důsledkem zvýšené srážlivosti krve, která je způsobena genetickou poruchou zvanou Leidenská mutace. Nepamatuje se na to.

Tuto mutaci ale v rodině máme. Já jsem to věděla, věděla jsem dokonce i to, že jsou tyto poruchy nebezpečné při užívání hormonální antikoncepce. To, že jí hrozí nebezpečí, jsem jí předem neřekla. Doufala jsem, že mi o svém záměru antikoncepci užívat řekne, a spolehla jsem se i na odbornou úroveň gynekologa.

Byla to velká chyba, kterou dcera nemusela přežít. Ve dvaceti letech si mladý člověk toužící po bezstarostném sexu ze všeho nejvíce přeje co nejrychleji odejít z ordinace s receptem a více se tím nezabývat, užívání antikoncepce přece není nemoc!

Dcera naštěstí díky obrovskému nasazení skvělých lékařů i velkému štěstí plicní embolii přežila. Jen díky tomu mohu dnes i já žít svůj život dál jen s malými výčitkami.

Aby ty výčitky byly co nejmenší, psala jsem o našich zkušenostech na blog. Nemám jiné možnosti publikovat naše nešťastné zážitky.

Chtěla jsem volit i jiné cesty informování o této skutečnosti, ale vzdala jsem to. V diskusi pod články se ozvalo mnoho těch, kteří mne označili za člověka šířícího paniku i odborné bludy. Nevěřili mi, že toto hormonální antikoncepce dokáže.  

Hormonální antikoncepce je skvělý byznys. Proč by měly být v čekárnách informace o tom, že není vhodná pro každého, když každá další uživatelka tabletek znamená zcela jasný a pravidelný přísun peněz.

Možná teď, když o zdravotních potížích způsobených hormonální antikoncepcí, píše náš i zahraniční tisk na titulních stránkách, se přístup společnosti k tomuto problému změní. Aspoň na chvilku! Než se to zas celé ututlá a ochrnou nebo zemřou další po lásce toužící mladá děvčata.

 

http://klokocnikova.blog.idnes.cz/clanok.asp?cl=15203&bk=40920 Hromonální antikoncepce může zabíjet

 http://klokocnikova.blog.idnes.cz/clanok.asp?cl=31163&bk=31228 Lepší je být těhotná, než mrtvá

http://klokocnikova.blog.idnes.cz/clanok.asp?cl=50553&bk=54522 Hormonální antikoncepce bez receptu, lékárnék to vyřeší.

Autor: Eva Klokočníková | středa 16.1.2013 7:20 | karma článku: 31,62 | přečteno: 5765x
  • Další články autora

Eva Klokočníková

Tancuj, Mariane

6.2.2024 v 15:30 | Karma: 11,56

Eva Klokočníková

Zpověď páně ministra

11.1.2024 v 10:15 | Karma: 17,42