Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nejen volby v Británii mohou skončit patem

Minulý čtvrtek měli voliči ve Velké Británii možnost si po pěti letech vybrat nové složení dolní sněmovny britského parlamentu. Do výsledků voleb vkládali velké naděje zejména britští konzervativci, kteří doufali, že se po třinácti letech vlády labouristů konečně chopí vesla a jejich předseda opět zasedne v Downing Street jako nový britský premiér.

Ještě před půl rokem to vypadalo, že toryové získají v nové sněmovně jasnou většinu a předseda vlády David Cameron začne bez větších potíží realizovat jejich předvolební sliby. Konstatování, že týden je v politice dlouhá doba, se však tentokrát naplnilo beze zbytku a již několik týdnů před volbami začalo být jasné, že s volební výhrou konzervativců to nebude nijak růžové. Nejenže začaly opět stoupat preference labouristů, ale situaci začali dramatizovat i posilující liberální demokraté vedení charismatickým Nickem Cleggem.

Konečný výsledek voleb je pak pro konzervativce hořkým zklamáním, byť se snaží tvářit jako jasní vítězové. Pokud ve Spojeném království politická strana aspirující na vítězství nezíská ve volbách většinu alespoň 15-20 křesel, je to vždy považováno za znak budoucí nestability a potenciálních problémů. Britský poslanec se totiž chová více nezávisle na stranické linii než například jeho český kolega, což je zapříčiněno i jeho silnější pozicí vzešlou z jednomandátového volebního obvodu. Pokud však daná strana nezíská ani prostou nadpoloviční většinu, je to obecně považováno za katastrofu.

O to podivnější byla reakce některých českých médií, která hned následující den po volbách psala o jasném vítězství konzervativců, čímž daní novináři jasně prokázali, že vůbec nechápou britskou politickou realitu. V Británii se o jasném či triumfálním vítězství mluví v případě, že daná strana vyhraje s opravdu velkým náskokem. Příkladem může být volební vítězství konzervativců pod vedením Margaret Thatcherové v roce 1983, kdy porazili labouristy poměrem křesel 397:209, či vítězství labouristů vedených Tony Blairem nad konzervativci v roce 1997 poměrem 418:165 křesel.

Můžeme bez nadsázky konstatovat, že konzervativcům nakonec naději na vytvoření kabinetu zachránila skutečnost, že se ve Velké Británii do dolní sněmovny volí na základě jednokolového většinového systému a ne systému poměrného jako v případě České republiky. Takhle konzervativci získali 306 křesel (nutná nadpoloviční většina je 326), labouristé 258 a liberálové 57. V případě poměrného systému by byl procentuální výsledek ve stejném pořadí v poměru 36 : 29 : 23. Konzervativci by neměli většinu ani v tomto případě a navíc by liberální demokraté mohli vytvořit pohodlnou většinovou vládu s labouristy, se kterými mají více styčných programových bodů.

V Británii volby skončily podobným patem jako u nás v roce 2006. My jsme si stěžovali na poměrný volební systém a stále jsou aktuální plány na jeho obohacení většinovými prvky. Ve Spojeném království se však naopak ozývá čím dál více hlasů požadujících zavedení prvků poměrného systému do jejich většinového.

Můžeme jen doufat, že letošní volby do Poslanecké sněmovny nedopadnou podobně jako ty britské. Sociální demokraté budou s největší pravděpodobností vítězi voleb, avšak možná s pozicí britských konzervativců. Naopak naše pravicové strany asi nebudou schopny vytvořit většinovou vládu. Vše přitom budou v našem případě rozhodovat menší strany.

Jestliže v Británii nemá vítězná strana možnost sama utvořit většinovou vládu, následují nejpozději do dvou let předčasné volby. V České republice podobnou situaci známe již z června 1996, kdy vládní koalice ODS, KDU-ČSL a ODA získala ve volbách pouhých 99 křesel z 200. Menšinová vláda se rozpadla za jeden a půl roku. V dnešní složité ekonomické situaci však naše země potřebuje stabilní vládu se silným mandátem, která vydrží v úřadě po celé funkční období. Až volby ukážou, zda se to podaří.            

Autor: Lukáš Kaucký | pondělí 10.5.2010 14:17 | karma článku: 10,44 | přečteno: 1059x
  • Další články autora

Lukáš Kaucký

Pražský magistrát hazarduje s kulturním stříbrem metropole

Současná pravicová koalice na pražském magistrátu se evidentně rozhodla, že kulturní politiku města pojme formou svérázného představení, ve kterém bude jeviště zahaleno do spousty mlhy, ze které se občas vynoří nějaká tajuplná postava, pronese svojí nepříliš srozumitelnou repliku a zmizí do propadliště, aby se po chvíli objevila postava jiná s replikou naprostou popírající slova předcházející.

30.1.2013 v 8:45 | Karma: 10,57 | Přečteno: 417x | Diskuse| Ostatní

Lukáš Kaucký

Budeme mít prezidenta, jakého si zasloužíme

Od nástupu Václava Klause do prezidentského úřadu brzy uplyne dlouhých deset let. Jeho odchodem však nekončí jen dekáda plná zlomových událostí, ale díky schválené změně Ústavy se uzavírá i jedna celá etapa vývoje našeho státu. V pořadí jedenáctý prezident od vzniku samostatného Československa již bude volen nikoliv parlamentem, ale všemi občany. Byť si to mnoho současníků možná vůbec neuvědomí, máme možnost být svědky skutečně mimořádné události v tisícileté historii naší země. Poprvé budou moci Češi přímo rozhodnout, kdo jim bude vládnout z historických prostor majestátního sídla českých králů, byť se zlomkem tehdejších pravomocí.

20.12.2012 v 8:27 | Karma: 19,62 | Přečteno: 2768x | Diskuse| Ostatní

Lukáš Kaucký

Mariánský sloup – pomník primátora Svobody

Primátor Svoboda se evidentně rozhodl, že se chce nesmazatelným způsobem vepsat do podoby historického centra našeho hlavního města. Jako každý vysoce postavený politik, který se nechá příliš oslnit mocí svého úřadu, a v tomto případě i leskem svého zlatého řetězu, rozhodl se i současný pražský primátor, že si nechá postavit pomník. Které místo je přitom v Praze exponovanější a důstojnější, než Staroměstské náměstí. Žijeme však v demokratickém státě, kde není společensky přijatelné ani dovolené stavět pomníky žijícím osobnostem, proto se pan primátor rozhodl, že by tento pomník měl alespoň dostatečně připomínat jeho působení v čele pražského magistrátu. Jinak, než touto úvahou, si totiž nelze vysvětlit jeho neutuchající zapálenost, spoustu energie a času, kterou primátor od jarních měsíců věnuje projektu obnovy Mariánského sloupu a Krocínovi kašny právě na Staroměstském náměstí.

1.12.2012 v 12:36 | Karma: 12,42 | Přečteno: 1196x | Diskuse| Ostatní

Lukáš Kaucký

Tomáš Töpfer, senátor na „vedlejšák“

Tento pátek a sobotu vybírají voliči v každém ze 27 volebních obvodů nového senátora. Jestli se přitom bude skutečně jednat o nováčka, který poprvé zasedne v lavicích horní parlamentní komory, či svojí pozici obhájí někdo ze starých harcovníků, se tentokrát ukáže velmi brzo po uzavření volebních místností. Mezi bedlivě sledované duely v rámci senátních obvodů přitom patří Praha 4, nejlidnatější pražská městská část, tradiční bašta ODS, kde se dlouhodobě používalo rčení, že zde ve volbách bez problémů vyhraje i tenisová raketa Václava Klause.

19.10.2012 v 8:30 | Karma: 43,42 | Přečteno: 5763x | Diskuse| Politika

Lukáš Kaucký

Cestovní ruch: nevyužitý potenciál, špatná legislativa

V nadcházejících volbách do krajských zastupitelstev budou občané rozhodovat nejen o novém vedení krajů na následující čtyři roky, ale zároveň o postavení a síle krajů prosadit své priority a zájmy svých obyvatel. Zásadní otázkou je, zda budou silnými partnery vlády a centrálních úřadů nebo se jejich pravomoci a kompetence díky tlaku pravicových vlád postupně marginalizují, majetek krajů se zprivatizuje a z hejtmanů a krajských radních se stanou správci nevýznamných rozpočtů bez možnosti cokoliv v kraji podstatněji ovlivnit.

30.9.2012 v 19:28 | Karma: 9,66 | Přečteno: 865x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

VIDEO: V Londýně hořel autobus. Hasiči požár zvládli až po více než hodině

19. května 2024  10:09

Pět hasičských vozů a třicet hasičů zasahovalo v sobotu odpoledne v Twickenhamu na jihozápadě...

Sněmovna bude příští týden schvalovat sporné zkrácení doby oddlužení

19. května 2024  9:19

Sněmovna bude příští týden schvalovat sporné zkrácení doby oddlužení z nynějších pěti let na tři...

Nizozemec si na zahradě postavil hrad, jeho interiér láká turisty z celého světa

19. května 2024  8:36

Šestasedmdesátiletý Nizozemec Gerry Halman si na své zahradě postavil pětipatrový hrad. V...

Poštovní známka po bagetě i voní. Francie uctila symbol gastronomie

19. května 2024  7:26

Francouzská pošta představila novou známku s obrázkem bagety převázané stužkou v barvách trikolory....

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...

  • Počet článků 24
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1370x
Zastupitel hl. m. Prahy, politik, jenž ještě neztratil ideály, věnující se ve volném čase historii, kterou vystudoval a která je jeho největším koníčkem

Seznam rubrik