Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Noc u Mrtvého moře

Na co člověk myslí, když po roce odjíždí z Izraele? A jaké to je mít kamarády rozeseté po různých koutech světa?

U Mrtvého moře je pořád horko a v létě ještě víc. Místní k němu tudíž v letních měsících vyrážejí zásadně jen pozdě večer a odjíždějí za brzkého rána, než slunce začne pálit. Někteří se jedou vykoupat, jiní přespat pod hvězdami, které jsou okolo moře obzvlášť jasné, a někteří chtějí jen společně s přáteli posedět u táboráku nebo grilu. Na rozloučenou jsme se rozhodli udělat tohle všechno dohromady.

Byl to jeden z mých posledních večerů z Izraeli. Po roce studií jsem mířila domů do Čech a poslední týdny se nesly ve znamení postupného loučení, s kamarády i s místy, na která se člověk zvykl. Už jsem podobná loučení zažila několikrát, ale většina mých kamarádů jsou stále Evropané, což se v kontextu dnešního cestování zdá být téměř za rohem. Do Jeruzaléma to stále člověku připadá dál, jako by překračoval nějaké hranice jinačích kultur a tradic a ne jen Středozemní moře. Pocity z toho byly všelijaké a ticho na břehu moře je zvláštně akcentovalo.

Seděli jsme na písečné pláži kousek od hotelových komplexů na jihu Mrtvého moře. V kroužku na dekách se promíchali moji kamarádi z Čech, kteří přijeli na návštěvu, a kamarádi z Jeruzaléma, se kterými jsem se loučila. Kolem dokola byl klid a bezvětří, jen čas od času se do moře přišlo smočit pár nočních návštěvníků. S postupující nocí kamarádi postupně usínali vedle sebe na písku. Mně se konečně zavřely oči, když nad jordánskými horami vyšel rudý srpek nového měsíce.

Znovu jsem vstala, když nebe růžovělo a po kamenech u moře začínali skákat vrabci. Na nejvzdálenějším koutě mola jsem uviděla svého kamaráda z východního Jeruzaléma, jak potichu pozoruje jordánské hory vystupující ze stínu, vzdálené od nás jen úzkým pruhem Mrtvého moře. Potichu mi začal vyprávět, že studoval na univerzitě v Jordánsku. Taky tam potkal dobré kamarády, ze zemí Blízkého východu, ale i mimo něj. Po dokončení studií se ale vrátil zpět do Izraele, kde má, jako většina Palestinců z východního Jeruzaléma, modrou kartu trvalého pobytu, ale nikoliv občanství. Cestování je pro něj tudíž daleko složitější operace než pro někoho s evropským pasem, která mimo jiné zahrnuje dočasný cestovní dokument vydaný jordánskými úřady. I pouhá cesta na druhou stranu moře tak může být značně komplikovaná.

Během kamarádova vyprávění se růžové mraky na obzoru pomalu rozplynuly a zpoza nedalekých jordánských hor vykouklo ranní slunce. Stoupalo rychle a záhy začalo znovu vyhřívat zem, která ještě nestihla od včerejšího večera vychladnout. Na pláži se objevili první ranní plavci, kteří chtěli stihnout koupel, ještě než slunce začne příliš pálit.

Jestli si něco člověk rokem v Jeruzalémě pořádně vryl pod kůži, tak je to to, že Evropané opravdu mají spoustu věcí jednodušší. Zatímco pro mě je cestování do většiny zemí světa z velké části jen otázka peněz a kamarády, které v Izraeli mám, mohu téměř kdykoli navštívit, mnozí jiní (a vůbec ne jen Palestinci) to mají o mnoho složitější. Touhle jednoduchou historkou kamaráda tak můj odjezd dostal o dost jinačí perspektivu, za což jsem nesmírně ráda. Kdo ví, třeba se takhle na břehu Mrtvého moře zase brzy potkáme.

 

PS: Tenhle blog byl založen během mého roku v Jeruzalémě a popisoval především příběhy odtamtud. Nejsem si jistá, zda a jakým způsobem budu v jeho psaní pokračovat, také proto že od října začnu psát také na jiný web s trochu jiným zaměřením. Zážitky z Izraele a Palestiny ale určitě budu ještě chvíli zpracovávat, takže s psaním ještě nějakou dobu přestávat neplánuji.

Autor: Kateřina Velíšková | neděle 16.9.2018 19:30 | karma článku: 19,84 | přečteno: 591x
  • Další články autora

Kateřina Velíšková

Lekce z Jeruzaléma 2: O denním životě a konfliktu

Dlouhotrvající konflikt a obyčejný denní život v Jeruzalémě existují vedle sebe a nehledě na politickou situaci zde člověk téměř každý den potká známky obojího.

30.9.2018 v 19:00 | Karma: 16,50 | Přečteno: 498x | Diskuse| Cestování

Kateřina Velíšková

Lekce z Jeruzaléma: 1. Cizinci to mají jednodušší

Ačkoli to možná zní zvláštně, cizinec ze Západu smí v Izraeli i Palestině překračovat hranice, které jsou pro místní často nepřekonatelné.

23.9.2018 v 19:00 | Karma: 22,41 | Přečteno: 698x | Diskuse| Cestování

Kateřina Velíšková

O běhání v Palestině a taky o tom, jaké neziskovky mají smysl

V Jeruzalémě jsem začala běhat s palestinskou organizací. Stala se z toho jedna z věcí, která mi tady dává největší smysl.

2.9.2018 v 19:00 | Karma: 21,26 | Přečteno: 1048x | Diskuse| Společnost

Kateřina Velíšková

Na checkpointu v Izraeli

Aneb o hranicích mezi lidmi, byrokracii a taky o věcech, kterých si cizinec cestující v Izraeli a Palestině vůbec nemusí všimnout.

27.8.2018 v 13:00 | Karma: 21,58 | Přečteno: 976x | Diskuse| Cestování

Kateřina Velíšková

Jak se v Izraeli opravuje potrubí

Aneb jak to vypadá, když potřebujete zavolat opraváře vodovodních trubek o šabatu v Jeruzalémě, a co se přitom dozvíte o Česku.

19.8.2018 v 19:00 | Karma: 27,92 | Přečteno: 1351x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Zřícená dálnice v jižní Číně má již 36 obětí, další pátrání komplikuje počasí

2. května 2024  6:23

Nejméně 36 lidí zemřelo v hornaté oblasti na jihu Číny, kde se ve středu po silných deštích zřítila...

Poslanci mají jednat o změně zákoníku práce, o minimální a zaručené mzdě

2. května 2024  5:42

Poslanci by měli na mimořádné schůzi začít projednávat úpravu zvyšování minimální mzdy. Novela...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

  • Počet článků 31
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 994x
Student, co se nějak ocitnul v Jeruzalémě. Na místě, které je neuvěřitelně různorodé, plné protikladů a taky trochu šílené. Tak bych o něm chtěla psát.