Jsem z Ameriky, můžu dostat slevu? Aneb o amerických židech v Izraeli

V Izraeli si člověk občas překvapeně uvědomí, že na některých místech je slyšet americká angličtina víc než hebrejština. Vztah americké diaspory k Izraeli je totiž pro židovský stát nesmírně důležitý. 

Je těžké si toho nevšimnout. Při procházce ulicemi Jeruzaléma člověk dříve či později potká skupiny amerických turistů, spousta obchodů se zde zaměřuje na americké produkty a také mezi současnými imigranty je velká část Američanů, jak v ortodoxní komunitě, tak mimo ni.

Vzájemný vliv americké diaspory a Izraele je obrovský a jejich vztah je velice důležitý z finančních i politických důvodů. Předně, počet židů ve Spojených státech je téměř srovnatelný s Izraelem. Spojené státy jsou také jednoznačně nejvýznamnějším spojencem Izraele na mezinárodní scéně. Kromě toho se také dají najít mnohé kulturní a historické paralely mezi oběma národy, které často vedou k pocitu sounáležitosti a vzájemného porozumění.

Obchod prodávající "Bushovy bagely" v centru Jeruzaléma

Z těchto a dalších důvodů je pro Izrael nesmírně důležité vztahy s americkou diasporou kultivovat a podporovat tak pozitivní vztah amerických židů k Izraeli a jeho politice. Jedním z mnoha nástrojů, který k tomu dopomáhá, jsou Birthright Tours. Tyto zájezdy, pojmenované v překladu po přirozeném právu člověka, poskytují bezplatnou návštěvu Izraele pro desítky tisíc mladých lidí židovského původu ročně, většina z nichž je právě ze Spojených států. Projekt, který je financován s pomocí soukromých dárců i izraelského rozpočtu, se snaží v mladých lidech probudit pocit sounáležitosti s Izraelem a podpořit jejich vztah k jejich židovským kořenům. Podobnou tématikou se zabývá i mnoho dalších organizací a projektů, mnohé z nichž se soustředí i na podporu americké imigrace do Izraele.

Tohle prostředí pak v mnoha případech funguje. Spousta židů z americké diaspory má k Izraeli velice hluboký vztah, který se často projevuje jak finanční, tak politickou podporou. Kromě toho člověk často v Izraeli pozoruje příklady situací, ve kterých členové americké diaspory bezděčně projeví, nakolik se vnímají jako součást zdejšího prostředí. Spolužačka mi tak vyprávěla, jak nedávno v obchodě narazila na mladou Američanku, která se hned při vstupu bez otálení prodejce anglicky zeptala, jestli jakožto účastnice Birthright Tour dostane slevu. Dostala ji.

Ani vztahy americké diaspory k Izraeli se ale neobjedou bez kontroverze. V poslední době se například v médiích objevily případy, kdy se účastníci výše zmíněných Birthright Tours rozhodli zájezd opustit, protože podle nich poskytoval jen velice jednostranné informace o Izraelsko-palestinském konfliktu. V západní diaspoře se také množí hlasy, které vyslovují pochybnosti o tradiční podpoře židovských organizací z diaspory k izraelské pozici v konfliktu a které se snaží nabourat monopol těchto velkých organizací na ten správný vztah k židovskému státu.

Pozoruhodné na celé problematice je také to, že i organizace kritizující izraelskou politiku vůči Palestincům tak často dělají právě z pozice sounáležitosti s židovským státem. Skupinka mladých Američanů, kteří odešli z Birthright Tour, aby navštívili Palestince ve východním Jeruzalémě, tak své rozhodnutí zdůvodnila právě nesouladem mezi svou představou o své židovské víře a politikou Izraele.

Z jedné strany tudíž člověk může hledět na vztah americké diaspory k Izraeli jako na důsledek celkového postavení Spojených států, které umožňuje mladým americkým židům cítit se ve výrazně výsadnějším postavení ve vztahu k Izraeli než například židé ze zemí třetího světa. Na druhou stranu je ale tento nadstandartní vztah možno pozorovat také z pohledu kulturního vlivu často liberálnějších amerických reformních židů, kteří právě kvůli svému pocitu sounáležitosti s Izraelem chtějí mít vliv na zdejší poměry. Nakolik se tento vliv liberálního židovského křídla ze Spojených států projeví v izraelské politice je těžké odhadnout, zdá se ale, že dosud převládající přístup velkých organizací jako je Birthright začíná být částí mladých amerických židů zpochybňován.

Autor: Kateřina Velíšková | neděle 22.7.2018 19:00 | karma článku: 21,48 | přečteno: 1177x