Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak je to skutečně s příplatky za třídnictví

Základním problémem, který brání zvýšení třídnických příplatků učitelům, není to, zda Poslanecká sněmovna zařadí nebo nezařadí na jednání novelu zákoníku práce (která zvýšení obsahuje). Tím problémem je rozpočet školství.

Pokud nebudou v rozpočtu peníze na alespoň slušné (o spravedlivých ani nemluvím) příplatky pro třídní učitele, tak přijetí zákona o jejich razantním zvýšení přinese oblíbenou hru na vyndavání peněz z jedné kapsy a strkání těch stejných peněz do kapsy druhé.

Vysvětlení je jednoduché. Představme si, že přijmeme zákon, podle kterého budou muset všichni třídní dostávat dva až tři tisíce korun. Když na tento účel nebudou v rozpočtu peníze navíc (není to málo, hovoříme cirka o dvou miliardách ročně), tak co se stane? VŠEM UČITELŮM zmizí osobní ohodnocení, které se přemístí k třídním do příplatku za třídnictví.

Učitelky a učitelé vědí, o čem mluvím. Takto to chodilo ve školství roky a roky. Hodně děr se podařilo zalepit v posledních čtyřech letech, ale financování škol stále není přímé, jasné a spravedlivé. Jistota, že tak zvané „zvýšené peníze“ najdou učitelky a učitelé také v peněženkách, tak ta stále neexistuje. To má zajistit až v současnosti zaváděná reforma financování škol prosazená ještě za mého působení na ministerstvu v roce 2017.

Zvýšit příplatky za třídnictví je správné, protože ty peníze si třídní učitelé plně zaslouží. Je to těžká práce a velká zodpovědnost, spousta administrativy a spousta povinností, ale také mimořádný vliv na výchovu žáků a studentů. Mimochodem – vsadím se, že naprostá většina z nás si nepamatuje přesně všechny své učitelky a učitele z mládí, ale prakticky všichni si vzpomeneme na své třídní. Někteří možná i ve zlém, ale to jen potvrzuje, co říkám.

Každá částka navíc ve prospěch třídnictví, jsou peníze vydané na dobrý účel. A už vůbec bych se nebránila tomu, aby příplatek za třídnictví vzrostl i nad deset procent tabulkového platu. Protože opakuji, že za tu práci a zodpovědnost by to alespoň začínalo být spravedlivé. Ale efekt přendávání peněz z kapsy do kapsy je ještě horší, než současný obvyklý příplatek kolem tří nebo pěti stovek.

O co dnes v oblasti učitelských platů jde? A proč neustále opakuji, že prioritně se musí zvyšovat tarifní mzdy?

Protože problém je v celkově nízké úrovni odměňování učitelů. Potřebujeme zásadně zvýšit celkovou hladinu platů v oboru na úroveň, která bude alespoň vzdáleně připomínat, že tato země je v OECD, že patří mezi nejrozvinutější státy světa. Proto nazvěme věci pravými jmény. Možná jsme automobilová velmoc a možná máme skvělé zdravotnictví a řadu dalších věcí, ale co se financování školství týká, tak jsme mezi těmi nejrozvinutějšími státy zemí zaostalou. Naše výdaje na školství jsou v OECD prakticky NEJNIŽŠÍ (počítáno procentem z HDP). Když jsem v době působení na ministerstvu s radostí oznamovala, že bylo dosaženo rekordních objemů rozpočtu MŠMT, byla to pravda. Ale ty rekordy jsme dosáhli co do absolutní výše rozpočtu v miliardách korun. Ale počítáno procenty HDP jsme na tom stále velmi špatně.

Což znamená, že nám ostatní vyspělé země ujíždějí.

Jedním z důvodů je i naše „šetření“ na třídních. A dalším, ještě větším, je celková nízká úroveň tarifních platů v oboru. Oproti zdravotníkům či policistům.

Politikaření a předhánění se politiků v tom, kdo učitelkám a učitelům přidá první či více, to nikam nevede. Za prvé je to předhánění na papíře a za druhé vždy přidáváme ze státního rozpočtu – pokladny nás všech. Když máme nízkou úroveň mezd celkově, je třeba od ledna přidat slíbených patnáct procent všem v tarifech. Když přidáme, jak to navrhuje MŠMT, deset procent do tarifů a pět do mimotarifních složek, tak se stane jednoduchá věc. Optimista řekne, že ředitelé dostanou možnost odměňovat více ty nejlepší učitele. Já jsem však poučený optimista se znalostí reálií, tedy zvláště v oblasti našeho školství pesimista, a proto říkám, že ředitelé nezískají žádný prostor pro vlastní rozhodnutí – ty peníze dají třídním učitelkám a učitelům, a těm, kteří vykonávají specializované činnosti a také nepedagogickým pracovníkům, aby je ve škole udrželi. Proč? No protože jinak jim tyto činnosti nebude chtít nikdo dělat. Na nějaké pečlivé vážení, zda má Alenka dostat o tolik a tolik více než Josef či Věra, na spravedlivé hodnocení (po kterém učitelky a učitelé právem volají), na to skutečně prostor nebude.

Jediným férovým řešením je dodržet slíbených patnáct procent zvýšení v tarifech a vedle toho přidat k navrhovaným penězům pro školství dalších několik miliard korun na to, aby bylo možné zvýšit příplatky za třídnictví a případně nejlépe ještě posílit objem peněz na mimotarifní složky platů.

A až tohle ve sněmovně všichni rozumní poslanci při projednávání rozpočtu podpoří (a věřím, že podpoří) a zajistíme tak krytí nových výdajů rozpočtem, nic nebude bránit ministerstvu školství zvýšit příplatky za třídnictví hned následující den na jednání vlády.

Je na nás, zda budeme více investovat do betonu nebo do vzdělání našich dětí. A ať se nepokouší „kázat“ tací, kteří nepustili, když vládli, školství ani korunu a udělali v něm „sekeru“ minimálně 100 miliard.

Nemohu si odpustit jednu poznámku. Kdyby v roce 2017 nebyla kvůli nátlaku pravicových aktivistů shozena ze stolu novela zákona o pedagogických pracovnících nazývaná kariérní řád, tak bychom nyní tento problém neřešili. Třídní by již dávno měli jisté příplatky alespoň od tisíce do 1500 korun měsíčně. Tehdy byl návrh PLNĚ rozpočtově pokryt, samozřejmě jsem ty peníze na vládě prosadila. Docela by mne zajímalo, kde skončily. Ve školství to „přes velké sliby v médiích“ nebylo.

Čímž k tomu dodatečně oněm aktivistům „gratuluji“. Jen do tohoto dne připravili učitele o nějakou tu miliardu ve výplatách.

Autor: Kateřina Valachová | čtvrtek 18.10.2018 8:09 | karma článku: 14,54 | přečteno: 2571x
  • Další články autora

Kateřina Valachová

Všechno před "ale" je žvást

Hádáním se o zásadních nebo alespoň nějakých změnách v exekucích trávím už více než patnáct let. Za tu dobu jsem zažila desítky způsobů, jak se povedlo pohřbít obrovské množství pokusů udělat z exekutorského eldoráda něco lepšího.

8.10.2020 v 7:59 | Karma: 19,35 | Přečteno: 12788x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Kateřina Valachová

Změny v exekucích potřebují novou energii

Už je potřeba to říci maximálně otevřeně. V Poslanecké sněmovně je velmi malá ochota k razantní změně exekučního řádu a pokud někdo od nynějšího jednání na toto téma očekává zásadní posun k lepšímu,...

9.9.2020 v 8:05 | Karma: 19,28 | Přečteno: 4638x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Kateřina Valachová

Já chráněný účet nevzdám

V parlamentním systému je již umístěna novela zákona, která zavádí tak zvaný chráněný účet. Oč jde? Jednoduše je to vytvoření systému, který zabrání opakovaným exekucím stejných peněz. A ožebračování lidí v problémech.

31.8.2020 v 8:52 | Karma: 14,24 | Přečteno: 10819x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Kateřina Valachová

Kluci z vrcholu pyramidy

David Ondráčka z Transparency International vypráví v rozhovoru s Luďkem Mádlem na Seznam Zprávy, že „Hlavním obviněným v kauze Pelta a spol. by vlastně měl být neschopný stát, který dlouhodobě nedokázal vytvořit pravidla...

25.8.2020 v 13:49 | Karma: 28,49 | Přečteno: 5709x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Kateřina Valachová

Progresivní zdanění není sprostý pojem

Diskuse o zavedení skutečného progresivního zdanění vytvořila v národě, jako obvykle, dvě nesmiřitelné skupiny. Jedna říká: Jinak to nejde. Druhá: Zločin a bolševismus. Pevně doufám, že existuje i třetí, největší.

13.8.2020 v 8:00 | Karma: 17,99 | Přečteno: 5050x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Hasiči celou noc zasahovali v pralese Mionší, vodu nosili na zádech

2. května 2024  9:16

Beskydský prales Mionší v noci zachvátil požár. Hasiči celou noc zasahovali v jeho nejvyšším...

Volby by jasně vyhrálo ANO, mimo Sněmovnu by zůstaly TOP 09 a KDU-ČSL

2. května 2024  8:17,  aktualizováno  8:48

Sněmovní volby by v dubnu vyhrálo ANO s 32,5 procenta, ODS by měla 13 procent, SPD a Piráti shodně...

Protesty studentů eskalovaly i v Kalifornii, jeden člověk skončil v nemocnici

2. května 2024  8:11

Na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA) se v noci na středu střetli proizraelští a...

Amsterdam bojuje proti nerovnosti v močení. Vyčlení miliony na veřejné záchodky

2. května 2024  7:53

Radnice v Amsterodamu po několikaletém nátlaku ze strany žen vyčlenila čtyři miliony eur (přes 100...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 139
  • Celková karma 33,29
  • Průměrná čtenost 4453x
Právnička, bývalá politička, nyní Za sklem. Za sklem je organizace, která pomáhá lidem s poruchami autistického spektra, aby mohli žít, pracovat a vzdělávat se v běžném prostředí.

Seznam rubrik