Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak je na tom skutečně naše školství

Jsou věci, na kterých se všichni shodneme. Dokonce i ministr financí. Ba i prezident republiky. Například: Děti jsou naše budoucnost. Školství je priorita. Učitelům je třeba vrátit důstojnost.

Vedle toho přicházejí různé výsledky domácích i mezinárodních šetření srovnávajících úroveň školství na základě znalostí a dovedností žáků. V některých oblastech stagnujeme, v jiných se naši žáci zhoršují. Někdy nás překvapi jejich vynikající úroveň, například v tak zvané finanční gramotnosti. Proč překvapí? Protože máme tendenci vykládat tyto výsledky převážně negativisticky. Jako odraz údajně zastaralé výuky, výsledek práce málo inovativních učitelů a vůbec, jako důkaz nekvalitního základního školství.

Porovnání výsledků vzdělávání v asi nejznámějším mezinárodním šetření PISA od r. 2000, kdy proběhlo poprvé, až po poslední data, která budou oznámena letos, přece jen ukazují na určité nedostatky. Přetrvávají problémy s chápáním psaného textu, zejména u chlapců. Původní nadprůměrné výsledky žáků v matematice a přírodních vědách se v mezidobí mírně zhoršily. Nebylo by však prozíravé utěšovat se tím, že v mezinárodním srovnání jsme přece pořád průměrní. PISA sice podle názorů odborníků nesleduje převážně to, co se vyučuje ve škole (předmětové vědomosti a dovednosti), protože se zaměřuje spíše na schopnost jejich mobilizace a užití. I tak je to ale pro školu výzva, co a jak případně změnit, v čem učitele a školy podpořit, aby i tyto dovednosti (dnes označované jako gramotnosti) získávali již ve škole.

Na druhou stranu výsledky TIMSS, šetření sledujícího především znalosti v matematice a přírodních vědách získané ve škole, podobně jako nedávno projekt společnosti Kalibro, ukazují za dvacet let mírné zlepšení schopnosti našich žáků znalosti využívat. Spíše došlo ke zhoršení v oblasti vědomostí.

Vychází nám tak zajímavý obraz. V našich základních školách velmi pravděpodobně nevyučujeme hůře a neučí se v nich horší děti než dříve. Můžeme si ale položit otázku, proč nejsme mezi nejlepšími ani v PISA, ani v TIMSSS. Proč ve veřejnosti převládá pocit nespokojenosti a tak kritický pohled na základní školu.

Jsem daleka toho, abych výsledky (třebas) uznávaných mezinárodních srovnávacích průzkumů přeceňovala. Protože hodně a ráda jezdím po školách, tak vím, že v řadě ohledů naše školství podává výtečné výsledky (zvláště obdivuhodné vzhledem k tomu, jak je dlouhodobě podfinancované). Proto jsem ráda, že se letos podařilo výrazně zvýšit platy (i když samozřejmě nikoliv dostatečně) a je i více peněz na investice. V danou chvíli jde o maximum možného, ale o další zvyšování platů budu usilovat i pro příští roky, byť jsou mé možnosti vymezené vývojem ekonomiky a ochotou společnosti naplnit slovo priorita reálným obsahem.

Takže dobře vím, že od roku 1989 jsme se v mnohém posunuli. Patří za to dík mnoha lidem, především dlouhému zástupu skvělých pedagogů. V něčem se však musíme poučit z chyb. Příležitostí může být revize rámcových vzdělávacích programů a vyvážení poměru mezi orientací na někdy velmi mlhavě pojaté kompetence a na učivo. Je také třeba vyrovnat dlouholetý dluh a naplnit kariérní systém tak, aby se stal spíše programem profesního růstu. Něco jsme už v těchto věcech udělali. Více je toho ale před námi.

Čeká nás řada důležitých rozhodnutí, jak celý systém popostrčit a upravit tak, aby naše děti na jedné straně nepodceňovaly nutnost náročné práce a osvojování znalostí, ale současně lépe chápaly souvislosti a uměly své vzdělání dávat k užitku celé společnosti. Aby byly lépe připraveny na to, jak se její nároky proměňují.

Autor: Kateřina Valachová | pondělí 17.10.2016 12:07 | karma článku: 11,79 | přečteno: 221x
  • Další články autora

Kateřina Valachová

Všechno před "ale" je žvást

Hádáním se o zásadních nebo alespoň nějakých změnách v exekucích trávím už více než patnáct let. Za tu dobu jsem zažila desítky způsobů, jak se povedlo pohřbít obrovské množství pokusů udělat z exekutorského eldoráda něco lepšího.

8.10.2020 v 7:59 | Karma: 19,35 | Přečteno: 12788x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Kateřina Valachová

Změny v exekucích potřebují novou energii

Už je potřeba to říci maximálně otevřeně. V Poslanecké sněmovně je velmi malá ochota k razantní změně exekučního řádu a pokud někdo od nynějšího jednání na toto téma očekává zásadní posun k lepšímu,...

9.9.2020 v 8:05 | Karma: 19,28 | Přečteno: 4638x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Kateřina Valachová

Já chráněný účet nevzdám

V parlamentním systému je již umístěna novela zákona, která zavádí tak zvaný chráněný účet. Oč jde? Jednoduše je to vytvoření systému, který zabrání opakovaným exekucím stejných peněz. A ožebračování lidí v problémech.

31.8.2020 v 8:52 | Karma: 14,24 | Přečteno: 10819x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Kateřina Valachová

Kluci z vrcholu pyramidy

David Ondráčka z Transparency International vypráví v rozhovoru s Luďkem Mádlem na Seznam Zprávy, že „Hlavním obviněným v kauze Pelta a spol. by vlastně měl být neschopný stát, který dlouhodobě nedokázal vytvořit pravidla...

25.8.2020 v 13:49 | Karma: 28,49 | Přečteno: 5709x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Kateřina Valachová

Progresivní zdanění není sprostý pojem

Diskuse o zavedení skutečného progresivního zdanění vytvořila v národě, jako obvykle, dvě nesmiřitelné skupiny. Jedna říká: Jinak to nejde. Druhá: Zločin a bolševismus. Pevně doufám, že existuje i třetí, největší.

13.8.2020 v 8:00 | Karma: 17,99 | Přečteno: 5050x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Španělské ministerstvo se rozhodlo zrušit cenu býčích zápasů. Vyvolalo kritiku

4. května 2024  7:05

Španělské ministerstvo kultury se rozhodlo zrušit národní cenu býčích zápasů. Informoval o tom...

Do konce roku by se mohlo konat další jednání české a ukrajinské vlády, řekl Fiala

4. května 2024  6:48

Do konce letošního roku by se podle premiéra Petra Fialy mohlo konat další společné jednání české a...

Ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Díky čínské pomoci výroba dramaticky roste

4. května 2024

Premium Přes citelné západní sankce ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Tamní produkce zbraní se dramaticky...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

  • Počet článků 139
  • Celková karma 33,29
  • Průměrná čtenost 4453x
Právnička, bývalá politička, nyní Za sklem. Za sklem je organizace, která pomáhá lidem s poruchami autistického spektra, aby mohli žít, pracovat a vzdělávat se v běžném prostředí.

Seznam rubrik