Kudy, kam?

Nejenom psaním živ je člověk, ale i prací na zahrádce a k tomu je jarní a letní období přímo ideální. A není od věci připravit i povyražení, za které cesty do Norska považuji.

   Dlouho jsme se již nesetkali a víte proč? Vedle všech možných neduhů mně postihla i nechuť k psaní a tak jsem se vyhříval na sluníčku, které naplno zazářilo po uvedení mé knihy "Objevy Expedice oksroN mezi čtenáře. Líbila se a tak jsem pořídil menší dotisk a z něj mám ještě pár kousků k dispozici. Stačí se ozvat.Líbila se a tak jsem pořídil menší dotisk a z něj mám ještě pár kousků k dispozici. Stačí se ozvat.

   A co jsem vlastně dělal? Hrabal se v hlíně na zahrádce a při počasí, které lákalo k počítači jsem se pustil do plánování letošní cesty Expedice oksroN, už sedmnácté, do Norska. Kudy, kam? Tak zní otázka. Za těch sedmnáct let máme Norsko víceméně přečtené, chybí jen pár Národních parků a přiznám, na tůry už nemáme. Holt všichni máme už dost přes padesát a o svém věku raději pomlčím.

   Nikdy jsem nebyl v Sovětském svazu ani v současném Rusku a už dlouho mne svrběly šlapky. Co se tam podívat? S malou zajížďkou na sever Norska je možno navštívit Petrohrad. A tak jsem se pustil do itineráře.
   Cestu přes Polsko jsme využili již několikrát, třeba vloni přes Gdaňsk do Stockholmu a pak dále na sever. A tak to vezmeme znovu přes Warszavu do Litvy, Lotyšska a zakotvíme v Petrohradu. Jediný problém: je nutno pořídit do Ruska vízum v ceně přes 2500Kč na osobu. Za týden nám je vyřídí služba s platností na pět dní a to nám stačí.

Chrám Vzkříšení Krista

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   Do "našeho" kempingu Kjellingstraumen za polárním kruhem je pěkně daleko a možno použít různé cesty přes Finsko a Švédsko. Volil jsem mezi cestou přes estonský Tallin trajektem do Helsing, přejezd do Vasy a opět trajektem do Švédské Umey. A odsud pouhých 1600 km do kempu.

Přístav v Tallinu

   Druhá varianta nepočítala s trajekty a do kempu pojedeme přes finské Oulu a Švédsko.
Co v kempu? No přece odpočinek. Je dovolená a tak pět dní chvíli s prutem na vylepšení jídelníčku lovem ve fjordu, výlet na pláže nebo na ledovec Svortisen nebo i do Národního parku Rago.

Kjellingstaumen Fjord Camp

   Dvoudenní přejezd do Lilleströmu ke kamarádovi Zdeňkovi, dvoudenní odpočinek s návštěvou Osla a pak trajekt z Osla do německého Kielu a domů cca 1000 km na jeden zátah. Už jsme to jednou skusili a vyšlo to.

mizející stopa před Kielem

   Dvoudenní přejezd do Lilleströmu ke kamarádovi Zdeňkovi, dvoudenní odpočinek s návštěvou Osla a pak trajekt z Osla do německého Kielu a domů cca 1000 km na jeden zátah. Už jsme to jednou zkusili a vyšlo to.   Tak to bychom měli. Itinerář je na světě a nesmím zapomenout na manžele ze Vsetína, kteří se po přečtení mé knihy na mne obrátili, abych jim na jejich dvacetiosmé cestě poradil. Rád jim pomohu v případě potíží nebo informacemi o tom nejlepším, co mohou v Norsku potkat.   No a my můžeme vyjet. O letošní zážitky z Expedice oksroN se s vámi rád podělím hned, jakmile mne políbí můza.

 

 

Autor: Jaroslav Kašíkjaroslav | pátek 22.9.2017 5:41 | karma článku: 5,52 | přečteno: 209x