Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Láká vás studium medicíny? Zvažte to! – část první

Nerada bych, aby to vyznělo tak, že mladé lidi plné ambicí odrazuju od toho, stát se doktorem. I já budu jednou pacientem, i já budu ty lékaře potřebovat. Nedává to smysl, měla bych budoucí kolegy podpořit. Ale radši je varuju.

Kdysi na lékařské fakultě k nám na přednášce promlouval jeden doktor. Prý jestli víme, na co jsme se to dali. Tím, že jsme si začli s medicínou. Jestli jsme si vědomi toho, co od nás společnost očekává, a jak nás ve skutečnosti část z nich, z pacientů, bude vnímat. Že nám to vysvětlí na konkrétním případu. Jeho kamaráda zavolali záchrankou k tonoucímu člověku. Laici se tam toho člověka pokoušeli už nějakou dobu resuscitovat. On prý přijel, doběhl ke břehu a pustil se do záchrany. Ten člověk byl prakticky mrtvý. Kamarád přiložil defibrilátor, když tu si uvědomil, že k němu nemá potřebný gel. Zůstal v sanitce. Rozhodl se neztrácet čas a přístroj použil bez něj. Tou úsporou času, tím neprodleným zásahem, tomu člověku zachránil život. Obrazně řečeno, převrhl Charónovi jeho loďku mířící do podsvětí a dotáhl neživého zpátky mezi smrtelníky. Způsobil mu ovšem popáleniny na hrudníku. To od toho defibrilátoru. Ten člověk to po čase posoudil jako vážnou újmu na zdraví, záchranáře zažaloval a soud mu dal za pravdu. Zdravotník svůj boj prohrál a byl odsouzen.

Nechme stranou úvahy o tom, jestli ten lékař pochybil, že disponoval nedostatečným vybavením, že nepostupoval lege artis. V tom příběhu je skryto něco jiného. Něco, co definuje temnou stránku lékařského povolání, tu, kterou člověk naplno pochopí až poté, co se toto poslání stane součástí jeho života.

Vstupem na medicínu pečetíte vlastní osud. Jste zdravotník, vaším úkolem je pomoci. Za každých okolností.  Musíte si vědět rady, ne se jen domnívat. Ne se jen o něco pokusit. Zhodnotit a vyhodnotit, vždy bezchybně. Co na tom, že se může vyskytnout situace, kterou jste nikdy předtím nezažili, nikdo vám nikdy neukázal ani nevysvětlil, co dělat. Nebo že jste o ní snad jen kdysi před lety četli v jedné z mnoha knížek a od té doby na ní navršili spoustu jiných informací. Máte bílý plášť a diplom. Jste lékař. Pacienti očekávají, že víte. Víte všechno.

Tím, že absolvujete studium medicíny, se z vás stává všeobecný doktor, tedy lékař informovaný o všech oborech. Což ale neznamená, že disponujete znalostmi ze všech oborů. Tohle je vlastně jedna z prvních věcí, která by vás po úspěšném absolvování medicíny měla děsit. Čeká vás sice ještě několik let školení v oboru, pro který se rozhodnete, ale společnost vás bude doživotně vnímat jako někoho, kdo si stran zdraví ví rady za všech okolností. Nepřipouští se neznalost, musíte bezchybně zareagovat, protože jste doktor.

Sedíte v letadle, míříte na dovolenou.  U jednoho z cestujících se vyskytnou zdravotní komplikace. Posádka organizuje pomoc a zjišťuje, není- li přítomen erudovaný odborník. Nemá cenu zapírat, vaší povinností je pomoci. Protože jste vystudovali medicínu. Všichni ostatní můžou zůstat sedět, jen se dívat, případně vše natáčet na mobil. Nikdo jim to nebude mít za zlé. Pokud připojí ruku k dílu a zapojí se do pomoci, budou v očích ostatních vnímáni kladně. Vykonali něco nad rámec svých povinností. Vás naopak čekají problémy, pokud svůj lékařský status zapřete. Důvody k tomu mít můžete ( jste unavení, samotným vám není dobře, usoudíte, že si nevíte rady a bojíte se to přiznat, nechce se vám zviditelňovat se, nebo se vám jednoduše nechce nijak angažovat), právo na to ale nemáte. Vy zkrátka musíte.

Jako nelékař jsem v tom měla jasno. Snad aby člověk, co by uměl pomoci, ale neudělá to, snad ať odevzdá lékařský titul. Vždyť přece poslání, Hippokrat a tak.

Jenže už v době, kdy jsem chodívala na gympl, v období, kdy ve mně myšlenka na medicínu zrála, jsem si rozčarováním z pocitů můžeš/ měla bys/musíš  - prošla. Jezdívala jsem trolejbusem, každé ráno narvaným k prasknutí. Nasedala jsem jako první a vysedala jako poslední. Z konečné na konečnou, přes celé město. Trolejbus cestou nabíral pokaždé stejné lidi, po čase „známé tváře“. Když přistoupili důchodci, ohleduplně jim pár z nás uvolnilo místo. Ostatní „známé tváře“ si na to zvykly. Proč se zvedat, když jiní pustí sednout vždycky. Párkrát jsem zanechávala situaci plynout a pozorovala okolí, jestli změní svůj návyk. Nic, samozřejmě. A tak se z pocitu „chci a pomůžu ráda“ stalo „musím, i když se mi nechce“. A ten pocit vás po letech začne sžírat.

Skoro se bojíte si přiznat, jak jste se změnili. Už vůbec ne, říct to nahlas. Kam se podělo to dobro uvnitř, na které jste byli tak hrdí?

Já vám řeknu kam. Společnost ho spotřebovala.

Tady ten pocit vnitřního vyhoření, bez ohledu na pracovní podmínky a situaci ve zdravotnictví, ten vás, navzdory přesvědčení ve vlastní nevyčerpatelnou touhu pomáhat potřebným, ten vás zasáhne.

Protože vy jste takoví nikdy nebyli. Vy jste do té medicíny vstupovali  plní odhodlání a chuti. Chuti pomáhat a dělat to nejlíp,  jak jste schopní. Dokonce na vlastní úkor.

A pak přijde prohrané soudní jednání. Místo vděku, že jste zachránili lidský život. A svůj tím pošpinili. Může se tomu lékaři někdo divit, když už medicínu nebude mít rád?

Prý je doktorů málo, ale věřte tomu, když  jiní tvrdí, že dle statistik jich máme dost. Peněz vydělávají, že by se měli stydět. Ať společnosti splatí, co do nich vložila. A vůbec, ať si táhnou, takové tu nepotřebujem.

Krize ve zdravotnictví kumuluje leta, ovšem zdá se, jakoby ne a ne dosáhnout vrcholu, který by potvrdil závažnost celého stavu. Vypadá to s takovou, jako plané řeči.  Ale věřte mi, systém už se pár let nachází za bodem, kdy byla ještě šance ho zresuscitovat.

Plujeme na Titaniku. Srážku s ledovcem už máme za sebou. Co bude následovat, víme.  Doktoři , co v nemocnicích aktuálně pracují, mi tak trochu připomínají legendární orchestr, který hrdě hraje, navzdory nezvratnému osudu, oddán svému poslání, vstříc vlastní záhubě, do posledního dechu. Hudebníci z Titaniku jsou vzpomínáni s úctou.

Obávám se, že lékaři se jí nedočkají.

Autor: Kateřina Karolová | středa 6.2.2019 17:44 | karma článku: 46,80 | přečteno: 26292x
  • Další články autora

Kateřina Karolová

Co si, matko, napečeš, to si taky sníš!

Dřív jsem neměla příliš pochopení pro lidi, kteří selhávají v naprosto obyčejných situacích. Úklid dětského pokoje, ranní odchod z domu, smysluplný rodinný program, společná večeře. A pak jsem se stala matkou.

13.12.2020 v 19:59 | Karma: 45,08 | Přečteno: 13349x | Diskuse| Společnost

Kateřina Karolová

Zakázali vám kvůli blbýmu viru zábavu? Netruchlete, má to řešení!

Nechtěla jsem psát o koronaviru, věřte mi, že ne. Ale dnes ráno na mě vyskočil tenhle článek a mě se po tom všem, co jsem zatím četla, udělalo tak fyzicky zle, že jsem to nemohla nechat být.

13.3.2020 v 10:04 | Karma: 48,24 | Přečteno: 32238x | Diskuse| Společnost

Kateřina Karolová

To nechcete zažít. Ani jako pacient, ani jako doktor. (Příběh 2. V zájmu alternativy)

Kdysi mi radil jeden starší kolega: „Nemějte mi to za zlé, ale vkročí-li do ordinace dětského lékaře matka s dítětem v šátku a jeřabinami okolo krku, je dobré, mít se na pozoru.“ Neberte mě za slovo, ale v něčem měl pravdu.

13.2.2020 v 21:46 | Karma: 48,24 | Přečteno: 54199x | Diskuse| Společnost

Kateřina Karolová

To nechcete zažít. Ani jako pacient, ani jako doktor. (Příběh 1.- magnetické kuličky)

Série blogů, ze které dnes zveřejňuji první část, je věnována příběhům, které se týkají dětského lékařství a skutečně se staly. Myslím, že je potřeba, aby se o tom vědělo. Třeba to někomu zachrání život.

20.1.2020 v 16:43 | Karma: 48,16 | Přečteno: 83298x | Diskuse| Společnost

Kateřina Karolová

Láká vás studium medicíny? Zvažte to! – část devátá (Lékař může za všechno!)

Dostal se ke mně sdílený text jedné paní, která děkovala lékařům z Uherského Brodu. Chtěla je pochválit za velmi vstřícný a neobvyklý přístup. Moc milý text. Bohužel, předposlední odstavec celkový dojem dost podělal. Posuďte sami:

29.12.2019 v 15:27 | Karma: 43,06 | Přečteno: 17173x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 62
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 13080x
Lékařka a spisovatelka. Pracovala jako pediatrička v Baťově nemocnici ve Zlíně a následně na klinice v Německu. Nyní pečuje o malé pacienty v dětské léčebně v Luhačovicích. Spolupracuje s firmou HiPP, pro kterou píše články a brožury. V podcastech „Baby talk“ sdílí své zkušenosti s posluchači coby pediatrička a maminka v jednom. Narodila se jako jednovaječné dvojče a vdala se za muže, který má taktéž svou identickou kopii. Během tří let se jim postupně narodili tři synové. V roce 2018 byla čtenáři ONA Dnes zvolena Ženou roku. Dříve psala blogy, za které obdržela i několik ocenění, série nazvaná Já, doktorin vyšla knižně. Nyní se věnuje psaní beletrie, a to románů s thrillerovým nádechem (Zítřek ti nikdo neslíbil, Odbočka v lesích, Jiné místo)