Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Já, Doktorin - dopis číslo 49

Pokud probíhá na vašem pracovišti rekonstrukce, snažíte se ty měsíce uprostřed staveniště přežít s nadějí, že bude líp. Když se něco opravuje a mění, tak snad k lepšímu, ne? Ne, u nás fakt ne.

Často mívám poslední dobou pocit, že situace u nás už nemůže být horší. Ale v Nordhausenu se může stát všechno.

Nemocniční přízemí v oblasti pohotovosti prochází přestavbou. Táhne se to v podstatě už od jara. Chodby okolo hlavního pultu příjmových sester jsou oblepené od podlahy až po strop provizorními lepícími páskami s igelity, aby se do prostoru nešířil prach z jednotlivých místností, ve kterých pracují dělníci. Ze stropů visí dráty či trubky, sem tam je potřeba vyhnout se někomu na štaflích. Některé z chodeb bývají bez varování sem tam zcela zavřené, nebo zprůchodněné oklikou. Z místností se linou zvuky vrtaček a sbíječek, spolehlivý bolehlav pro ty zaměstnance, kteří v ambulanci musí trávit celou pracovní dobu. Pacienti na lehátkách, takové ty nemohoucí babičky, kterých si už tak nikdo nevšímá, jsou popostrkovány z místa na místo, jak je zrovna uprostřed stavby potřeba.

Během léta jsme se párkrát na předávce bavili o tom, jak bude pohotovost vlastně vypadat. Pochopila jsem, že se dle plánů chystá zrušení naší ambulance pro děti a její přesun jinam. Všechno ale byly jen dohady, ke kterým se nikdo nedokázal přesně vyjádřit a já se navíc v té změti místností ani nedokázala pořádně zorientovat.

Ale od pondělí tohoto týdne jsem to konečně pochopila. Výměnou za prostornou, dobře vybavenou ambulantní místnost, kterou jsem dosud brala za běžný standard, jsme získaly úzký kumbál připomínající úklidovou komoru. Je velký zhruba 2,5 x 5 metrů. Vejde se do něho akorát tak jedno lůžko, jeden stůl, jedna skříň a umyvadlo. Okna jsou mléčně zbarvená a nedají se otevřít. Do místnosti vedou pouze jedny dveře. Prostor se tedy nedá pořádně vyvětrat. Přišli jsme tím navíc o praktický únikový východ z ambulance, který by vedl mimo čekárnu plnou zkoumavých pohledů. Když člověk vstupní dveře otevře, má z metru výhled přímo na zeď, ke které sedí přilepení netrpěliví pacienti, dožadující se ošetření. Samozřejmě nejen ti dětští, takže když mě z ambulance odvolají sestry z oddělení, musím se za běhu omlouvat všem lidem, kteří na mě mávají o pomoc, že „opravdu nejsem sestra…“.

Hned v to pondělí jsem si práci v kumbálu vyzkoušela naplno. Nejdřív s třináctiletou holkou odeslanou k vyšetření pro pocity nadměrného bušení srdce. Řekla jsem jí, ať se vysvleče do spodního prádla, že zatím s její maminkou vypíšu přijímací papíry. Docela dezorientovaně jsem při tom otvírala jednotlivé šuplíky, abych zjistila, kde se vůbec naše dokumentace nachází, a když jsem zaregistrovala, že se holka k vysvlíkání moc nemá, houkla jsem na ní, že jsme přece všechno okolo ní ženské, a že se nemusí stydět. Holka sice při sundávání věcí několikrát znejistěla, nakonec se ale za mých  pobídek vysvlekla až do podprsenky a kalhotek. A v tu chvíli do místnosti vtrhla sestra s přijímacími papíry, dveře široce dokořán. Všichni čekající pacienti tam tu polonahou holku měli jak v divadle z první řady. Stihla jsem tak akorát vytřeštit nevěřícně oči, stejně jako ta holka. Sestra si ničeho nevšimla. Za pár vteřin byla pryč, jako vždy. No vždyť odteď se do místnosti k nám všem stejně ani nevejde.

Vyšetřovací lůžko bylo v místnosti postavené podélně, přisunuté ke zdi s oknem. Přišla jsem tak o možnost dostat se k pacientovi z obou stran. Což je v medicíně, především té pohotovostní, naprostá nezbytnost. Dosud jsem si dokonce myslela, že se jedná o standardy, které podléhají přísné kontrole. Že si přece jen tak někdo nemůže beze smyslu zařídit rozmístění ambulance, jak se mu to zrovna líbí. No evidentně to někdo dostal úkolem jeden den před spuštěním provozu, kdy prostě nábytek z naší původní místnosti nastrkal do naší nové nudle, a tím to haslo.

K ležícímu pacientovi se tak dostanu jen zprava. Pokud se mi nepodaří napíchnout žílu na pravé ruce, můžu zkusit otočit buď celou postel (což vzhledem k rozměrům místnosti stejně nejde), nebo musím otočit pacienta. Neboli ho požádat, aby si hlavou lehl tam, kde měl před chvílí nohy.

U nespolupracujících dětí mi odpadá starost s tím, která ze sester mi přijde na pomoc. Na posteli, přitištěné ke zdi, nemá sestra žádnou šanci pacienta bezpečně znehybnit. Leda by ho zalehla vlastním tělem na podél.

Stůl stojí v místnosti u dolní hrany postele, hned vedle dveří. Dá se k němu zasednout pouze zády ke všem ostatním v místnosti. Nemusím se tak rozptylovat tím, pokud se pacient na lůžku zhorší, či upadne do bezvědomí, protože na něj nevidím. Je to také velmi praktické při odebírání anamnesy u rodičů, kterým nemám odvahu dívat se do očí. U těch ostatních mám prostě smůlu.

Abych snad netrpěla přehnaným pocitem volného prostoru, vmáčkl nějaký chytrák velkou stojací váhu mezi lůžko a stůl. Pokud tedy při vypisování papírů dítěti přikážu, aby si na váhu stouplo, musím se sama vcucnout i se židlí pod hranu stolu tak, aby se dítě k váze vůbec dostalo.

Druhá váha, pro kojence, stojí na lince tvořící zadní část místnosti. Linka obsahuje klasické horní a dolní skříňky a pracovní desku. Ta plní z jedné poloviny zároveň i funkci přebalovacího pultu, na který už v místnosti nezbylo místo. Hned vedle stojí zmiňovaná kojenecká váha, na nic víc už na stole místo není. Pokud si chci připravit léky, nebo set na odběr krve, musím si pečlivě rozmyslet, které místo na lince ke kterému účelu co nejvhodněji využít.

Skříňky jsou vybavené praktickými zasunovacími vnitřními šuplaty, které jsou naplněné přehledně roztřízeným zdravotnickým materiálem. Pokud bych se snad rozhodla ho použít (třeba kdyby mě napadlo chtít odebrat krev, nebo vyhledat teploměr), je potřeba nejdřív odsunout z těchto míst postel, která brání úplnému otevření dvířek, a tím i vysunutí zásuvky. Ještě před stěhováním postele ovšem musím samozřejmě požádat pacienta, aby z ní slezl. Uznávám, že pokud bude v bezvědomí, mohla bych narazit na menší problém…

Dalším pacientem, na kterém jsem mohla prubnout špeky naší nové ambulance, byla pětiletá holka s akutním břichem. Sestra mě k ní přivolala přes mobil, zrovna když jsem byla na oddělení. Prý dítě nevypadá dobře, a měla bych dorazit co nejdřív. Poprosila jsem o napojení pacienta na monitor, než dorazím, což sestra tentokrát opravdu stihla. Trochu si ovšem pokazila reputaci tím, že tam dítě nechala o samotě s tatínkem. Připomnělo mi to příhodu, kterou mi vyprávěla Kristy. Byla prý jednou odpoledne přivolána (jako příslužba, neboli přítel na telefonu) sloužící lékařkou, která zrovna zachraňovala novorozeně na porodním sále, když jí do ambulance (tehdy ještě té naší, krásné, velké) přivezli dítě v bezvědomí. Kristy musela přijít z domu, aby se o dítě postarala. Doběhla k ambulanci do pár minut a v privátním oblečení do ní jen nakoukla, jestli se v ní něco děje, nebo jestli má pokračovat dál k sestrám. A zjistila, že v ambulanci stojí o samotě vyděšení rodiče s křečujícím dítětem, žádný zdravotník v dohledu. Záchranáři se sestrami prostě pacienta vyložili na vyšetřovací lůžko a rozprchli se. Ne proto, že by měli něco jiného na práci. Ale aby se mohli schovat za svůj pult, kdyby je náhodou někdo hledal. Dokonce se za ním prý dohadovali, kdo k tomu dítěti půjde, protože se do toho nikomu nechtělo. Měli navíc tolik drzosti, že to Kristy na její šokovaný dotaz (poté co, aniž by si vysvlekla kabát, sama dítě stabilizovala, napojila na monitor, napíchla žílu a podala léky), přiznali. Jde o takový místní folklór. Sestry se prostě nemocných dětí bojí. Přesvědčují se proto zodpovědně- já nevidím dítě, rodiče nevidí mě, jsem z problémů venku…

Ale zpátky do naší ambulance.

Dítě, pětiletá holčička, ležela vyčerpaně na lehátku, kruhy pod očima, bledá kůže, nafouklé napjaté břicho. Nenechala si na něj šáhnout. Po krátkém vyšetření jsem zatelefonovala sestře, aby mi přivezla sono-přístroj. Do pár minut jsem ho měla. Ne ovšem prostor, kde bych ho mohla použít. Postel, dítě, tatínek, já, monitorovací přístroj, sono, sestra. V místnosti se nedalo hnout, a to jsme stáli za sebou v hadovi. Perličkou na dortu byl fakt, že v místnosti se nacházela pouze jedna zástrčka do elektřiny. Takže mi nezbylo než vypojit monitor, nechat ho odvézt, a pak navézt zpátky sono. Radši jsem se nerozptylovala tím, co bych vymyslela, kdyby se holčička začala rychle zhoršovat. Pomocný personál by se tam nevešel, žílu bychom nenapíchly, na monitor bychom jí nedali. Ovšem nejhorší by bylo, kdyby potřebovala kyslík-protože v naší nové ambulanci na něj nemáme přípojku!

Když jsem si na všechno tohle stěžovala u primářky, odvětila mi, že se o rozmístění pokojů a ambulancí mluvilo už dlouho, a že prý udělala maximum, ale nikdo si jejích poznámek nevšímal. Internisti dostali k dispozici na pohotovosti dva velké pokoje, chirurg taky ( i když v nich pracuje sám!) a nás, děckaře, šoupli do kumbálu, který zbyl. A to přesto, že naší ambulancí projde víc jak třetina všech pacientů nemocnice! Odbavíme skoro 4000 ambulantů a 700 příjmů ročně. A navíc-konkrétně v našem oboru přichází do místnosti VŽDY minimálně dvě osoby-tedy pacient a rodič. Velmi často ale spíš OBA RODIČE, někdy za ruku i zdravého sourozence. K tomu autosedačku, nebo kočár. Nemusíme snad nikomu vysvětlovat, proč zrovna my, pediatři, potřebujeme větší místnost než ostatní. Přesto jsme dostali tu nejmenší a jen jednu.

Ano, vždycky to může být ještě horší. Takže přemýšlím, jsme už na dně, nebo se bude ještě klesat?...

 

Autor: Kateřina Karolová | pátek 2.3.2018 8:00 | karma článku: 33,69 | přečteno: 2708x
  • Další články autora

Kateřina Karolová

Co si, matko, napečeš, to si taky sníš!

Dřív jsem neměla příliš pochopení pro lidi, kteří selhávají v naprosto obyčejných situacích. Úklid dětského pokoje, ranní odchod z domu, smysluplný rodinný program, společná večeře. A pak jsem se stala matkou.

13.12.2020 v 19:59 | Karma: 45,08 | Přečteno: 13350x | Diskuse| Společnost

Kateřina Karolová

Zakázali vám kvůli blbýmu viru zábavu? Netruchlete, má to řešení!

Nechtěla jsem psát o koronaviru, věřte mi, že ne. Ale dnes ráno na mě vyskočil tenhle článek a mě se po tom všem, co jsem zatím četla, udělalo tak fyzicky zle, že jsem to nemohla nechat být.

13.3.2020 v 10:04 | Karma: 48,24 | Přečteno: 32239x | Diskuse| Společnost

Kateřina Karolová

To nechcete zažít. Ani jako pacient, ani jako doktor. (Příběh 2. V zájmu alternativy)

Kdysi mi radil jeden starší kolega: „Nemějte mi to za zlé, ale vkročí-li do ordinace dětského lékaře matka s dítětem v šátku a jeřabinami okolo krku, je dobré, mít se na pozoru.“ Neberte mě za slovo, ale v něčem měl pravdu.

13.2.2020 v 21:46 | Karma: 48,24 | Přečteno: 54201x | Diskuse| Společnost

Kateřina Karolová

To nechcete zažít. Ani jako pacient, ani jako doktor. (Příběh 1.- magnetické kuličky)

Série blogů, ze které dnes zveřejňuji první část, je věnována příběhům, které se týkají dětského lékařství a skutečně se staly. Myslím, že je potřeba, aby se o tom vědělo. Třeba to někomu zachrání život.

20.1.2020 v 16:43 | Karma: 48,16 | Přečteno: 83299x | Diskuse| Společnost

Kateřina Karolová

Láká vás studium medicíny? Zvažte to! – část devátá (Lékař může za všechno!)

Dostal se ke mně sdílený text jedné paní, která děkovala lékařům z Uherského Brodu. Chtěla je pochválit za velmi vstřícný a neobvyklý přístup. Moc milý text. Bohužel, předposlední odstavec celkový dojem dost podělal. Posuďte sami:

29.12.2019 v 15:27 | Karma: 43,06 | Přečteno: 17173x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Auto vjelo na chodník a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  18:53

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Obří požár haly se škodou 1,8 miliardy založil člověk, technickou závadu vyloučili

3. května 2024  11:15

Příčinou rozsáhlého požáru průmyslové haly v Žebráku na Berounsku, který loni v létě podle policie...

Učil na škole scientologů. Manipulují dětmi a vydělají miliony, líčí pedagog

3. května 2024  11:15

Premium Jsou mezi námi a i přes snahu se skrývat tahají za nitky v různých sektorech. Řeč je o...

Část vykolejené soupravy u Klínce vyprostili. Dva vagony zůstávají kus od tratě

3. května 2024  11:11

Nehodový vlak Správy železnic (SŽ) v noci na pátek vrátil na koleje hnací soupravu osobního vlaku...

Kopání do mrtvol, říká o rozsudku bývalý příslušník StB. Padly podmínky

3. května 2024  11:09

Dvě dvouleté a jednu tříletou podmínku uložil ve čtvrtek Obvodní soud pro Prahu 1 trojici bývalých...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 62
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 13080x
Lékařka a spisovatelka. Pracovala jako pediatrička v Baťově nemocnici ve Zlíně a následně na klinice v Německu. Nyní pečuje o malé pacienty v dětské léčebně v Luhačovicích. Spolupracuje s firmou HiPP, pro kterou píše články a brožury. V podcastech „Baby talk“ sdílí své zkušenosti s posluchači coby pediatrička a maminka v jednom. Narodila se jako jednovaječné dvojče a vdala se za muže, který má taktéž svou identickou kopii. Během tří let se jim postupně narodili tři synové. V roce 2018 byla čtenáři ONA Dnes zvolena Ženou roku. Dříve psala blogy, za které obdržela i několik ocenění, série nazvaná Já, doktorin vyšla knižně. Nyní se věnuje psaní beletrie, a to románů s thrillerovým nádechem (Zítřek ti nikdo neslíbil, Odbočka v lesích, Jiné místo)