Vánoční čas a děti z Gazy

Rada bezpečnosti OSN v pátek po několika odkladech schválila rezoluci ke konfliktu mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás.

Ta vyzývá k větší humanitární pomoci Pásmu Gazy, proudící tam přes přechod Rafáh na hranici s Egyptem a přechodem Kerem Šalom, který kontroluje Izrael. Přičemž Světový potravinový program ve čtvrtek varoval, že do půl roku, pokud tam nebudou zajištěny větší dodávky jídla, hrozí v Pásmu Gazy hladomor. A aby toho nebylo málo, Dětský fond OSN (UNICEF), který dětem pomáhá přežít a podporuje jejich rozvoj, od narození až do dospělosti, pak v sobotu varoval, že nejméně deseti tisícům dětí ve věku do pěti let v příštích týdnech v Pásmu Gazy hrozí podvýživa, která by je mohla ohrozit na životě.

Přitom do Pásma Gazy v posledních dnech vjely už stovky kamionů s pomocí. Jenomže hned za přechodem humanitární pomoc rozkrádají houfy mladých Palestinců, kteří se tu vrhají na projíždějící nákladní vozy, což dokládají na mobily tam natočená autentická videa, která lze na zahraničních webech a sociálních sítích dohledat. Takže zasílaná pomoc ke strádajícím ženám a dětem na sever Pásma Gazy vlastně ani nedorazila. Což nápadně připomíná podobnou situaci v Iráku, o které se v březnu 2003 psalo i u nás.

Humanitární pomoc určená především pro ženy a děti v iráckém Safwanu byla hned po odjezdu z Kuvajtu rozkradena. Uvedl to organizátor akce Červený půlměsíc pro britskou BBC. "Pomoc bohužel nedorazila ke strádajícím lidem. Ztratili jsme při cestě iráckým územím nad vozy kontrolu, čehož využili mladí Iráčané k rozkradení většiny zásob," uvedl doktor Hilal al-Sajer. Rozkrádání humanitárních dodávek tak zpochybnilo možnou úspěšnost záchrany iráckých žen a dětí před podvýživou v důsledku války. Eileen Burkeová z organizace Save The Children v reakci na tyto události pak uvedla, že její společnost od hromadných transportů z bezpečnostních důvodů upouští. "Chceme si být jistí, že vše dostávají trpící a že z našich peněz jen neživíme překupníky," konstatovala Burkeová.

V diskusi na Seznam Zprávy pod článkem o záchraně palestinských dětí před podvýživou Jan Hrubeš, kterého si dovolím zde citovat, napsal: „Viděl jsem záběry, jak kamion s humanitární pomocí nemohl projet, protože na něj naskákal dav mladých mužů a za jízdy ten náklad strhával. Velká část tak skončila po pádu z vozidla na zemi rozbitá a rozšlapaná. A opakuji a zdůrazňuji, že na těch záběrech nebyly žádné ženy, děti, starci - jen mladí muži. Od pohledu to na nich člověk nepoznal, jestli byli z Hamásu, na čele to neměli. Ale i kdyby nebyli, tak ten náklad chtěli ukrást dřív, než dorazil do uprchlického tábora. Dokud se nezajistí (tedy silou nevynutí), aby humanitární pomoc dorazila k těm dětem, tak nemá smysl. Nechceme přece krmit ani Hamás, ani bezohledné mladé muže civilisty, kteří půl pomoci ukradnou pro sebe a druhou půlku zničí. Každý ten konvoj pomoci musí mít ozbrojený doprovod připravený při pokusu o přepadení a krádež nekompromisně zbraně použít. Jako daňový poplatník bych chtěl vidět záběry, jak se ty balíčky rozdávají v táboře, a ne jak je vykrádají mladíci. To mě pak hladovějící palestinské děti nedojímají, to sami Palestinci je nechávají vyhladovět.“

Většina rodin má dosud na stole adventní věnec, na kterém se zapalovala každou neděli jedna svíčka. A je o nás známo, že jsme lidmi dobré vůle, což dáváme najevo obzvláště v čase vánočním, kdy se otevírají naše srdce i peněženky. I když to třeba nebude platit pro ty, jimž více než náš advent říká vánoční projev Antonína Zápotockého z roku 1952, kdy prohlásil: „Ježíšek vyrostl, zestaral, narostly mu vousy a stává se z něho Děda Mráz.“ Mnozí z nás však k utrpení palestinských dětí, které Hamás cynicky zneužívá jako lidské štíty, nezůstanou lhostejní a na potraviny jim určené budou různým organizacím přispívat. Což o to, humanitární pomoc, určená palestinským ženám a dětem, je potřebná a do Gazy by jí mělo proudit co nejvíce.

Ovšem je také třeba, aby papaláši z OSN namísto prázdných frází do Pásma Gazy bezodkladně vyslali modré přilby s donucovací pravomocí, které na základě mandátu a pod vedením Organizace spojených národů sem zasílanou pomoc začnou chránit. Aby si všichni, co na humanitární pomoc přispívají, mohli být jistí, že se pomoci dostává trpícím ženám a dětem, že z jejich peněz všechny ty fondy a dobro konající organizace jen neživí Hamás a rabující gaunery.       

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Karel Wágner | pondělí 25.12.2023 9:30 | karma článku: 27,52 | přečteno: 578x
  • Další články autora

Karel Wágner

Záhady z České televize

14.3.2024 v 9:09 | Karma: 28,32

Karel Wágner

Sabotáž výroby elektromobilů

11.3.2024 v 9:09 | Karma: 18,59