Turínské plátno a dědičnost krevních skupin

Jednou za uherský rok navštívím kontrarevoluční magazín Petra Hájka. To je ten pán, co nepochází z opice. Zaujal mne zde článek "historika a publicisty" Radomíra Malého dokazující údajnou pravost Turínského plátna.

Původní článek Radomíra Malého najdeme zde: Rubáš Kristův: Pravost trnem v oku nepřátelům a odpadlíkům. Důkazů je nepřeberně. Uhlíková metoda, aneb plus mínus třináct století. Jakou měl Boží Syn krevní skupinu? Uměli ve středověku fikslovat víc než teď?

Turínské plátno se objevilo v době zvýšené poptávky po relikviích všeho druhu, kterou uspokojovala zejména nabídka trnů z Kristovy koruny nebo dřevo z kříže, na kterém byl Ježíš ukřižován. Pravost těchto artefaktů včetně Turínského plátna vědecky prokázat nelze, v některých případech by však moderní věda dokázala pravost relikvií vyvrátit. Některé pokusy se již konaly, nabízí se však otázka, co dobrého taková zkoumání přináší.

Náboženský fanatik s vědeckými výsledky, jsou-li v rozporu s jeho vírou, z principu souhlasit nebude. Militantní ateista zajásá nad novými argumenty a komunikace mezi lidmi bude opět o něco složitější. Pokud nejde o nic zásadního, nechejme raději věřící věřit a skeptikům přejme jejich skepsi.

Trochu jiná situace ovšem nastane, pokud se věřící snaží svoji neochvějnou víru odůvodnit pochybnými, rádoby vědeckými argumenty. V těchto případech téměř vždy dochází k ohýbání a znásilňování vědy, protože pochybnosti o předmětu víry nejsou povoleny. Vyostřuje se letitý spor mezi moderním pojetím vědy a náboženským fundamentalismem, který s rozvojem internetu přerostl do nové fáze.

Pravost nebo nepravost Turínského plátna mě za srdce nebere, zaujalo mě však tvrzení o krevní skupině Ježíše Krista.

V katedrále španělského Ovieda je už od 8. stol. uchovávána rouška pocházející z Palestiny, jíž byla podle tradice otřena Kristova tvář. Její otisk na ní není, jen stopy krve – a ty se dokonale shodují s otisky krve na plátně na obličeji ukřižovaného muže, dokonce se s tím shoduje i krevní skupina AB.Otisk Kristovy tváře máme ale na tzv. roušce z Manopella, jejíž původ sahá až do starověku – a shoduje se s otiskem na turínském plátně. Od 9. stol. je také uchovávána v klášteře benediktinek ve francouzském Argenteuil relikvie tuniky Kristovy se stopami krve po bičování (vojáci mu po bičování jeho tuniku znovu oblékli a v ní jej vlekli na Golgotu) – a i tyto krvavé skvrny se plně shodují se skvrnami na turínském plátně, nota bene i tady byla zjištěna stejná krevní skupina AB.

Zákony dědičnosti říkají, že člověk dědí od každého rodiče antigen A, B nebo žádný a kombinace vkladu od obou rodičů určuje jeho základní krevní skupinu. Člověk s krevní skupinou AB přitom od jednoho rodiče dědil antigen A, od druhého antigen B. Připustíme-li, že Turínské plátno je pravé a Ježíš Kristus měl krevní skupinu AB, pak Duch Svatý, s nímž Marie Ježíše počala, musel mít krevní skupinu A, B nebo AB a v jeho krvi se nacházel alespoň jeden antigen A nebo B.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Karel Tejkal | úterý 21.1.2020 19:13 | karma článku: 19,98 | přečteno: 1200x
  • Další články autora

Karel Tejkal

Fermiho paradox a temná hmota

5.5.2021 v 13:42 | Karma: 13,17

Karel Tejkal

Kreacionista klade otázky

18.4.2020 v 20:15 | Karma: 15,09

Karel Tejkal

Satan a miliony let

12.4.2020 v 21:03 | Karma: 16,49