Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nenosí děti čáp?

Mohou současné (přírodní) vědy s naprostou jistotou tvrdit, že děti nenosí čáp? Mnoho lidí by bez většího přemýšlení odpovědělo kladně. Odpověď však není tak jednoduchá, jak na první pohled vypadá.

Úkolem přírodních věd obecně není poskytování definitivních odpovědí či dogmatických jistot (pravd). Každé tvrzení, má-li být považováno za vědecké, musí být falzifikovatelné, tj. musí existovat způsob, jak takové tvrzení vyvrátit.

V diskusích s věřícími na serveru kreacionismus.cz jsem se občas dotazoval: "Víte jistě, že děti nenosí čáp?" Odpovídali kladně, s čímž víceméně souhlasím, za korektnější však považuji tvrzení, že děti nenosí čáp s velmi vysokou pravděpodobností. Tato pravděpodobnost je tak vysoká, že ji často ztotožňujeme s jistotou, přestože možnost, že alespoň některé z lidských dětí čáp přinesl, vyloučit neumíme.

Narození dítěte není z pohledu celého lidstva nijak výjimečnou událostí. Určitě by se našlo mnoho lidí, kteří byli očitými svědky nebo i aktéry porodu a odpřisáhli by, že se na procesu zrození nového člověka žádný čáp nepodílel. Není důvod jim nevěřit. Teorie, že se na donášce dětí čáp nepodílí, je prozatím potvrzována a tedy platí.

Zrození předchází početí, při kterém splynou rodičovské pohlavní buňky. Oplodněné vajíčko se následně dělí, buňky se postupně diferencují, specializují, vznikají tkáně a končetiny budoucího jedince. Novorozenec přichází na svět obvykle po devíti měsících skrze ženské porodní cesty.

Zkusme však do děje přizvat všemohoucí entitu (boha) se schopností konat zázraky. Nemohl by každé narození provázet zázrak, který pravdu o příletu čápa s dítětem v zobáčku a jeho odlet již bez dítěte v našem vědomí nahradí falešnými obrazy popsanými v předchozím odstavci? Neptejte se mě, proč by bůh (všemohoucí entita) ve své nekonečné moudrosti měl takto činit, ale podobný zázrak by všemohoucí jistě realizovat dokázal.

V bibli jsou například popsány okolnosti zrození Ježíše Krista, které se vymykají běžné zkušenosti. Ježíš se narodil ženě jménem Marie, byl počat z ducha svatého a Marie zůstala až do porodu (dle Lateránského koncilu i po porodu) pannou. Pokud příběh z bible považujeme za pravdivý, ztrácíme jistotu, že početí vždy musí provázet splynutí rodičovských pohlavních buněk. Ani zrození Adama dle bible neproběhlo zrovna standardně. Apod.

Mezi námi žijí lidé, pro které je z hlediska jejich víry nejdůležitější osobní (očité) svědectví. Věří ovšem nejen ve svědectví evangelií, ale například i v takové pitomosti, že Jan Pavel II. je v pekle. Někdo ho tam jednoduše viděl a vydal svědectví. Opravdu se nenajde jediný člověk, který by na vlastní oči spatřil čápa s dítětem v zobáčku?

V bibli najdeme také příběh (svědectví) o potopě. Dle kreacionistické chronologie se tato událost odehrála někdy před 4500 lety. Potopa zatopila celý svět až po vrcholky hor a přežití lidstva a suchozemské fauny zajistila dřevěná loď postavená z božího příkazu Noem a jeho rodinou. Je tento příběh pravdivý? Odehrála se potopa přesně dle biblického popisu nebo se jedná jen o mýtus, byť inspirovaný reálnými událostmi lokálního významu?

Po potopě, jak ji popisuje bible, bychom na Zemi měli nacházet zřetelné stopy. Očekával bych zejména mocné vrstvy sedimentárních hornin datované cca 4500 let do minulosti.

Sedimenty nacházíme sice hojně, ale různě staré, s vrstvením ukazujícím cyklické (roční) přirůstky, proložené horninami vyvřelými, s velmi různorodým společenstvím fosilií. Ve stejném geologickém sloupci se mohou vyskytovat sedimenty mořské i sladkovodní, zvrásněné sedimenty zbroušené erozí a překryté mladšími vrstvami, do toho stopy po zalednění nebo různě staré impaktní krátery. Jedinou rok trvající geologickou událost to rozhodně nepřipomíná. Pokud tedy tvrdíme s jistotou, že děti nenosí čáp, s podobnou jistotou ve 21. století víme, že biblický příběh o potopě je jen mýtus.

Nebo snad spravedlivě trestající bůh, který kvůli lidskému hříchu neváhal vyhubit půl biosféry, je natolik poťouchlý, že zamíchal zemskou geologií, nastražil nám hádanky v podobě dobře roztříděných fosilií a instaloval radioaktivní atomová jádra v horninách tak, aby Země a vesmír vypadaly mnohem starší než jsou ve skutečnosti a s bohatší historií než jakou nám stroze popisuje bible? Opět nepochybuji, že pro všemohoucí bytost je zahladit stopy po potopě snadno realizovatelné, technicky – vzhledem ke všemohoucnosti – srovnatelné s vytvářením falešného obrazu, že děti nenosí čáp.

Kreacionistům: Opravdu si myslíte, že by se na lékařských fakultách měla vyučovat alternativní teorie, že děti nosí čáp?

Autor: Karel Tejkal | středa 11.4.2018 23:26 | karma článku: 14,92 | přečteno: 591x
  • Další články autora

Karel Tejkal

Fermiho paradox a temná hmota

Fermiho paradox vyjadřuje podivení, že jsme dosud nenalezli stopu po mimozemské civilizaci. Nabízím jedno z možných vysvětlení.

5.5.2021 v 13:42 | Karma: 13,17 | Přečteno: 501x | Diskuse| Věda

Karel Tejkal

Kreacionista klade otázky

Kreacionisté mladé Země (dále jen kreacionisté) kladou někdy sugestivní a ze svého pohledu patrně jen řečnické otázky. Zkusme jim na ně odpovědět.

18.4.2020 v 20:15 | Karma: 15,09 | Přečteno: 811x | Diskuse| Věda

Karel Tejkal

Satan a miliony let

Křesťané z bible vědí, že existuje skutečný nepřítel, který obchází kolem a hledá koho by sežral a zničil. Je to Satan.

12.4.2020 v 21:03 | Karma: 16,49 | Přečteno: 654x | Diskuse| Věda

Karel Tejkal

Evoluce, stvoření a pád do hříchu

Kreacionisté mladé Země s oblibou argumentují krásou a dokonalostí živých organismů a své okouzlení považují za důkaz tvůrčích schopností stvořitele. Živé organismy však nemusí být vždy jen krásné a dokonalé. Co s tím?

5.4.2020 v 19:20 | Karma: 12,91 | Přečteno: 361x | Diskuse| Věda

Karel Tejkal

Praktické výsledky zelené politiky v České republice

Škody na člověku a životním prostředí způsobené zelenou politikou jsou zatím relativně malé, zelená hnutí však mají snahu a potenciál škodit mnohem více. Některé výsledky zelené politiky si pro ponaučení zrekapitulujme.

23.1.2020 v 20:18 | Karma: 39,52 | Přečteno: 1629x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Turek: Nejdu rozbít Evropu, potřebuje ale rekonstrukci a velký šok

10. června 2024

Jedním z největších překvapení letošních evropských voleb se stal Filip Turek. Po vyhlášení...

Česko ozáří obří měsíc. V pátek bude úplněk nejníž nad obzorem a bude se zdát větší

17. června 2024  18:26

V noci na sobotu 22. června bude nejjižněji, tedy nejníže nad obzorem, položený úplněk v roce,...

Univerzita Karlova rozporuje závěry vyšetřování střelby. Podá stížnost

17. června 2024  13:18,  aktualizováno  18:16

Karlova univerzita si bude stěžovat na závěry vyšetřování prosincové střelby na filozofické...

Pellegrini vyměnil prezidentskou standartu za své logo, později ji vrátil

17. června 2024  18:11

Slovenská prezidentská kancelář po sobotní inauguraci Petera Pellegriniho na svém oficiálním webu...

Černochová po výbuchu vyloučila sabotáž. Tragická událost, shodují se politici

17. června 2024  18:06

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vyloučila po výbuchu blíže neurčené munice v Libavé...

  • Počet článků 54
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 721x
Kreacionisté (mladé Země) a zelení šílenci mají mnoho společného. Méně k smíchu a tudíž nebezpečnější jsou dnes ti druzí.

Seznam rubrik