Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak se nestát kreacionistou

Kreacionistická propaganda je velmi agresivní. Kreacionisté se ohání vědou, ale ve skutečnosti jsou sektářským hnutím založeným na podvodech, nepravdách a manipulacích. Jak se váhající laik může kreacionistické propagandě ubránit?

Mnozí kreacionisté mladé Země (dále jen kreacionisté) na použití prostého rozumu již rezignovali, jsou odsouzeni zbytek svého života prožít v bludech. Vzájemně se ubezpečují o svých pravdách a nijak jim nevadí, že nesmysly nasávané z kreacionistických centrál nemohou či nechtějí konfrontovat se skutečnou vědeckou evidencí. Často jim chybí přírodovědné vzdělání. Jiní natolik zbloudili, že by se jim v případě prozření zhroutil svět.

Skalním kreacionistům se můžeme smát, argumenty neúčinkují. Argumenty si nechejme pro ty, kdo stále váhají, kteří ještě mají šanci upřednostnit rozum před náboženským fundamentalismem. Těm především je určen můj blog.

Kreacionisté hlásají spousty pošetilostí, nejde zdaleka jen o evoluci. Aby jejich pohled na vesmír byl jakž takž konzistentní, musí popírat výsledky celé řady přírodovědných oborů a čím více toho popírají, tím jsou argumentačně zranitelnější.

Nesnažte se za každou cenu hledat odpovědi na složitá témata, která jsou stále předmětem výzkumu a bouřlivých vědeckých diskusí. Sem bych zařadil především otázky kolem vzniku života nebo evolučních mechanismů, ale z jiného soudku i problematiku temné hmoty a temné energie. Po čase budete patrně i zde schopni přistihnout kreacionistu při lži – není to až tolik obtížné – ale rozhodně se zpočátku zaměřte na jednodušší body.

Hledejte původní informace, primárně nedůvěřujte ničemu, co píše kreacionista. Jestliže kreacionista např. argumentuje měkkou sítnicí mosasaura, která se zachovala měkká, poměrně snadno se dopátráte, že se jedná o mineralizovaná rezidua tvrdosti minerálů. Případně že skutečná měření magnetického pole Merkuru absurdní kreacionistické teorie spíše vyvrací než aby je potvrzovaly.

Příliš nevěřte citátům. Kreacionisté pochopitelně vybírají pečlivě jen to, co se jim hodí do krámu. Citace vypovídají především o názoru, ne o skutečnostech. Často jsou citace vytrženy z kontextu a občas pocházejí od lidí, kteří si o kreacionismu mysli víceméně totéž, co já. Příklady kreacionistických citátů najdeme např. zde. Věděli jste (citát 21), že Albert Einstein byl kreacionista?

Seznamte se s logickými klamy.

Berte s rezervou soft verze kreacionismu, například tzv. inteligentní design. Konkrétně v USA si hnutí inteligentního designu kladlo za cíl zadními vrátky proniknout do výuky přírodních věd. Americké soudy však prokázaly, že hnutí je s hard verzí kreacionismu propojeno ideově i personálně.

Protože jsem vystudoval fyziku, je pro mě nejjednodušší hledat argumenty proti kreacionismu (stále je míněn kreacionismus mladé Země) ve světě fyziky. Za nejslabší tvrzení kreacionismu považuji jejich přesvědčení, že vesmír je starý šest (nejvýše snad deset) tisíc let.

První příklad

Velmi prostinký je argument týkající se kosmických vzdáleností. Rychlost světla je konstantní a na nebi můžeme pozorovat kosmické objekty v kosmických vzdálenostech, odkud k Zemi muselo světlo putovat miliony či miliardy let. Je dobré se pozajímat, kolik argumentační mlhy jsou kreacionisté schopni vyprodukovat, aby tuto jednoduchou argumentaci alespoň zpochybnili.

Druhý příklad

V přírodě nacházíme krystaly, kde se na pozici atomu draslíku někdy nachází atom argonu. Pokud byste takový krystal zkusili vypěstovat z taveniny příslušného minerálu obohacené argonem, nikdy se vám to nepodaří. Argon se prostě do krystalové mřížky nezabuduje. Existuje však izotop draslíku, který se s poločasem rozpadu 1,3 miliardy let rozpadá mimo jiné i na argon a ten se z pevného krystalu již neuvolní. Za (velmi přirozeného) předpokladu, že poločas rozpadu izotopu draslíku je v čase konstantní, můžeme z poměru izotopů určit stáří krystalu. Pozemské horniny, měřeny metodou draslík-argon, vykazují obvykle mnohem vyšší stáří než pár tisíciletí.

Třetí příklad

Někdy na počátku svých diskusí s kreacionisty, kdy jsem ještě netušil, že pro ně argumenty nic neznamenají, jsem Pavlu Kábrtovi napsal, že stačí najít na Zemi jednu jedinou věc prokazatelně starší než pár tisíciletí, aby byl kreacionismus mladé Země vyvrácen. Potěšilo mě, že jsem takový důkaz našel vlastní úvahou, aniž bych musel pátrat jinde.

V gabunském Oklo se těží uran. V 70. letech minulého století se přišlo na to, že v některých místech ložiska je velmi neobvyklý poměr izotopů uranu. Jediným možným vysvětlením takové anomálie byla jaderná štěpná (řetězová) reakce, která zde v minulosti probíhala v přírodních podmínkách. Stupeň obohacení přírodního uranu (poměr izotopů 235U a 238U) je dnes příliš nízký, aby zde příslušné jaderné reakce mohly probíhat, v minulosti však byl poměr izotopů příznivější a přírodní jaderný reaktor fungoval a ovlivnil výsledné složení rudy. Co je pro nás podstatné – štěpná řetězová reakce uranu 235U prakticky vždy produkuje dobře známé izotopy se značně rozdílným poločasem rozpadu.

Ložiska uranu v Oklo tvoří mořské usazeniny, které dle kreacionistů měly vznikat někdy před 4 500 lety během biblické potopy. Nenacházíme zde však žádné stopy po izotopech provázejících uranové štěpení s poločasem rozpadu v řádu tisíců nebo desetitisíců let. Například chybí plutonium 239Pu s poločasem rozpadu 24 tisíc let, přestože rozpadové produkty známých jaderných reakcí s dlouhým poločasem rozpadu detekovány byly.

Přírodní jaderné reaktory v Oklo jsou mnohem starší než pár tisíciletí.

Fakt evoluce

Kreacionisté možnost datování geologických vrstev popírají. Počátkem 21. století však máme k dispozici celou řadu metod, které lze vzájemně kombinovat, a nejedná se jen o metody radiometrické. Přesnost měření však kromě volby metody určuje i charakter vzorků. Někdy měříme s velkou chybou, jindy jsou měření přesnější. Například rozhraní křída/terciér (66 milionů let zpět) bylo precizně datováno s úžasnou přesností plus minus 30 tisíc let.

Datujeme-li geologické vrstvy s výskytem pozůstatků živých organismů, nelze přehlédnout, že se ekosystémy na Zemi v čase vyvíjely. Tento poznatek uznávali v první polovině 19. století i mnozí kreacionisté, přestože tehdy ještě nikdo o radioaktivitě nevěděl. Ve starších vrstvách nacházíme organismy s primitivnějšími znaky. Pokročilejší znaky nacházíme ve vrstvách mladších. Čas od času dochází k hromadnému vymírání a celé skupiny organismů se následně v mladších vrstvách již nevyskytují.

Jakými (evolučními) mechanismy k vývoji ekosystémů dochází může být ještě dnes předmětem sporů. Evoluce (vývoj ekosystémů v čase) je však prokázaným faktem.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Karel Tejkal | pátek 28.12.2018 22:44 | karma článku: 16,85 | přečteno: 587x
  • Další články autora

Karel Tejkal

Fermiho paradox a temná hmota

Fermiho paradox vyjadřuje podivení, že jsme dosud nenalezli stopu po mimozemské civilizaci. Nabízím jedno z možných vysvětlení.

5.5.2021 v 13:42 | Karma: 13,17 | Přečteno: 501x | Diskuse| Věda

Karel Tejkal

Kreacionista klade otázky

Kreacionisté mladé Země (dále jen kreacionisté) kladou někdy sugestivní a ze svého pohledu patrně jen řečnické otázky. Zkusme jim na ně odpovědět.

18.4.2020 v 20:15 | Karma: 15,09 | Přečteno: 811x | Diskuse| Věda

Karel Tejkal

Satan a miliony let

Křesťané z bible vědí, že existuje skutečný nepřítel, který obchází kolem a hledá koho by sežral a zničil. Je to Satan.

12.4.2020 v 21:03 | Karma: 16,49 | Přečteno: 654x | Diskuse| Věda

Karel Tejkal

Evoluce, stvoření a pád do hříchu

Kreacionisté mladé Země s oblibou argumentují krásou a dokonalostí živých organismů a své okouzlení považují za důkaz tvůrčích schopností stvořitele. Živé organismy však nemusí být vždy jen krásné a dokonalé. Co s tím?

5.4.2020 v 19:20 | Karma: 12,91 | Přečteno: 361x | Diskuse| Věda

Karel Tejkal

Praktické výsledky zelené politiky v České republice

Škody na člověku a životním prostředí způsobené zelenou politikou jsou zatím relativně malé, zelená hnutí však mají snahu a potenciál škodit mnohem více. Některé výsledky zelené politiky si pro ponaučení zrekapitulujme.

23.1.2020 v 20:18 | Karma: 39,52 | Přečteno: 1628x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Má právo vstoupit pod náš štít, podpořil Vystrčil vstup Ukrajiny do NATO

30. května 2024  14:12,  aktualizováno  15:25

Stejně jako si před čtvrtstoletím mohla Česká republika mohla zvolit, zda vstoupí do NATO, má i...

NATO zaostává v protivzdušné obraně východního křídla, má jen pět procent kapacit

30. května 2024  15:18

NATO má v současnosti k dispozici pouze pět procent kapacit protivzdušné obrany nutných k účinné...

Zeman přijíždí Paroubka podpořit před eurovolbami na akci za mír a prosperitu

30. května 2024  15:10

Bývalý prezident Miloš Zeman zamířil do Teplic podpořit před volbami do Evropského parlamentu...

Děti na hokejisty čekaly i několik hodin. Některé marně, tým z Hradu odešel zadem

30. května 2024  15:04

Deštivému počasí i vzdálenostem stovek kilometrů navzdory. Školáci z různých koutů republiky ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 54
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 721x
Kreacionisté (mladé Země) a zelení šílenci mají mnoho společného. Méně k smíchu a tudíž nebezpečnější jsou dnes ti druzí.

Seznam rubrik