Když CH není CH a hlavně že to máme zadarmo !

Tak se to konečně podařilo ! D1 mezi Prahou a Brnem (a naopak) se stane s přicházejícím jarem opět neprůjezdnou, ale jako kompenzaci máme to, oč jsme léta bojovali - registrační značky na přání A dokonce někdy i "zadarmo".

Tato vymoženost byla původně určena pro určité typy lidí. Třeba pro toho pána, co měl nutkání jet v pondělí po D1 asi 130 mph a při tom blikat na všechny pomalejší, protože měl značku A1R CRAFT. Uznávám že s takovou značkou si prostě nemohl pomoct.  Do věci se ale vložili, pravděpodobně z nedostatku lepší zábavy, i naši zaměstnanci na národních výborech, od kterých jsme takovou kreativitu opravdu nečekali (ve volebním programu to tedy rozhodně neměli).

Jako první se probudili holky a klucí na MNV, pardon na radnici v Chebu a na všech dvacet obecních aut nacvakali značky ve stylu 001 1CHEB. Zároveň se stali národními hrdiny, neboť prosadili na značku tvrdou souhlásku "CH", kterou mocný nadúředník z Prahy původně dal na seznam zakázaných písmen (G, CH, O, Q, W). Finta je v tom, že písmeno C a písmeno H, jdouce za sebou na registrační značce, nejsou ani trochu CH, jak by si někdo naivně myslel, ale zcela samostatné Cé a úplně nezávislé Há !

A Há ! Město Cheb tedy není Cheb, ale Cé Heb. To by se mohlo ujmout, to zní dostatečně multikulturně. Cé Hebané a Cé Hebanky budou rádi(y). Jako další v pořadí se pochlapili na MNV Dačice (formát značky DAC ICE01). To je to město, kde mají Pomník kostky cukru. Ze žuly.

O radostné události informovaly obě radnice tiskovou zprávou. Sledujte tučně vyznačené části.

Verze "CéHeb" (28.1.2016):

"Změna, která je součástí novely zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu na pozemních komunikacích, umožňuje označit vozidlo od 1. ledna 2016 tzv. značkou na přání. Této výhody využilo i vedení města Cheb a zažádalo o jednotné registrační poznávací značky pro svá služební vozidla. Důvod, proč jsme nechali služební vozidla označit jednotnou státní poznávací značkou je jednoduchý. Z důvodu zviditelnění a transparentnosti. Je třeba lépe identifikovat auta, která jsou využívána městem k jeho činnosti. A hlavně se nám to líbí,“ zdůvodnil starosta Petr Navrátil.

Výměna registračním značek nebude městskou kasu nic stát, protože městský úřad, který registrační značky vydává, je od správních poplatků osvobozen."

 

Verze "DAC ICE": (nedatováno):

"Mezi prvními vlastníky nové registrační značky (dříve SPZ) na Dačicku je Město Dačice. To nechalo označit všechna služební vozidla jednotně.

Změna, která je součástí novely zákona o podmínkách provozu na pozemních komunikacích, umožňuje označit vozidlo od 1. ledna 2016  takzvanou značkou na přání. Této výhody využilo i vedení města Dačic a zažádalo o jednotné registrační poznávací značky pro svá služební vozidla. "Důvod, proč jsme nechali služební vozidla označit jednotnou registrační značkou, je jednoduchý. Chceme zviditelnit Dačice a navíc tím vyjadřujeme hrdost na naše město“, říká starosta Dačic Karel Macků.

Výměna registračních značek nebude městskou kasu nic stát, protože městský úřad, který registrační značky vydává, je od správních poplatků osvobozen."

 

Nikoliv, nezvoral jsem to já při editaci, ale radniční mluvky to od sebe jednoduše opráskly. Tisková zpráva není dizertace na plzeňských právech, takže to, společně s Cimrmanem, necháme raději stranou ležet. Možná je někde nějaká databáze prefabrikovaných uklidňujících textů pro ovčany a obě mluvky do ní sáhly nezávisle na sobě.

Dosti fascinující je poslední věta - úředník si myslí, že celá taškařice nebude "městskou kasu", tzn. jinými a přesnějšími slovy nás, coby jediné přispěvatele do "městské kasy", nic stát. Vyvozuje to z toho, že by si poplatek za extra tabulky (2 x 5 000,- Kč za jedno auto) museli na úřadě přendat z jedné pokladničky do druhé, což je fakt vo ničem.

Úředník již nedohlédne, že to musel někdo vymyslet a promyslet, ošálit tvůrce registru vozidel, aby se tam dalo zadat to "CH" co není CH, objednat extra tabulky u dodavatele, přepsat a vyměnit techničáky, tabulky fyzicky vyměnit, ty staré střihnout a (beztak ekologicky) zlikvidovat.  Ale má pravdu, úředník jeden mazanej - většina z toho byla fakt "zadarmo", skoro jako u Přemka Podlahy ! Plat úředníkův je totiž fixní. Pojem fixní v tomto případě znamená, že plat není nijak závislý na skutečném výkonu. Ať bude úředník dělat to, na co byl původně najat, nebo se zamkne zevnitř v kumbálu s košťaty a bude točit palcama mlejnek, bude mít plat furt stejnej.

Problém je jenom s těma zatracenejma tabulkama. Tam už to nevyjde. Aby to bylo opravdu zadarmo, musely by tabulky růst na stromě. Nejlépe na stromě na pozemku společnosti HICON. Taková jedna tabulka stojí snad 170,- Kč ... ledaže ... ledaže by HICON z vděčnosti za více než dvacetiletý monopolní kšeft nepřerušovaný výběrovými řízeními dodával tyto obecní tabulky jako pozornost zdarma. Ale to už je jiná pohádka.

A poučení ?

  • i věci, které zvenku vypadají, že jsou zadarmo, zdarma nakonec nejsou
  • neexistuje žádná "městská kasa", obec skoro žádné vlastní peníze nemá

 

P.S.: Já vím, že v realitě současnosti je to ptákovina za pár kaček. Ale přes detail je občas možné zahlédnouti celek. Navíc ovčané obou měst získali možnost sledovat, zda kámoši pana starosty nezneužívají služební vozy pro soukromé účely, To zas bude anonymů ...

Haj hou ...

Starosta města Cheb právě splachuje veřejné peníze, které našel v "městské kase" do obecní kanalizace ... zatímco starosta města Dačice, vzdálený 340 km, činí solidárně totéž. Přidá se někdo další ?

 

Autor: Karel Jelínek | neděle 28.2.2016 7:46 | karma článku: 26,33 | přečteno: 1313x