Pravda v ČT

Stav v naší justici je uspokojivý pouze pro "občany s právnickým" vzděláním. Statisíce občanů v dluhové pasti jim vyhovuje. Je to pro ně nevysychající zdroj příjmů. Pravda, jako kriterium soudu, se vytratila. 

Každý obecný soud rozhoduje podle znalostí a morálky soudce. Pro běžného občana v demokratickém státě stačí dodržovat všeobecná pravidla morálky a nemusí se na soud obracet.

U soudců se předpokládá, že jejich morálka je na vysokém stupni. Vyspělost státu lze hodnotit vyspělostí soudu. V římském císařství měl absolutní pravdu císař. V armádě má absolutní pravdu velitel armády. V demokratické společnosti je lid zdrojem veškeré moci. Čili volby určují vládu, která bude v následující době určovat, kdo má pravdu.

Problém nastává, když soudci začnou opovrhovat základními zákony přírody. Lidská společnost se nepochybně rychle vyvíjí. Zákony přírody jsou objevovány rychleji, než ustálené postupy soudů. Když Archimédes objevil způsob, jak zjistit ryzost zlata, tak prý vykřikl "heuréka". Někteří soudci tuto skutečnost zpochybňují tím, že se také domníval, že může pákou pohnout zeměkoulí. Ten předpoklad byl chybný, a technicky vzdělaní lidé mu to nevyčítají. Ryzost zlata nyní samozřejmě můžeme měřit jinými prostředky než v době před našim letopočtem. Ale nezpochybnitelně soudy "vyspělých" států Archimédův zákon používaly. Současní právníci, obzvláště ti na vysokých funkcích, by měli respektovat důležitost lidského poznání. Soudce nemusí znát jak se stanovuje pevnost materiálu, ale musí důvěřovat odborníkům. Soudce, který zlehčuje znalosti odborníků a vystavuje své znalosti z "oboru práva", je pro společnost nebezpečný soudce. Soudci Ústavního soudu, kteří nectí rovnost občanů před zákonem, jsou pro společnost přítěží.

Naše Ústava je napsaná zřetelně. Až ji naši zákonodárci začnou číst a řídit se jejími pravidly, rozhodně se k právnímu státu hodně přiblížíme. Justice nebude černou dírou ve státním rozpočtu. Exekutoři nám nebudou ničit morálku a obce se o své obyvatele budou více starat. Soudci spravedlivě odsoudí i lež prezidenta. Přestane umělé doplňování účastníků soudního řízení, aby výrok soudu mohl záležet na třetí osobě.To by měli mít na paměti hlavně naši současní zákonodárci. V parlamentu bojují o svou publicitu v domnění, že budou zase zvolení. 
Páni zákonodárci, neměli byste zahodit svůj jednací řád? Nikdy jste si neotevřeli televizi při jednání britského parlamentu? 
Každý středoškolák ví, že počítače pracují ve dvojkové soustavě. Pracuje pouze s hodnotami Pravda (0) a Nepravda (1). Žádnou jinou hodnotu v počítači, telefonu, televiznímu přístroji nenajdete. I posloupnost příkazů, které má přístroj vykonat, je zapsán jako posloupnost nul a jedniček. Neměli byste soudcům přikázat, aby také rozhodovali pravdivě?

 Protože máme Ústavu čitelně a dobře sepsanou, stačí ji pouze správně interpretovat. Oddělit moc výkonnou od moci soudní. Moc soudní musí být nezávislá na moci výkonné. Žádný státní úředník nemá právo zasahovat do moci soudní. Proto musí být státní zástupci pod dohledem ministra vnitra. Každý občan je pod ochranou moci soudní.  Ani jeden z tisíců dodatků do soudních řádů nesmí odporovat Ústavě.

Vláda by měla s okamžitou platností odvolat současného Nejvyššího státního zástupce. Dočasně pověřit touto funkcí pracovníka, na kterém se shodne. Tomuto úředníkovi sdělí, že je zodpovědný za jednotný postup ve všech úřadech státního zastupitelství. Hierarchie rozhodování ve všech úřadech musí být nesporná. Střídání vlád po volbách musí proběhnout bezproblémově přesně podle idejí Ústavy
Soudcům je třeba připomenout, jaké jsou základní postuláty právního státu. Musí platit: „Občan může činit vše, co mu zákon nezakazuje“.  Lichva zřejmě vypadla z našich právních norem. Do zákonných předpisů rozhodně patří. Dovolil jsem si navrhnout potřebné doplnění současných právních norem:

§1. Hierarchické uspořádání lidského poznání a právních norem tvoří zákon, podle kterého soudci rozhodují. Jsou to
   (1) Zákony přírodních a matematických věd, nejnovější poznatky věd lékařských a technických,
   (2) Ústava, Listina základních občanských práv a svobod,
   (3) nařízení nadnárodních orgánů, kterých je republika členem (EU, NATO),
   (4) zákony a zákonná nařízení uvedené ve Sbírce zákonů,
   (5) nařízení institucí a osob, které jsou zmocněné nařízení vydávat.
§ 2. O vazebním zadržení občana rozhoduje soudce, který se stává jeho zákonným soudcem.
§ 3. V soudním řízení musí soud vyhodnotit každý předložený důkaz.
§ 4. Soudnictví je dvoustupňové. Každý spor má nárok na dva zákonné soudce, případně rozhodnutí dovolacího soudu.
§ 5. Státní úředníci plní cíle, které si současná vláda stanovila. Vedoucí státních úřadů jsou za to zodpovědní.
§ 6. Lichva je trestný čin. Lichvou se stává půjčka, u které věřitel musí splatit víc jak desetinásobek půjčky.

Domovské právo by mělo být opět vrácené do současných právních norem. Politické strany nebo hnutí, které se v budoucnu rozhodnou kandidovat do zákonodárného sboru, by měly napravit chyby svých předchůdců.
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání má zřejmě jinou náplň práce, než kontrolovat objektivitu moderátorů. Nechci se dívat a platit ČT, která propaguje alkohol a podporuje současný právní stav. 

Ing. Karel Januška, ID: uiz6ad

 

Autor: Karel Januška | sobota 19.10.2019 9:12 | karma článku: 18,22 | přečteno: 574x
  • Další články autora

Karel Januška

Úvaha staříka nad hrobem

24.8.2021 v 9:22 | Karma: 6,11

Karel Januška

Spravedlivé soudy

1.8.2021 v 5:09 | Karma: 9,94

Karel Januška

Případ Janoušek

26.7.2021 v 4:01 | Karma: 14,03

Karel Januška

Volby a naděje

16.7.2021 v 15:36 | Karma: 8,78

Karel Januška

Rozděl a panuj

24.6.2021 v 4:31 | Karma: 10,11