Návrat k právnímu státu

V právním demokratickém státě je nepřípustné jednat v rozporu s duchem Ústavy a Listiny základních občanských práv.

Ústavní soudci omezili práva občanů tím, že dovolili pouze členům advokátní komory, aby se na ÚS obraceli. Proto může každý občan prohlásit: „Pohrdám Ústavním soudem, protože tento soud pohrdá mými základními občanskými právy“. V právním státě je takové prohlášení trestné. Ústavní soud má asi 1500 případů, které dosud nevyřešil. Některé vynesené nálezy ÚS označil za oprávněné. To je nezvratný důkaz toho, že republika není právním státem.

Ústava předpokládá dvoustupňové soudnictví. Každý soud pracuje za úplatu. Dříve než soudce rozhodne, žalobce musí složit soudní poplatek. Stát poplatek neskládá, protože veškeré náklady na justici stát hradí.

Rozhodnutí spočívá v tom, komu dá soudce za pravdu. Může to být žalobce, nebo žalobu zamítne. Každý účastník sporu se může odvolat proti rozhodnutí soudce prvního stupně. Odvoláním se pozastavuje výkon rozhodnutí soudu prvního stupně do doby, dokud nerozhodne odvolací soud. Rozhodnutí odvolacího soudu je konečné. Lze pouze podat stížnost k Ústavnímu soudu.

Státní zastupitelství je úřad, který soudu předkládá případy, ve kterých je republika žalobcem, nebo žalovanou stranou. Povinností státního zastupitele je požádat soud, zda shromážděné důkazy jsou dostatečné k tomu, aby bylo možné vznést obvinění. Je-li žalobcem jiný subjekt než stát, musí vypracovat stanovisko obžalovaného státu. Soudce, který obvinění státu připustí, musí se stát zákonným soudcem případu. Obviněný se stává „trestně stíhaným“.

Jednání v Parlamentu jsou trapná. Mám dojem, že v následujících týdnech boudou celostátní volby. Moderátoři České televize a rozhlasu neustále ukazují záznamy, jak špatně nám současná vláda vládne. Bývalí ministři a současní poslanci vysvětlují před ČT, jak je třeba vládnout. Měli by se snažit napravit to, co způsobili sami, nebo jejich předchůdci, Nepochopili, že ještě nenastala doba pro agitaci.

Bez ohledu na stranickou příslušnost je povinností každého člena Parlamentu pokusit se dát současnou justici do stavu, který byl před nástupem totality. Dávat do zákonných předpisů nesmyslné požadavky způsobuje, že jednání v Parlamentu pozbývá triviální logiku. Zadávat nenulovou toleranci obsahu alkoholu v dechu je nesplnitelné. Alkohol je nedílnou součástí trávení. Proto je nutné zadat minimální přípustnou hodnotu alkoholu, na které se shodnou lékaři. Nechávat na libovůli úředníků exekutorů, jakou míru „výnosů“ z dluhů si přisvojí, je obdobný nelogický zásah do občanských práv. Je třeba stanovit nejvyšší možnou sazbu v procentech, kterou může exekutor požadovat. Překročení této sazby musí posoudit soud.

Návrat justice k právnímu státu lze uskutečnit dvěma kroky:

1. Vláda s okamžitou platností odvolá P. Zemana z postu Nejvyššího státního zástupce. Dočasně pověří touto funkcí pracovníka, na kterém se shodne. Tomuto úředníkovi sdělí, že je zodpovědný za jednotný postup ve všech úřadech státního zastupitelství. Připomene mu, že jeho podřízení nesmí činit kroky, které nejsou v souladu s jeho pravomocí. Neuspěje-li s předloženými důkazy u soudce, je jeho povinností předat případ nadřízenému zástupci.

2. Soudcům je třeba dát na vědomí, že Hnutí ANO spolu s některými zákonodárci, bude prosazovat návrat justice k právnímu státu. Do Poslanecké sněmovny předloží doplnění právních předpisů, které vrátí soudní rozhodování do stavu, který byl před totalitním systémem. Může být v následující formě:

§1. Hierarchické uspořádání lidského poznání a právních norem tvoří zákon, podle kterého soudci rozhodují. Jsou to:

   (1) Zákony přírodních a matematických věd, nejnovější poznatky věd lékařských a technických,

   (2) Ústava, Listina základních občanských práv a svobod,

   (3) nařízení nadnárodních orgánů, kterých je republika členem (EU, NATO),

   (4) zákony a zákonná nařízení uvedené ve Sbírce zákonů,

   (5) nařízení institucí a osob, které jsou zmocněné nařízení vydávat.

§ 2. O vazebním zadržení občana rozhoduje soudce, který se stává jeho zákonným soudcem.

§ 3. V soudním řízení musí soud vyhodnotit každý předložený důkaz.

§ 4. Soudnictví je dvoustupňové. Každý spor má nárok na dva zákonné soudce, případně rozhodnutí dovolacího soudu. 

§ 5. Státní úředníci plní cíle, které si současná vláda stanovila. Vedoucí státních úřadů jsou za to zodpovědní

Ing. Karel Januška, ID: uiz6ad

 

 

 

 

 

 

   

 

Autor: Karel Januška | středa 25.9.2019 13:11 | karma článku: 12,36 | přečteno: 205x
  • Další články autora

Karel Januška

Úvaha staříka nad hrobem

24.8.2021 v 9:22 | Karma: 6,11

Karel Januška

Spravedlivé soudy

1.8.2021 v 5:09 | Karma: 9,94

Karel Januška

Případ Janoušek

26.7.2021 v 4:01 | Karma: 14,03

Karel Januška

Volby a naděje

16.7.2021 v 15:36 | Karma: 8,78

Karel Januška

Rozděl a panuj

24.6.2021 v 4:31 | Karma: 10,11