Co nám zůstalo z demokracie

V Preambuli Ústavy nám zákonodárci slíbili, že jsou odhodláni budovat, chránit a rozvíjet Českou republiku v duchu nedotknutelných hodnot lidské důstojnosti a svobody jako vlast rovnoprávných, svobodných občanů.

Páni zákonodárci, domníváte se, že jste v čase od sametové revoluce vybudovali právní stát? V právním státě jsou občané rovni ve svých právech. U nás máme jakousi kastu státních úředníků, která se nazývá státní zástupci. Tito úředníci mají dohlížet na moc soudní a mají soudu předkládat případy, kdy je stát poškozen občanem, který neplní své povinnosti. Státní zástupce klidně označí zákonodárce za možného pachatele trestného činu, a nařídí vám, abyste o tom rozhodovali. 

Každý soudce musí být nezávislý a nestranný. Tak jako platí rovnost občanů před zákonem, tak platí rovnost soudců. Nikdo nesmí soudci nařizovat, jak má rozhodnout. Musí rozhodovat tak, jak mu přikazuje zákon. Soudci si o své vůli a s požehnáním zákonodárců vytvořili soudní hierarchii. Aby měli co rozhodovat, zachovali nejenom podřízenost úřadů, ale také ohnuli Ústavu, a dovolili soudcům rušit rozhodnutí nižších soudců a přikazovat těmto soudcům, aby rozhodovali podle jejich "závazného právního názoru“. Takové jednání už nemá s demokracií nic společného. Soudy přestaly rozhodovat spravedlivě, protože musí respektovat jakýsi právní názor „nadsoudců“.

Takže máme stát, kde úředník úkoluje poslance a soudce rozhoduje, jak má rozhodnout jiný soudce. Páni poslanci, tak nikdy demokracie nefungovala, a fungovat nemůže. Soudní spory trvají desetiletí, základních občanských práv jsou zbavováni nevinní lidé, usvědčení podvodníci běhají po svobodě.

Vaše plamenné řeči o tom, že „trestně stíhaný občan“ nepatří do vedení sněmovny, jsou plácáním do vody. Necháváte se řídit „občany s právnickým vzděláním“, což je ta největší skupina lobbistů, která sedí mezi vámi.

Už jsem unavený z toho, že to pořád nechápete. Ve sněmovně  byste měli přestat s přehnanou úctou k předsednictvu a ostatním poslancům, ušetříte mnoho času. Vaše výbory mají řešit vnitřní spory. V žádném případě se nesmí týkat toho, jak má moc výkonná jednat. Vláda, i když v demisi (což vám musí být lhostejné) nebude na vaše plky reagovat. Ani nesmí. Ta se musí řídit platnými zákony.

Že A. Babiš vládne, to je skutečnost, kterou musíte respektovat. Vláda může vydávat taková nařízení, která jsou ku prospěchu občanů. Občané (nikoliv vy) rozhodnou, zda si vláda počínala dobře.

Vaší povinností je odebrat soudcům pravomoci, které si díky vaší nepozornosti přivlastnili. Která politická strana to první pochopí, u voličů jistě zaboduje.

Pseudodemokracie už trvá dostatečně dlouho, abyste to pochopili.

Autor: Karel Januška | čtvrtek 8.3.2018 3:55 | karma článku: 17,70 | přečteno: 498x
  • Další články autora

Karel Januška

Úvaha staříka nad hrobem

24.8.2021 v 9:22 | Karma: 6,11

Karel Januška

Spravedlivé soudy

1.8.2021 v 5:09 | Karma: 9,94

Karel Januška

Případ Janoušek

26.7.2021 v 4:01 | Karma: 14,03

Karel Januška

Volby a naděje

16.7.2021 v 15:36 | Karma: 8,78

Karel Januška

Rozděl a panuj

24.6.2021 v 4:31 | Karma: 10,11