Méně je někdy více. Je tedy trestný čin méně než přestupek?

Uvedené rčení známe všichni. Trávím dost času na našich silnicích a opět jsem se přesvědčil, že řidiči musí a stát může. Zkuste jet mimo obec rychleji a máte problém. Udělejte trestný čin a je velká šance, že se vám nic  nestane.

 

Občas chytím na dálnici nějaký ten bod za nedodržování pravidel. Většinou se jedná o rychlost, ale pokud člověk spěchá a uvízne v koloně, snaží se to následně dohnat a body jsou na světě. Ano, ano, mám dodržovat pravidla. V tomto případě silničního provozu. Souhlasím a pokud mě příslušníci zastaví, ten na koho se nejvíce čertím, jsem já sám. Občas se objeví návrh, že pokuty by měly být úměrné výši příjmu hříšníka. Přece milionář by měl platit za stejný přečin více, než chudý senior. Již zde vidím uvedené méně je více. Vlastní pílí vyděláváte více? Tak rovnoprávnosti dostanete méně. Nějak jsem nezaznamenal, že by řidič, který má pravidelně školení, auto servisováno pravidelně v odborném servisu a stáří vozidla např. do pěti let, že by měl jistou výhodu proti seniorům, kteří mají své dvacetileté felicie ve stavu ještě to jede a šedý zákal nevadí, jelikož reflexy jsou stejně již tak pomalé. Zde se rovnoprávnosti nedočkám. 

Zkusím druhou kategorii. Jsem řidič, účastník silničního provozu a na dodržování dohlíží dopravní policie. Kdo jiný by měl jít příkladem? Včera jsem na dálnici zažil situaci, kdy dopravní policie v neoznačeném vozidle nabourala do "běžného" řidiče. Nu což, to se stává. Policista, který řídil, určitě nedostal trestné body. Řidič poškozeného vozidla měl možná narušený pracovní program a škodu na vozidle. Samozřejmě mu ji uhradí pojišťovna, jelikož policejní vozy musí mít zákonné pojištění. Takže poškozený řidič o "nic" nepřijde. Pouze to pojištění policejního vozu uhradíme my, ostatní řidiči. Stačí přece jeden den, vybrat pár pokut a pojistné je uhrazeno. Méně je více. Čím více má policie nehod, tím více zaplatíme my ostatní a tím méně nám zbývá na jiné radovánky. Nemluvě o tom, že krátce poté mě předjelo jiné policejní, neoznačené auto, které nesvítilo. Doufám, že jim nikdo za to nedá pokutu, museli by ji jinde vybrat na uhrazení. 

Nevadí, zkusím to jinak. Více vozidel na dálnicích, více výběru z dálničních známek a z mýtného. Více peněz pro stát. Větší kolony a méně času na opravy. Nemáte dálniční známku - šup a pokuta. Ale jsou to stále pouze přestupky. Porušíte pravidla, chytí vás, zkasírují a je to.

A na závěr? Moje kolegyně jela městem, dodržovala rychlost, světla rozsvícená, auto technicky způsobilé. Co by se tak mohlo stát? Nějaký finanční výdaj? Ano. Během jízdy ji někdo z paneláku u silnice hodil předmět na čelní sklo. Výsledek? Rozbité čelní sklo. Čekáte na policii. Běžná hlídka musí přivolat dopravní policii. Strávíte 4 hodiny čekáním, výslechem, dopravováním auta do servisu. Výsledek? Jedná se o trestný čin, po několika dnech přišel protokol od policie - trestný čin, pachatel nezjištěn. Auto bylo havarijně pojištěno, tak byla zaplacena v servisu "pouze" spoluúčast. 

Udělejte přestupek v autě, dostanete pokutu a trestné body. Spáchá někdo jiný trestný čin a vy jedete v autě? Pokud nemáte havarijní pojištění, připravte si nervy, dostatek času a částku mezi 5-10 tisíci za výměnu čelního skla. Přece jen jsem se dočkal. Více je více. Čím více platíte za auto, pojistky a dálniční známky, tím více zaplatíte, pokud vám auto někdo zničí. Je přece snazší zastavit neposlušného řidiče za přestupek než hledat pachatele trestného činu.

Autor: Pavel Kamas | středa 28.2.2018 17:27 | karma článku: 21,45 | přečteno: 728x
  • Další články autora

Pavel Kamas

Prokrastinace je jako masturbace

1.6.2021 v 21:14 | Karma: 17,11

Pavel Kamas

Miloš Zeman si užívá

6.7.2019 v 11:13 | Karma: 21,09