Je pro mě důležitější máslo nebo salám?

Četl jsem zde na blogu výborný článek na téma, jak jsou ukrajovány svobody salámovou metodou - tu kuřáci, tu řidiči, tu pejskaři. A také nejeden článek o máslu. Je drahé? Ano. Je to životní katastrofa? Ne. A jak to souvisí?

Někdy se zamýšlím nad tím, komu prospívá ta či ona kauza. A jak zdánlivě banální téma jako je cena másla, dokáže hýbat veřejným míněním. Krásně to popsal Stanislav Němec - Už jen kousek salámu. Jsem řidič, pejskař a nekuřák a sám pociťuji onu salámovou metodu, jak přitáhnout šrouby, ale nevyvolat nevoli. Ano, přitahovat je třeba po dílčích skupinách. Je to vždy nějaká menšina, proti které lze postavit většinu, aby záměr prošel.

Jenže to je pouze jedna část strategie. Kdyby se menšina, bez ohledu na to, zda kuřáci, řidiči, pejskaři nebo vyznavači techna, začali ozývat více než je zdrávo, mohla by si to uvědomit i jiná skupina, která aktuálně dotčena nebyla. A to by se mínění pejskařů mohlo spojit s kuřáky a technaři a malá skupina by rázem byla větší. A to není žádoucí. Proto je třeba kouřová clona. Téma musí být jednoduché. Intervence ČNB vůči koruně nebo globální oteplování sice hýbalo veřejností, ale pouze v hospodských vyjádřeních na reakce odborníků v dané oblasti. Upřímně, kdo z nás je natolik erudovaný, aby tohle téma dokázal popsat někomu jinému? Je třeba zvolit téma, kterému rozumí jaderný fyzik i dojička. Máslo.

Nedokáži odhadnout jak je složitá výroba másla, kolik je potřeba mléčného tuku a nakolik je současná cena reálná a nakolik jen reaguje na zvýšený zájem obyvatel. Jen vidím, jak skvělý marketing někdo vymyslel. Pokud kostka másla zdražila o 20 korun za několik let, stouply náklady domácností dle spotřeby tohoto produktu. Která rodina spotřebuje měsíčně 10 kusů másla? Můj názor je, že žádná. To znamená, že žádná rodina nemá vyšší náklady o 200 korun měsíčně. Průměrná mzda roste, bavíme se zde o nárůstu platů státních zaměstnanců o 10% a učitelů o 15%. Ve finančním vyjádření se podle průměrné mzdy jedná o navýšení mezi 2.500 - 4.500 korun měsíčně. To je hodně kostek másla navíc. 

Snažím se neřídit mediálními tématy, ale svým rozumem a tím, jaký chci život žít já. Pokud cena margarínu roste nebo klesá, je mi to jedno, protože ho nekupuji. Pokud roste cena másla, vajec, pečiva, volím podle svých potřeb. Nekupuji si ovoce, které nemám rád (jako paní Lamková z filmu Vratné lahve rajčata, která sice nejí, ale za tu cenu je škoda nekoupit). Podívejme se na krájení koleček salámu, které nám politici činí. Kde nám dělají život méně hezkým a vykašleme se na to, že nám někdo podsouvá témata jako máslo. Stejně tak se s pravidelností objevuje téma ceny vajec, pohonných hmot apod. A my řešíme tyto marginálie, zatímco nám někdo ukrajuje potichu jedno kolečko salámu za druhým.

Autor: Pavel Kamas | pátek 15.9.2017 13:20 | karma článku: 23,31 | přečteno: 847x
  • Další články autora

Pavel Kamas

Prokrastinace je jako masturbace

1.6.2021 v 21:14 | Karma: 17,11

Pavel Kamas

Miloš Zeman si užívá

6.7.2019 v 11:13 | Karma: 21,09