Minoritní akcionáři, plaťte?

Po premiérově televizním projevu internet udělal, co umí nejlépe a ve všelijakých diskuzních vláknech to vypadá jak to vypadá. Stručně k jednomu z argumentů.

Poznámka na úvod: tento příspěvek nehodnotí, zda by se ceny energií měly odvíjet od nákladů na výrobu v dané zemi nebo jakou roli hraje evropský trh s energiemi.

A nyní už ke zmíněnému tématu.

"Proč stát jako majoritní vlastník ČEZu společnosti nenařídí od zítřka prodávat elektřinu českým domácnostem za desetník?"

ČEZ je akciová společnost, 70% akcií drží stát, 30% soukromí investoři (Disclaimer: patřím mezi ně, akcie jsou obchodovány na pražské burze, může si je koupit úplně každý). Mezi základní práva akcionáře patří právo na podíl ze zisku. Podíl na zisku je vyplácen formou dividendy. Vytváření zisku je zájmem obchodní společnosti. Pokud orgány společnosti nekonají v jejím zájmu - například se rozhodnou prodávat hluboko pod tržní cenou, nejednají s péčí řádného hospodáře, a tak dále - mohou se minoritní akcionáři domáhat zajištění tohoto zájmu a náhrady újmy prostřednictvím akcionářské žaloby. 

Není to tedy tak, že majoritní akcionář může s firmou nakládat naprosto jakkoliv a nechat ty minoritní "rýt držkou v zemi".

Minoritní akcionáře lze nicméně vytěsnit - donutit k převodu akcií na majoritního akcionáře za adekvátní protiplnění. Říká se tomu squeeze-out a hlasuje se o tom na valné hromadě. Jak bylo napsáno výše, stát má jasnou nadpoloviční většinu,  vlastní 70% akcií a tedy 70% hlasovacích práv. To je super. Jenže k vytěsnění minoritních akcionářů je třeba 90% hlasů a to je... víc.

Zbývá tedy nejdříve nakoupit nejméně 20% akcií na burze. Za jakou cenu? Současná tržní hodnota ČEZu je zhruba 633 miliard, z čehož 20% dělá 126 miliard (Pro srovnání: 126 miliard je například pětina výdajů státu na důchody). Minoritní akcionáři však mohou - vědomi si enormního zájmu státu tyto akcie koupit - neprodávat a tlačit tak cenu výše. Pokud by se nicméně nákup 20% povedl, lze zbývajících 10% akcionářů vytěsnit squeeze-outem. Za adekvátní protiplnění, tedy zřejmě za další desítky miliard.
Poznámka na okraj: ČEZ samotný teď drží cca 50 mld. hotovosti. Šly by tyto peníze použít na zpětný odkup, nebo je i toto napadnutelné akcionářskou žalobou? Nevím.

Domnívat se, že by pod jinou vládou problém soukromých akcionářů zmizel na lusknutí prstů samozřejmě není hřích. Ale je to omyl.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Kahanek | pátek 24.6.2022 12:23 | karma článku: 37,68 | přečteno: 8952x
  • Další články autora

Petr Kahanek

"Bilancujeme dva roky..."

2.1.2024 v 18:00 | Karma: 11,60

Petr Kahanek

Trh na roztrhání

27.6.2022 v 11:31 | Karma: 16,29