R.A.G. - Lasagne po boloňsku (i pro malého DIAbetika)

V minulém článku z RIKovy Amatérské Gastronomie jsme si připravili všechny ingredience pro lasagne alla bolognese a dnes se do nich opravdu pustíme. V tomto díle připravíme i tři porce pro Sárinku s cukrovkou, aby nepřišla zkrátka.

 

Co budeme potřebovat?

Boloňskou omáčku - sugo bolognese (odkaz na recept)

Rajčatovou omáčku - sugo pomodoro (odkaz na recept)

Bešamel - besciamella (odkaz na recept)

100g čerstvě nastrouhaného parmezánu

Lasagne

sůl, olej

Nejprve klasická verze

Dáme si vařit do velkého hrnce vodu, osolíme a zakápneme olejem. Zároveň si připravíme stejně velký hrnec s ledovou vodou, jejíž efekt umocníme ledem. Každý jednotlivý plátek lasagní si dáme na půl minuty vařit a pak ihned přeneseme do ledové vody. Tímto docílíme, že jsou všechny plátky al dente (na skus). Pozor, je velmi nebezpečné dát si těch lasagní povařit více najednou, neboť mají neuvěřitelnou snahu se k sobě lepit. Doporučuji dávat je tam po jednom, případně po dvou, oddělené kuchyňským nářadím (viz. obrázek výše). Zároveň si připravíme hotové boloňské ragú, rajčatovou omáčku a bešamel, nebude od věci když bude všechno ještě teplé.

Ačkoli se obvykle doporučuje začít na dno pekáče vrstvou lasagní, mně se osvědčilo naopak začít vrstvou ragú, omáčka, bešamel a teprve na to přidat vrstvu těstovin. Těstoviny skládáme a lehce pěchujeme. Cílem je kompaktní hmota bez zbytečných vzduchových bublin, kterou poctivě zaléváme bešamelem. Důležité je, aby všechny pláty lasagní zůstaly ponořené. Jakmile máme vrstu těstovin, sestavíme opět ragú, omáčka, bešamel, a zase lasagne a tak stále dokola, dokud nám stačí výška pekáče a množství ragú, omáčky a bešamelu.

Na závěr posypeme parmezánem a dáme péct do rozpálené trouby na 200°C na 45-60 min. Doporučuji v první polovině přiklopit alobalem, aby se nám lasagne z vrchu nepřipekly a také se mi osvědčilo pečení s horkovzduchem, které pomůže trochu vysušit tekutou složku. Ale hodně asi záleží na vlastnostech konkrétní trouby.

Takhle nějak mohou vypadat pečené. Někdy bývá problém s porcováním ihned, pokud se nenechají vychladnout, bývá porcování náročnější,

ale tyhle se docela povedly. Dobrou chuť.

 

Nemáte-li cukrovku, můžete se čtením skončit, pro ostatní zájemce je ukázka, jak dopřát tuhle mňamku i naší Sárince, která má DM1

První co potřebujeme, je definovat si množství těstovin, které použijeme. Je třeba brát v úvahu, že v ragú je zanedbatelné množsví cukru z vína (podle toho jak suché víno jsme použili) a mališko laktózy z mléka.  Máme vyzkoušeno, že se to dá zanedbat, nebo připočítat jako osmina VJ. Rajčatovou omáčku nesladím, pokud jste jí osladili, započítejte ji navíc. Těstoviny (které používáme) mají "cukráž"  16 a 2/3g (zaokrouhleně 16,67g) takže na obrázku vidíte zleva dvě obědové porce (1,75VJ) a vpravo večeřovou (1,5VJ).

Potřebuje patřičně velké (resp. patřičně malé) zapékací misky. Na dno opět připravíme vrstvu ragú a rajčatové omáčky (nepoužíváme bešamel, dáme o to více rajčatové omáčky).

Lasagne opět předvaříme a schladíme. A teď je musíme naporcovat do malé misky. Můžeme si vzít ostrý (v tomto případě keramický) nůž a škrábnout si místo řezu (podobně jako když se řeže sklo, nebo dlaždice) a poté se nám podaří odlomit jen požadovaný kus.

Střídáme vrstvy omáček a lasagní

a nakonec posypeme parmezánem. Dáme do trouby na 180°C na přiměřený čas (30-45min) - přeci jen jsou tyhle misky menší než předešlý veliký pekáč.

Aby se nám nepřipekl vršek (jako na obrázku) na první část pečení přiklopíme alobalem.

Nezbývá než píchnout inzulín a pustit se do jídla. Dobrou chuť.

Klikněte pro prolog a obsah receptů

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Richard Kába | pondělí 11.10.2010 12:30 | karma článku: 12,55 | přečteno: 1804x
  • Další články autora

Richard Kába

R.A.G. - Guacamole

13.5.2013 v 13:40 | Karma: 11,13

Richard Kába

R.A.G. - Salát Niçoise

12.5.2013 v 14:01 | Karma: 12,53