Ohňostroj - ano či ne?

Tak jako každým rokem se někteří těší na silvestrovský ohňostroj, jiní ho proklínají a žádají si jeho zákaz. Kdysi jsem zde na blogu četl něčí článek o tom, že lze stát jen na jedné ze dvou stran a kdo má názor jiný, je pokrytec.

Já si to nemyslím. Obecně nemám rád zákazy a jsem ochoten v rámci svobody tolerovat věci, které se mi nelíbí. Na druhou stranu se ale nedivím lidem, kteří ohňostroje přímo nenávidí, protože relevantních důvodů je celá řada. Za sebe můžu říct, že preferuji jeden druh ohňostroje před jiným. Tím preferovaným typem ohňostroje je městem pořádaný a profesionály vykonaný ohňostroj, který snižuje většinu jeho nevýhod na minimum.

Zatímco hromadný lidový ohňostroj je chaotický, městský ohňostroj je centralizovaný. Tím, že se koná na jednom pečlivě vybraném místě, se sníží riziko, že při jeho odpalování dojde k nějakým škodám. Je to tak lépe i vzhledem k ptákům a ostatním zvířatům, kteří, pokud se v místě nějací vůbec vyskytují, mají možnost místo opustit a jinde najít klid. To při hromadném ohňostroji není možné, protože k odpalování dochází „všude“. Další problém lidového ohňostroje je, že ho odpalují laici(někdy dokoncei děti). Často jsou lidé, kteří ohňostroj odpalují, pod vlivem alkoholu či dalších látek.Riziko zranění sebe či jiných lidí je proto poměrně velké.Městský ohňostroj odpalují výhradně odborníci, kteří mají dostatek zkušeností a řídí se předpisy. Je to pro ně vlastně práce, takže jako takoví musejí být střízliví a způsobilí.Městský ohňostroj začíná v přesně stanovenou dobu a když skončí, je to opravdu konec. Hromadný ohňostroj probíhá tak nějak v průběhu celé noci, kdy zrovna někdo dostane chuť si vypustit světlici. Má sice období, kdy kulminuje, ale to nikomu nebrání bouchat od jednoho rána do toho následujícího, což působí velmi otravně.Tím, že městský ohňostroj zajišťují odborníci s certifikací, má i diametrálně odlišné kvalitativní parametry. Používají kvalitnější a výkonnější světlice s působivými efekty, často doprovázené vhodně zvoleným hudebním pozadím. Zážitek z takového ohňostroje je na zcela jiné úrovni než při odpalování raket ze supermarketu, které nepřináší v podstatě nic nad rámec tuctovosti. Nepořádek po městském ohňostroji se také mnohem lépe uklízí, protože je pouze na jednom místě.

Existují samozřejmě i nevýhody, které nezle eliminovat a které mají oba druhy ohňostrojů jako je vypouštění spousty toxických látek do ovzduší a následně i půdy či vody. Existují pak také nevýhody, které má pouze městský ohňostroj, zatímco lidový je nemá, jako je fakt, že město platí za něco, o co někteří občanéjednodušenemají zájem, kdežto v případě lidového ohňostroje si světlice prostě koupí, kdo chce a za své. Městský ohňostroj také v některých případech přináší jisté komplikace v dopravě,ale za sebe říkám, že jednoznačně preferuji profesionální městský ohňostroj před lidovým chaosem bez pravidel.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Josef Ulman | úterý 27.12.2022 11:20 | karma článku: 8,98 | přečteno: 258x
  • Další články autora

Josef Ulman

Záminka a důvod nejsou synonyma

30.3.2024 v 15:20 | Karma: 34,57

Josef Ulman

Ja ně prarassijskij...!

18.3.2024 v 10:10 | Karma: 23,51

Josef Ulman

Zničili jsme Šárku

16.3.2024 v 10:50 | Karma: 23,22

Josef Ulman

Jak nám Ukrajinci sebrali důchody

26.2.2024 v 15:55 | Karma: 37,33