Africká nenávist - část 2 - Univerzální viník

V minulém díle jsem psal, že Rusko má v Africe (zejména té subsaharské) obrovskou podporu. Také jsem zmínil, že za touto podporou nestojí ani tak láska k Rusku jako nenávist k zejména západní společnosti.

Někdy o ní hovoří jako o bělošské společnosti, přičemž Rusko do ní nezahrnují. Co se týče ČR, ta je v očích Afričanů samostatně bezvýznamná a je součástí východního bloku, se kterým je to různé. Část Afričanů ho považuje za součást západní společnosti, část za posluhovače západní společnosti. Každopádně zlo. Ukrajinu například nenávidí zrovna tak, ačkoli ji za západní zemi asi mnoho lidí nepovažuje.

Na lásce k Rusku není samo o sobě nic špatného, já kupříkladu miluji Španělsko a to bez ohledu na výkon jejich ekonomiky (který nás po přepočtu na obyvatele ani nepřevyšuje). Africká „láska“ k Rusku je ale úplně jiného charakteru. Což vyplývá už z toho, že věta „I love Russia“ je na afrických diskuzích jen o málo častější než věta „I love Putin“. Vážně si nedovedu představit, že bych někdy místo „I love Philippines“ napsal „I love Duterte” či „I love Marcos“. Čili oni tedy nemiluji ruskou zemi a kulturu, oni milují ten režim, který bojuje proti zlému Západu.

Asi spousta lidí bude předpokládat, že za celou nenávistí stojí koloniální a otrokářská minulost tehdejších velmocí. A jako taková se dá celkem chápat. Afričané si vygenerovali i příčiny zcela nové, o kterých budu psát příště a které jsou vlastně důvodem, proč tento seriál píšu, protože na rozdíl od kolonizace a otrokářství, nejsou tyto příčiny intuitivní. Vynechat ale tuto konkrétní příčinu by byla chyba, protože tato je bezpochyby ta hlavní - majoritní.

Aby nedošlo k mýlce - já se vůbec nepozastavuji nad tím, že Afričané nenávidí Evropany a Američany kvůli koloniální minulosti. Já se pozastavuji nad tím, jak moc a jak všudypřítomná tato nenávist je v dnešních dnech, kdy drtivá většina afrických zemí je zcela samostatná po minimálně desítky let a zbytek pojí s dřívější mocností pouze formální pouto bez praktického dopadu. Ano, chápu, že se jednalo o období dlouhé a nelze ho tudíž srovnávat třeba s tím, že značnou část Evropy napadlo Německo, které povraždilo miliony lidí a (skoro) všichni už mu odpustili a hlavně nepovažují dnešní Němce za vrahy. To v Africe neplatí. Tam existuje univerzální viník všeho zlého - říkejme mu „zlej bílej“ (dále jen ZB). A jak říkám, ten může opravdu za cokoliv. Pokud je špatné počasí a přijde přírodní katastrofa, může za to ZB, protože jeho civilizace produkuje nejvíce CO2, z čehož plyne změna klimatu, která je příčinou akutního problému. Osobně považuji změnu klimatu spíše za hrozbu budoucnosti, kdy skutečně může lidstvu pěkně „zatopit” a je to problém spíše dlouhodobé udržitelnosti, nicméně za příčinu aktálních katastrof bych ji asi nepovažoval. V Africe se šíří názor, že „...běloši jsou lakotní individualisté, rasisté, pokrytci, zcela neoduševnění, jsou to násilníci s válečnickými sklony, na rozdíl od černochů, obdařených silnou rodinnou loajalitou, mírumilovnou letorou, citlivějších a oduševnělejších. “ (zdroj wiki - pojem afrocentrismus). Jistě, můžeme zpochybnit jak samotný zdroj Wikipedie, kde může psát v podstatě každý, také je diskutabilní, zda je právě afrocentrismus převládající, ale praxe ukazuje, že je minimálně velmi rozšířený.

V dnešní době denně vychází spousta nenávistných článků směrem k Evropanům či Američanům. Když například vyšel článek, že energie v Evropě zdražily od začátku války na Ukrajině dvojnásobně, reakce Afričanů byly doslova oslavné s tím, že mnozí se vyjadřovali, že je to ještě málo. Denně vychází články o diskriminaci Afričanů v Evropě a USA. Prostě taková Romea po africku a kvantitativně aktivnější. A pokud zrovna není o čem psát, udělá se výlet do minulosti...

Například nedávno jsem četl čerstvý článek o tom, že hlavní hrdina filmu Bohové musejí být šílení, dostal za film mizerný honorář (už nevím, kolik to bylo) a to jen proto, že je to Afričan. Popravdě vůbec netuším, o čem ten film je, ale našel jsem si, že je z roku 1980. Tzn. v roce 2022 vyjde v africkém médiu článek, který se pozastavuje nad tím, že nějaký černoch z Afriky před 42 lety dostal mizerný honorář za svůj herecký výkon. A o tomhle byl celý článek. Bohužel odkaz už nemám, když jsem jej četl, tak jsem ještě nepočítal s tím, že se na něj budu někde odkazovat. K článku se samozřejmě začali vyjadřovat nejen Afričané, ale i Afroameričané, kteří potvrzovali, že je to pravda a že jsou denně utlačováni. Konkrétně ZB trpí syndromem zvaným „white supremacy“ (bílá nadřazenost), která mimo jiné způsobuje to, že ZB nesnese pocit, že by jeho černošský kolega mohl mít větší plat nebo vyšší pozici. Proto je údajně i málo černošských herců v Hollywoodu a když už se do filmu dostanou, tak údajně hrají jen parchanty, málo černochů je dokonce i v animovaných filmech a taková NHL je vyloženě rasistická. Zajímavé je, že totální dominanci v NBA tito lidé vůbec neberou v úvahu a taktéž americká hudební scéna je plná spousty úspěšných interpretů. O tom, že si rasističtí Američané 2x po sobě zvolili ve svobodných volbách černošského prezidenta opět ani slovo.

Možná bych tuto emoci ani tak nenazval nenávistí jako spíše frustrací. Africká společnost je opravdu monstrózně frustrovaná. Cítí se podvedena, okradena, znásilněna, diskriminována (touto frustrací netrpí celá Afrika, v minulém díle jsem psal, kterých regionů se to netýká). Jejich frustraci má údajně ulehčit právě Rusko, které zlému Západu „nakope prdel“ vojensky a společenství BRICS (které se bude údajně rozšiřovat) má Západ zničit ekonomicky.

Jak jsem se zmínil minule, loni v březnu jsem sám navštívil Afriku a mimo jiné jsem se pustil do debaty s kapitánem Dreamlineru původem z Dánska létajícího pro Ethiopian Airlines. Pan Juster je spokojeným pilotem a na svou společnost neřekne špatného slova, nicméně Afričany popisuje jako děti bez sebemenšího smyslu pro zodpovědnost a přiznání si vlastních chyb. Za vše tradičně může ZB. Za chudobu, za korupci ve vlastní zemi, za nemoci (tady mají částečně pravdu, jsou případy, kdy těžební či farmaceutické firmy způsobily početná úmrtí), za přírodní katastrofy. ZB umí v podstatě jen loupit a vražit, nicméně jako turista má hodně peněz, takže je třeba ho zase moc neprovokovat a chovat se přiměřeně, dokud má co nabídnout.

Někteří zašli tak daleko, že se stydí za to, že Afričané používají (mimo jiné) angličtinu jako úřední jazyk, že samotný fakt, že ji přijali, z nich dělá otroky. Říkají „...používáme jejich řeč, čteme jejich knihy, učíme se jejich falešnou historii, kterou ONI vytvořili, i ten internet, který používáme, je jejich. Musíme se od toho oprostit a vytvořit si svůj svět podle našich požadavků, který bude sloužit nám. Přestaňme být otroky!“. Diskuze doplňují obrázky, jak malý černošský chlapec na ulici zřejmě v NY čistí boty stejně starému bílému chlapci.

Jistě je pravdou, že ZB napáchal nejen v Africe v historii mnoho zla. Zla, které učinil z pozice (civilizačně) silnějšího a střet různých civilizací je téměř vždy masakr. To ovšem neznamená, že poražený je automaticky morálně lepší. Samozřejmě, že kolonizace se na afrických zemích podepsala (byť jako vedlejší produkt přinesla pro dnešní Afričany i jisté výhody) a přece jen je pravda i to, že od jejího konce neuplynula z historického hlediska zase až tak dlouhá doba, hlavními problémy, proč Afrika je tam, kde je, je nedostatek vzdělání, vysoká natalita, obrovská korupce (která se vůbec nedá srovnávat ani s tou tolik omílanou Ukrajinou) ale hlavně Afrika nic nevyrábí. Nejspíše máte doma kupu elektroniky, která pochází z Asie, vynález samotný pochází z USA, auto máte nejspíše německé, případně japonské, korejské, francouzské, italské,...z Afriky nemáte nic. Naopak v Africe jezdí Toyoty, Isuzu, Nissany, někdy i Hyundaie či Taty, na stavbách uvidíte stroje Caterpillar, nerostné suroviny těží Liebherr, klimatizační jednotky LG nebo Daikin,...a tak je to se vším.

Vlastně jsem toho měl na srdci mnohem víc, ale...tento článek je již tak příliš dlouhý, proto jsem ho zkrátil asi na třetinu a příště už se konečně můžu zabývat věcmi objevnějšími a zhodnocením situace. Že byl článek dlouhý a nudný? Ano...ale přesto jsem tohle logicky nemohl přeskočit, ztratil bych kontext.

Tak viníka bychom měli...teď ještě nějaké řešení...

 

Autor: Josef Ulman | pondělí 6.2.2023 19:10 | karma článku: 27,89 | přečteno: 966x
  • Další články autora

Josef Ulman

Záminka a důvod nejsou synonyma

30.3.2024 v 15:20 | Karma: 34,57

Josef Ulman

Ja ně prarassijskij...!

18.3.2024 v 10:10 | Karma: 23,51

Josef Ulman

Zničili jsme Šárku

16.3.2024 v 10:50 | Karma: 23,22

Josef Ulman

Jak nám Ukrajinci sebrali důchody

26.2.2024 v 15:55 | Karma: 37,33