Strany mění hesla, Piráti přešli od „Pusťte nás na ně“ na úderné „Pusťte nás na daně"

Pro podzimní volební kampaň si politický strany a hnutí připravily nový hesla, aktualizovaný pandemií. A šlapou do toho fest, kámen na kameni nezůstává stát. Dneska mám na tapetě Piráty.

Hnutí ANO inovuje své ANO, bude líp s důrazem na posílení jednotek intenzivní péče v nemocnicích na: Ano, bude JIP. Piráti podtrhávají význam posílení rozpočtu po pandemii změnou původního Pusťte nás na ně na: Pusťte nás na daně! ODS opravuje svůj původní slogan Silný program pro silné Česko a zdůrazňuje význam antigenních testů ze slin: Slinný program pro slinící Česko. ČSSD se řídí moudrem, že vše zlé lze zaspat, a heslo V krizi vás ochráníme proměnilo na hutnější Krizí vás prochrníme. V KDU-ČSL vypichují spolupráci v koalici SPOLU a místo Spolehliví v těžké době nasazují: Spoluhliví v těžké době. TOP09 v duchu vůle ke snížení smrtnosti viru inovovalo své Neuhneme! na Neztuhneme. SPD inovovalo heslo SPD bez inkluze na SPD bez infúze. KSČM klade důraz na úspory v rozpočtu ministerstva obrany oprášením starého hesla komunistů z 50.let Republiku si rozvracet nedáme na Republiku si rozfrcat nedáme. Trikolóra s poukazem na lehký průběh nemoci svého duchovního otce heslo Braňme normální svět mění na aktualizované Braňme normální průběh.

Zelení své Od krize k lepšímu životu nahrazují údernějším Od krize ke koronavizi. Hnutí Přísaha nasadilo dokonce Bodieho a Doyla, ukradlo Hamáčkovi pověstnej červenej svetr a slogan Jeden metry na všechny mění na Jeden svetr na všechny. Zřejmě podpora sdílený ekonomiky.

U mě zatím vedou v sympatiích Piráti, tak se jim dneska věnuju jako prvním. Jejich pracovní skupina chrlí nápady jak Křižíkova fontána. Zveřejnili „cestovní mapu“ pro zavedení nepodmíněnýho základního příjmu (dál jen NZP), „kde Česko jako aktivní člen EU zde může sehrát roli průkopníka“. Zcela správně, průkopničení nám vždycky šlo, jak jsme udělali průkop, následovalo ničení. Z HDP na obyvatele 1 800 dolarů v roce 1938 jsme se prokopali až k pěknejm 3 100 dolarům v roce 1990. Srovnatelný (tehdy) Rakousko teda z těch samejch 1 800 na 19 200 dolarů na hlavu, ale kdyby se do HDP započetlo i mávání rudejma praporama, tak by to bylo určitě nejmíň 50 000, v Rakousku toho moc nenamávali. Jejich chyba. Pirátská skupina pracantů dál moudře píše: V případě, že by NZP měl nahradit všechny sociální dávky, důchody a slevy na dani, pohyboval by se podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka kolem 7000 korun. No teda, dostat místo současnýho průměrnýho důchodu (na konci prvního čtvrtletí 2020 14 397 kaček) půlku není moc bájo, ale kdo teda má tu republiku oddlužit než důchodci, který sem ten koronáč zavlekli, aha? I na Piráty to asi bylo moc smělý, tak ubrali a prej nám ty naše důchody nechaj: Současný rozpočet umožňuje podle našich propočtů, při zachování nynějších penzí, financovat NZP ve výši necelých 5000 korun. Tuto částku lze považovat za základní, aktuálně financovatelnou a dostatečnou pro uhrazení průměrných nákladů na skromné společné bydlení a stravu. Souhlasim. Je totiž fakt, že při průměrný republikový ceně nájmu bytu 237 kaček za metr čtvereční (v Praze teda 287 kaček) – a to nájmy v pandemii klesly - když budete bydlet ve sklepě 10 metrů čtverečních, vypláznete jen 2 400 za nájem. Něco mi říká, že těch sklepů budem potřebovat víc. A dva a půl litru vám zbyde na stravu. Což je zhruba 1 BicMac (67 kaček) na den a eště vám zbyde pětistovka na antigenní testy.  V Praze máte ale smolíka, tam máte na žrádlo jen 2 100 korun měsíčně (a pořád bydlíte v desetimetrovym sklepě). No tak to bude jen obyčejnej hambáč za 33 na den, no bóže. To je tisícovka měsíčně. A můžete si dopřát k tomu i jednou za dva dny sojový latte, protože to je v Praze naprosto nezbytný, a z kohoutku prej zatím nepoteče. A na ňákej luxus jako tramvajenku si v Praze v pohodě vyžebráte, na léky vám něco hodí charita Člověk v lékový tísni, tak vo co jde?

No a co teprve ten „zásadní přínos NZP pro podnikatele a vysokopříjmové skupiny, kdy očekáváme jejich vyšší ochotu platit daně“. No, očekávejte, na Godota taky čekali. Jak znám boháče, tak i při nepatrným zvýšení daní hned nervózně balej kufry do daňovejch rájů. Že by najednou zčistajasna dali přednost superzdanění v Česku před „neetickým dobýváním renty v zemích s bídnou a ‚dobrovolně povinnou‘ prací nízkopříjmových občanů“? A vůbec, to neetické dobývání renty pojmenoval Marx kratčejc – vykořisťování, tak žádný chození vokolo horký kaše, mám rád jasno.

Ty daňový ráje ale hodlaj Piráti zrušit. Já bejt jima bych ale nejdřív zajel do Bruselu, kde bych ty daňový rájaře naprášil, což Piráti prej uměj bezvadně, řikal Babiš. A tam se poradil. Protože tam to řešej desítky let, ale nic z nich eště nevypadlo, navopak, aféry typu Panama Papers plavou na povrch jedna za druhou jak nafouklý mrtvoly v náhonu. To víte, někdo si tak nechá šáhnout na pohádkový daňový uniky, to zrovna. Tak tady jsem teda drobátko skeptickej.

Dostal mě taky návrh digitální daně. Piráti tvrděj, že internet je jejich moře. Já doteď nevěděl, že myslej daňový moře, kde budou lovit jednu ztučnělou bahnitou rybu za druhou. Ne že by jich tam nebylo dost, ale zase, tyhle globální korporáti maj moře vobšancovaný trochu jinak, než aby se mýrnix týrnix nechali brát po letech nějakou dřevěnou pirátskou nohou Made in Czechia. Ale třeba to myslej tak, že konečně zdigitalizujou státní správu, jak plánujou, a pak jí napařej takový daně, že digispráva sotva poleze. V každym případě nastanou zlý časy OSA, nově se budou muset přemenovat na Orvaný svaz autorský, já třeba za choreografie ve filmech za desítky let promítání dostal sedum stovek, tak se doteď stydim, protože už prezident Zeman řek, že umělci maj mít hlad a já se za těch sedum stovek natláskal brambor, div mi pupek neprask.

Jaký pracovní skupina Pirátů jede bomby, je ale nejlíp vidět na návrhu zdanění nemovitostí. Při přemejšlení, jak dostat z boháčů víc peněz, skočili na daň z nemovitosti. Tam je totiž boháčů nejvíc a s barákem na zádech do daňovejch rájů neutečete. Taky se hned ukázalo, kolik nemravnejch boháčů mezi náma je. Mraky! Kdo má jen mrňavej byteček o rozměrech 10 metrů čtverečních, je milionář, válí se v prachách a směje se nemajetnejm pirátskejm aktivistům do vočí. To musí skončit! Nejdřív mě teda navnadili, že v USA je to až 2,1 % ročně z ceny nemovitosti a v EU až 1,93 %, ale pak jsem zklamaně zjistil, že u nás to pirátský pracanti plánujou jen na 1 %. Průměrná cena bytu v Praze letos v květnu je 8,9 milionu, takže Pražani by tak v průměru vyplázli 89 tisíc ročně za ten, řekněme si rovnou, naprosto zbytečnej luxus, že vlastněj střechu nad hlavou. Ale zase, garsonka v Karlíně 33 m2 je za 5,2 milionu, takže to je jen 52 tisíc ročně. Směšný prachy. A na Bruntálsku je to za byt 3+1 v průměru jen 1 800 000, takže ňákejch 18 litrů ročně. Což, jak znám Bruntálsko, kde vo práci nezavadíte, ale lidi jsou tam srdečný a vstřícný, daj v pohodě – pokud ovšem to tam po zdražení daně hromadně nevykoupěj Pražáci, aby ušetřili.

Úplně mi spadla brada, jak pirátskej mozkovej trust dál řeší zvednutí příjmů pro vysněný NZP: „Růstem mezd (zvýšení minimální nebo zaručené mzdy) nad úroveň roční inflace lze celkem spolehlivě navyšovat NZP (vyšší výběr daní). Růst mezd může být mimo jiné dobrým lékem k částečnému vyřešení důchodové reformy.“ Paráda - hned dvě mouchy jednou ranou, zvednout mzdy, ze kterejch se daně jen pohrnou, a eště vyřešit jednim vrzem důchodovou reformu. Jak to, že mě to jako inženýra ekonoma doteď nenapadlo?! No jo, já se zdržoval tim, jak se budou po zdražení práce okamžitě pakovat výroby z republiky jinam nebo zavírat pro prodělečnost, jak inflace ty nabobtnalý daně zase sežere a podobný drobnosti. Nebyl jsem prostě velkorysej, tak je to.

No a pak dočtu, natěšenej jak děcko na zmrzku, ten báječnej výplod pirátský pracovní skupiny a narazím na tohle. Že je to všechno jenom hoax, nic takovýho v politickým programu Piráti nemaj a všecko je to „pouze výstupem zájmové pracovní skupiny, neodráží oficiální stanoviska strany ani její aktuální volební program“. Teda, takhle vodříznout (nebo v pirátský terminologii – hodit přes palubu) svý vlastní na slovo vzatý experty, co na tomhle dílku makali určitě hafo měsíců, to není pěkný, Ivane Bartoši. Vždyť tam seděla jedna myslivna vedle druhý, to slovo „myslivna“ nepoužívám náhodou, vždyť šéf té vaší pracovní skupiny Aleš Jakl je vystudovanej lesník. Já teda doteď netušil, že na lesnickejch školách se studujou daně a finance státního rozpočtu, ale logiku to má. Kdo jinej bude umět líp kácet v rozpočtu až do holin, no? Snad nejste jak ty komouši, co vo zdražení piva z koruny padesát na korunu sedmdesát dumali deset let, než to udělali a musel to nakonec rozseknout prezident. Vaši odborníci navrhnou moudře zdražení daně z nemovitosti o pouhý dva řády a vy máte hned v kalhotách? Co, leknul jste se, že vás na předvolebních mítincích umlátěj důchodci francouzskejma holema nebo boháči doutníkama? Takhle si progresivní politickou sílu teda nepředstavuju. Ale stejně vás volit budu, to máte marný, protože já jsem Čech, a ten jak se jednou rozhodne, tak i kdyby čert na koze jezdil (a von už jezdí), zůstane trvat na svým.

Autor: Josef Prouza | středa 12.5.2021 9:51 | karma článku: 32,20 | přečteno: 943x