Pokrok je někdy pěkná voštara…
Zaklínadlo jménem inovace, používané černokněžníky revolučních přístupů, velícími stále Kupředu!, i když do propasti, se taky nemusí vyplatit. Příkladů je kolem nás tolik, že hned nevím, který zvolit. Tak třeba sedačky v pražských tramvajích. Dříve umělohmotná skořepinová „vajíčka“, někdy dokonce polstrovaný hnus. A nyní? Esteticky úžasně vytvarované dřevěné sesle. Hurá! Jenže. Dokonale hladký povrch způsobuje jisté…ehm… popojíždění zadku po povrchu, takže vás sedačka, když se vší silou nohama nezapřete, v první zatáčce skluzem vystřelí do uličky. Nebo na křehké tělíčko vedle sedící slečny, což je ta lepší varianta (pro vás, ne pro tu slečnu. Pokud vás ovšem hned nezažaluje za sexuální obtěžování prudkým nalehnutím. Pak ani pro vás.). Zrovna tak prudké zabrždění vás katapultuje vpřed jak namazaný blesk. Každá jízda je boj o udržení se na tomhle kluzišti, občas marný. Pokrok ale prostě nezastavíš. To skořepinové vajíčko vás kdysi udrželo bez námahy, mělo zdvižené okraje. To nové vás pořád vyhazuje ze sedla jako zjašený kůň. Ale na takové hlouposti, jako je pohodlí cestujících, designéři-pokrokáři hledět nemohou, to jistě uznáte. Vedeni estetikou a požadavkem dokonalé omyvatelnosti, kráčejí neochvějně vpřed. Apropó, ta estetika! Takové dřevěné sedátko po čase vypadá takhle:
No nezmocňuje se vás při pohledu na takovou krásu niterné estetické blaho? Usednete nebo se usedavě rozpláčete? To víte, lak na dřevě, to pracuje, to nějak nedomysleli, soudruzi z NDR.
Ale zpátky k Hrabalovi. Ten viděl černě pokrok hlavně u toho piva a chleba. Jak mu dala nová doba zapravdu! Po sametové revoluci se na naše pivovary vrhli noví vlastníci-zahraniční inovátoři, a zlepšováky jen pršely na naše hlavy, v tomto případě se přímo lily do našich úst. Však my z těch vašich napěněných bílých čepic a jiskřivé zlatavé barvy už to báječné unifikované europivo umatláme, nebojte, tvrdili. Báli jsme se. Naštěstí na tuhle politiku zrychlených postupů a převratných receptů nenaskočili všichni a někteří dokonce trvali na zdánlivě prostých tvrzeních, že ležák má prostě vymezený čas ležet, jinak je to běhák (na WC), zesvětlení barvy na úroveň dětské moči že také není to pravé ořechové, atd., a postavili na tom dokonce reklamu. A u zákazníků - tedy u nás, zpátečnických konzerv, zvítězili. A inovicové se často až po letech, kdy se tvrdošíjně přesvědčovali, že nás nové blátopivo naučí pít stejně jako zírat na nekonečné seriály, občas pokorně vraceli ke starým „překonaným“ postupům a podbízeli se. Že teď už jejich výtvory zase „chutnají jako tenkját“. Tady naštěstí naše husitská vozová hradba odmítání „novot“ zafungovala.
U chleba byl vývoj trochu jiný, protože komunisti stačili ještě do sametové revoluce stvořit z kulatých zamoučněných pecnů s odfouknutou vypečenou kůrkou unifikované šišky z předpeku, zvané drze Šumava. Totiž zrovna na Šumavě, aspoň někde, původní chleba přečkal rudé chlebové revoluce až do sametu. Po roce 1989 vyrostla spousta malých čilých pekáren a svou nabídkou vracela chlebu a pečivu původní lahodnost a křupavost. Jenže zároveň s tím vznikaly velkovýrobny zmražených polotovarů. Takže je to tak 50:50. A objevily se i domácí pekárny, takže labužníci nejnáročnější začali péct chleba doma. A míchají mouky pšeničné, žitné, ječné, ovesné, špaldové, kukuřičné… jak alchymisté. Jenže jen udržet naživu takový kvásek, to je skoro věda, a kdo v dnešní době na vědecké pokusy nebo dokonce na pečení má čas, že?
Kde ovšem pokrok řádí jako černá ruka a ve stále se zkracujících cyklech, jsou technologie, zvláště ty ajtý. Také už vůbec nestíháte upgradeovat všechny své mobily, počítače, tablety, aplikace, hry, televize, přehrávače nebo prostě jen varné konvice? Jen koupíte CéerTé, už to chce eLCéDé, pak se plazíte za plazmou, abyste skončili u LEDu. Ale ani LED už neletí, to OLED, což bude finančně bolet. Mobil bez foťáku 12MPx už je zcela out, trapný je, kdo má jen foťák v zadku, musí ho mít i v předku. Jen si natáhnete nový software, už to hlásí, že je k dispozici ještě dvakrát lepší, který přináší nově… cože to přináší nově? No třeba vylepšenou funkci, že si můžete vytvořit ciferník. Já bez tvorby ciferníků nikdy nemohl žít, plácal jsem si je už na písečku místo báboviček. Takže, to se moc hodí. Někdo vám v hospodě zmaluje ciferník, tak si můžete okamžitě vytvořit nový. Bohužel, do svého mobilu se s tím zmalovaným ciferníkem nepřihlásíte, protože se otevře jen, když pozná váš obličej. Místním chasníkem váš pečlivě zmalovaný obličej však nepozná, tak jste v loji.
A tak bych mohl pokračovat donekonečna. Pokrok se sune stále vpřed, pokrok prýští do našich životů, až nám stříká ušima ven. Kdo chvilku stál, už stojí v minulém století. Já jsem ještě pořád zakousnutý do nových technologií, ale třeba můj kamarád jde až na dřeň, řekl bych odborně, programové stagnace. Má pořád místo naleštěného smartphonu prastarou nokii z roku 1996. Taktak přijme esemesku, volat z něj už moc nejde. Displej jak okýnko do domečku pro panenky. Ovšem, neučí se denně nové funkce jako já. Neučí se nic. Fuj, on žije z podstaty. Musím s tím zpátečnickým neandrtálcem přerušit veškeré spojení. Odříznu mu phone, hot spot, mail, viber, skype, facebook, twitter, google+, pinterest, instagram i whatsupp. Ten bude koukat. Teda, koukal by, kdyby si toho mohl všimnout. Jenže nemůže, když nic z toho nemá. Budu si muset stoupnout pod jeho okno (ne pod windows, pod okno jeho baráku) a volat, že jsem ho odříz. Aby měl vztek, dinosaurus zavostalej.
Josef Prouza
Dámský přirození jako dopravní značka? V pohodě, voddělí to zrna vod plev

Tendle rok je v EU zaváděná nová dopravní značka s kosočtvercem. Začali s tím ve Francii. Tak buď jde o nechutný lobování Renaultu na francouzským ministerstvu dopravy nebo nám tadle značka má napovědět, pro koho je. Vyberte si.
Josef Prouza
Tak a dost kopání do vlády! Přichází soucit

Kdepak jemné okopávání kotníků! Vláda dostává rány zleva, zprava, pod pás, do slabin. Místo pochval a potlesku urážky, smích nebo rovnou výsměch. A tolik dobrého již vykonala, což vám tu hned předestřu. Sledujte!
Josef Prouza
O Zlatou mříž -vtipy do smutné doby

Vykročte do dalšího dne s úsměvem na tváři. Ale jestli vás rozesměje zrovna tohle, to tedy opravdu nevím. Ale doufám.
Josef Prouza
Z elektromobility je elektroMo… -by Dick

Děva Evropa se zamilovala do černého galána a teď se diví, že ji veze do pekla? Jak se mohlo stát, že evropským automotive obchází strašidlo demotivace a i nejvýznamnější automobilky stahují kalhoty, když brod je ještě daleko?
Josef Prouza
Experimentální dvojvideoblog Trizuljak-Prouza: Já jsem zapomněl

Občas na blogu idnes spojí své síly někteří blogeři. Většinou dvojblog. Tento příspěvek jde ještě za tuto hranici a vzniklo společné video, kde promlouvá excelentní fotograf a výtvarník M.Trizuljak a textem a zpěvem J.Prouza.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Narkos v akci, Francie se stala novým Medellínem. Jak gangy perou peníze z drog
Premium Francouzi sledují koordinované útoky na věznice, jakoby vystřižené z války gangů někde v...
Zelená elektřina a stabilní ceny. Rakouské komunitní energetiky se účastní i mniši
Rakousko sází do budoucna plně na obnovitelné zdroje energie. Od roku 2030 se má veškerá elektřina...
Staré textilce zasvětil život. Po více než třiceti letech se otevře veřejnosti
Premium V roce 1992 koupil Dušan Barnáš starou textilní fabriku v podhůří Krkonoš. V příštím roce bude na...
Dnešní společnost je orientovaná na zisk. I u dětí řešíme: má dáti a dal, říká sociolog
Premium S výjimkou Afriky a Indie porodnost víceméně všude klesá. „Být rodičem není norma a povinnost jako...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...
- Počet článků 277
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3423x