Překonzervováno

Všimli jste si, že vzniká další konzervativní subjekt? „Populární“ moderátor asi desítky pořadů o Jaromíru Soukupovi s Jaromírem Soukupem a majitel médií se rozhodl založit svoje hnutí.

Soukupovo hnutí nazvané LIST má hájit národní zájmy a bojovat proti oligarchům. Myslím si, že z jeho názorů a vlastně i z úvodní priority je patrné, že jde o konzervativní hnutí, které se bude ohánět hodnotami jako je národ, tradice, rodina, vlast nebo řád. Vedle SPD s podobným programem a lídrem, je tu také konzervativní ODS, zanikající Realisté, část TOP 09, STAN a Svobodných a menší strany jako jsou třeba Soukromníci nebo Strana nezávislosti. V minulosti se podobně jako Soukup o slovo v této oblasti politického prostoru hlásila paní Bobošíková se svou Suverenitou a pozdější koalicí Hlavu vzhůru. Neúspěšně. A určitě jsem na někoho zapomněl.

 

Silnější stát  

Při odhalení nového hnutí Soukup doplnil, že by se měl stát pohybovat ve více oblastech života a nenechat někoho, aby si na tom, co může dělat stát, namastil kapsy. V představení rovněž píše, že je třeba například více zdanit nadnárodní koncerny. Na ekonomické ose se tak pohybuje více vlevo, ale to je konzervativním hnutím blízké. SPD je poměrně identické uskupení. Snad jen ODS a Svobodní se na pomyslné ekonomické ose pohybují výrazněji vpravo. Teda spíše myšlenkově než praktickými kroky.

Když se řekne konzervativec, spousta lidí si vybaví politika, který je pro otevřený a volný trh. Nicméně to ke konzervatismu tak úplně nepatří. Konzervativci v minulosti příliš volnému trhu nefandili, protože měnil staré pořádky. Například v Británii to byli spíše whigové (liberálové), kteří rušili daně a cla a prosazovali ekonomické reformy. Konzervativci se v těchto tématech posouvají až poté, co byli liberálové vystřídání socialistickými labouristy. Naši představu o konzervativcích prosazující liberálně ekonomické principy vytvářejí pravděpodobně politici jako Ronald Reagan, Margaret Thatcherová nebo u nás třeba Václav Klaus.

Jakmile získávají na síle opět společenská témata namísto ekonomických, politická spojenectví se mohou posouvat a měnit. A stejně tak se mění i vnímání jednotlivých politických stran a diskuse o tom, kdo je vpravo, kdo uprostřed a kdo vlevo.

 

Ekonomický liberalismus by měl mít své zástupce

Je zajímavé sledovat, kolik stran vzniká na poměrně malém společensky konzervativním a nepříliš ekonomicky liberálním prostoru. A to s myšlenkou, že tu žádná taková není. Tak věřme, že už se tam uskupení Jaromíra Soukupa ani nevejde. Nicméně když se to snažím vnímat s odstupem, je to asi normální. Každý, kdo se zajímá o politiku a aktivně se angažuje, nevidí úplně ideální uskupení, které by reprezentovalo přesně jeho postoje. Stejně jako já nyní nevidím žádnou ekonomicky a společensky liberální stranu na naší politické scéně.

Jinak pro jistotu... celou dobu mluvím o „politických konzervativcích“, kteří se skrze stát snaží prosazovat konzervativní hodnoty. Mohou samozřejmě existovat konzervativci v soukromém životě, pro než je nejdůležitější rodina, považují se za vlastence a vyznávají další podobné hodnoty, nicméně nemají ambice toto ostatním nutit skrze stát. 

Autor: Josef Káles | čtvrtek 17.1.2019 15:13 | karma článku: 14,50 | přečteno: 471x