I Česko může být Novým Zélandem

Praha hlásí 0°C a mrznoucí mlhu, Wellington 19°C a částečně oblačno, což je jednoznačný důkaz, že když okopírujeme politický systém Nového Zélandu, všem nám bude lépe, protože zde taky bude 19°. Asi tak nějak by se daly shrnout mnohé idealizované pohledy na volební a politické systémy odlišné od toho našeho.

Vzor hlasovacího lístku na Novém Zélandu. Elections.org.nz

Jakoby se roztrhl pytel se vzory politických systémů a objevují se čím dál častěji názory obviňující ze špatného fungování české politiky politický systém, a že kdybychom převzali třeba ten švýcarský model, vše by se naráz uzdravilo. Socialisti si zase přikrášlují Švédsko, aby ukázali jak je model sociálního státu úžasný, nicméně zapomínají na to, že to byly liberální myšlenky, které Švédsko posunuly nahoru a že socialistické vlády tento systém pomalu škrtily, až se nakonec dostal do problémů. Pak tady máme pana podnikatele Janečka, který nám přepočítává hlasy z posledních sněmovních voleb do svého vymyšleného systému, ale zapomíná přitom na to, že by se lidé pravděpodobně rozhodovali úplně jinak a že by zde byla i jiná strategie volebních stran, kdyby jeho systém vstoupil v platnost. Objevují se však i zajímavé a rozumné inspirace. Tento krátký článek se snaží rozšířit diskusi o volební systém na Novém Zélandu, který je poměrný s prvky anglosaských většinových systémů.

Jsem přesvědčen, že fungování státu ovlivňují občané svou volbou a příliš nezáleží na tom, jestli je parlament složený poměrně nebo většinově. Nicméně je pravdou, že volební systémy slouží jako určitá převodová páka názorů voličů a ovlivňují podobu vlády. V systému, kde od roku 1993 vydrželi celé volební období pouze dva předsedové vlád, Václav Klaus a Miloš Zeman, a kde se konaly již dvoje předčasné volby, je legitimní diskutovat na téma změny volebního systému. Stejně tak by vlády neměly být postavené na přeběhlících (nebo lidovcích, chce se dodat :) ). Volební systém produkující stabilní vlády může přispět i k větší důvěře v politiku, a tudíž i k větší participaci občanů. Právě z toho důvodu se přikláním k systému prvního na pásce, tedy k jednomandátovým obvodům a jednokolové volbě. Takový systém si klade větší nárok na kandidáty, kteří jsou zároveň lidem blíže a musí to být skutečné osobnosti. Zároveň produkuje stabilní vlády.

Existují však volební systémy, které kombinují poměrné zastoupení stran ve sněmovně s prvky většinových systémů. Takovým je právě volební systém na Novém Zélandu. Nový Zéland patří mezi liberálnější země, například podle kanadského The Fraser Institut je třetí na žebříčku ekonomické svobody (Česká republika je 52.) a je zde například velmi jednoduché začít podnikat. Zároveň se jedná o demokratický režim založený na britském parlamentarismu a stojí za zmínku, že je to první země, kde získaly volební právo ženy. Na Novém Zélandu užívají od devadesátých let minulého století personalizovaný poměrný volební systém. Jde o volební systém, v kterém mají voliči dva hlasy. Jedním volí v sedmdesáti jednomandátových obvodech jednotlivé kandidáty (systém prvního na pásce, většinová složka systému) a druhým hlasem volí politickou stranu (poměrná složka). Sedmdesát poslanců je pak doplněno o zhruba padesát poslanců zvolených na celostátní kandidátce strany, a to na základě poměru hlasů pro politické strany. Aby strana získala mandáty v této poměrné složce, tedy mimo jednomandátové obvody, musí dosáhnout minimálně 5 % hlasů pro strany nebo alespoň získat jeden mandát v jednomandátových obvodech. Pokud strana získá ve většinové složce více mandátů, než by jí patřilo podle poměru hlasů, jsou ji tyto mandáty ponechány, aby naopak ostatní strany nebyly podreprezentované. Počet křesel v parlamentu tak může být pohyblivý. Poměrná složka s celostátní kandidátní listinou tedy prakticky slouží jako nástroj dorovnání mandátů, aby byly strany poměrně v parlamentu zastoupeny. Volební systém ještě navíc počítá s maorskou menšinou, které vyčleňuje sedm poslanců volených v jednomandátovém obvodu. A konečně volební období je pouze tříleté, což může být z evropské perspektivy neobvyklé.

Novozélandský volební systém vychází ze západoněmeckého volebního systému a jedná se o určitý kompromis mezi příznivci britského systému prvního v cíli a příznivci proporčních systémů. Jeho výhodou může být také to, že voliči mohou rozdělit hlasy mezi politické strany, tudíž v poměrné složce nemusí mít takovou váhu strach z „propadnutí“ hlasu. Nevýhodou je „nejednoduchost“ systému. O spokojenosti Novozélanďanů s volebním systémem ale svědčí referendum o volebním systému konané v roce 2011, kdy nadpoloviční většina hlasujících tento systém podpořila. V druhé otázce referenda, který systém by případně voliči zavedli, zvítězil systém prvního na pásce (47 %), doplňkové hlasování (24 %), systém jednoho přenosného hlasu (17 %) a preferenční hlasování (pravděpodobně obdoba našeho systému, 12 %).

Nemyslím si, že by volební systém hrál nejdůležitější roli, má však poměrně zásadní vliv na vytvoření vlády. Pokud někdo využívá prosperující státy jako argument pro zavedení jejich volebních systémů u nás, měl by se poohlédnout i po zemích, jako je právě Nový Zéland.

Josef Káles

 

Podrobněji o volebním systému na Novém Zélandu zde:

Chytilek, Roman et al. 2009. Volební systémy. Praha: Portál.

Elections New Zealand. 2012: (cit. 2012-11-04). (http://www.elections.org.nz).

Electoral Commission New Zealand. 2012 (cit. 2012-11-05). (http://www.electionresults.govt.nz/electionresults_2011/referendum.html).

ElectoralGeography.com. 2012 (cit. 2012-11-05). (http://www.electoralgeography.com/new/en/).

Piňos, Pavel. 2006. Volební systém na Novém Zélandu. (http://is.muni.cz/th/52747/fss_b/Pavel_Pinos.pdf).

The Frazer Institut. 2013 (cit. 2013-12-13) (http://www.freetheworld.com/2013/EFW2013-complete.pdf).

 

Autor: Josef Káles | pátek 13.12.2013 20:25 | karma článku: 12,19 | přečteno: 709x

Další články autora

Josef Káles

Nový Zéland volí. Překrásná země s inspirativním volebním systémem

Nový Zéland je příjemným místem k životu nejen díky nádherné přírodě, ale také díky liberálně ekonomickému přístupu v ekonomice.

16.10.2020 v 4:09 | Karma: 10,08 | Přečteno: 345x | Diskuse | Politika

Josef Káles

Překonzervováno

Všimli jste si, že vzniká další konzervativní subjekt? „Populární“ moderátor asi desítky pořadů o Jaromíru Soukupovi s Jaromírem Soukupem a majitel médií se rozhodl založit svoje hnutí.

17.1.2019 v 15:13 | Karma: 14,50 | Přečteno: 471x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Josef Káles

Různorodost škol vede k lepším výsledkům

Města mají na starost mateřské a základní školy. Nemusí tomu ale nutně tak být. Soukromé školy by měly mít své místo. Žáci by měli mít na výběr, kterým směrem se vydat a pracovat na tom, co jim jde a baví je.

10.9.2018 v 7:54 | Karma: 8,80 | Přečteno: 147x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Josef Káles

Lidé mají právo vědět o každé koruně, kterou radnice utratí

Moderní technologie přináší možnost pohodlně přiblížit rozhodování na radnicích lidem. Stačí jen chtít.

7.9.2018 v 20:40 | Karma: 14,39 | Přečteno: 233x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Josef Káles

Hospodaření bez dluhů by mělo být hlavní zásadou všech politiků

Města často hospodaří s dluhy. Politici by však měli hospodařit jen s tím, co vyberou od občanů. A těch peněz není málo. Zadlužovat budoucí generace je strašlivě nefér.

6.9.2018 v 8:18 | Karma: 19,57 | Přečteno: 324x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Nejčtenější

OBRAZEM: Miss Czech Republic 2026 představila TOP 10 finalistek. Máte mezi nimi favoritku?

Miss Czech Republic 2026: BIKINI CHALLENGE WINNERS
11. března 2026  7:25

Ředitelka soutěže Miss Czech Republic Taťána Makarenko představila desítku finalistek pro rok 2026....

U Dvoreckého mostu už jsou jámy. Krištof Kintera promění zanedbané místo ve světelný hit

Na vyústění Dvoreckého mostu v Praze 5 vznikne „park lamp“. Jeho autorem je...
11. března 2026  12:08,  aktualizováno  12. 3.

U Dvoreckého mostu vzniká světelný park, který má přilákat turisty i místní. Okolí zkratky mezi...

Pradávní tvorové na Smíchově „přežijí“. Zanikne ovšem slavná nádražní hospoda a zmizí bariéry

Smíchovské nádraží prochází velkou proměnou.
10. března 2026  5:59

Jižní část Smíchova prochází výraznou proměnou. Vedle developerského projektu tu roste také...

Praha se chystá na největší velikonoční trhy v zemi. Centrum rozzáří květiny a jarní výzdoba

Velikonoční trhy se vrátí na Staroměstské náměstí i letos.
12. března 2026  12:05

Největší velikonoční trhy v Česku se vrátí do centra Prahy už příští týden. Na Staroměstském a...

OBRAZEM: Flora je po měsíci prací k nepoznání. Stanice metra působí až strašidelně

Práce ve stanici metra Flora jsou zhruba měsíc po jejím uzavření v plném proudu.
11. března 2026  14:02

Stanice metra Flora na lince A je zhruba měsíc po uzavření velkým staveništěm. Původní sovětské...

Vodu při údržbě vodojemu Kozinec zamořily výpary z nátěru

Pro pitnou vodu museli v minulých dnech chodit k cisternám lidé v Lukovečku na...
15. března 2026  19:52,  aktualizováno  19:52

Vodu při údržbě vodojemu Kozinec u Prahy zamořily výpary z nátěru, pitnou vodu lidem v Holubicích,...

Zaměstnanci magistrátu někdo hodil za plot kančí hlavu. Podle něj možná výhružka

Kančí hlava, kterou někdo hodil na pozemek zaměstnanci pražského magistrátu.
15. března 2026  16:22,  aktualizováno  19:49

Zaměstnanci pražského magistrátu, který je členem týmu zaměřeného na rozkrývání korupčních kauz,...

vydáno 15. března 2026  19:18

Tramvajová linka číslo 2 je poměrně vytížena. Jezdí na ní pouze jeden vůz,který bývá přeplněn....

Donald Trump rozdává kolegům boty. Proč mu tolik záleží na velikostech jeho ministrů?

Před 33 lety se Kevin ztratil v New Yorku. Cestu mu ukázal Donald Trump. (1992)
15. března 2026  18:25

Vždy, když americký prezident Donald Trump vstoupí do místnosti, poutá pozornost jeho řeč, účes… a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 38
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1570x
Textař, politolog, markeťák. Zastupitel Chrudimi od roku 2014 a radní Chrudimi od roku 2018 (nezávislý kandidát).  

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.