O penězích trochu jinak
Jedním z těchto „problémů“ jsou peníze. Peníze jsou hybným motorem všech problémů, které lidstvo v současné době řeší. Podívejme se na to, co vlastně peníze jsou. Proč vlastně peníze vznikly a co bylo hlavním motivem vzniku peněz? Kdysi dávno peníze nebyly a lidé je ani nepotřebovali. Vše fungovalo, lidé pracovali a o výsledky své práce se dělili s ostatními podle potřeb konkrétního jedince nebo rodiny. Lidé byli svobodní a měli svobodnou vůli. Pak někdo začal přemýšlet nad tím, jak druhé lidi ovládnout. Jak si je nenásilným způsobem podmanit. Jak je nenásilným způsobem ovládat, aby dělali to, co on chce size="12pt".
A tak bylo vynalezeno platidlo. Jako prostředník směny zboží. Lidé přestali pracovat společně a začali pracovat samostatně, každý sám na sebe – aby vydělali „peníze“. Je jedno jestli to byly škeble, kamínky nebo něco jiného. Jakmile se objevilo platidlo – tedy zprostředkovatel směny – objevil se další fenomén. A tím byla hodnota zboží. Moje zboží je důležité a proto za něj chci pět kamínků. Tvoje zboží není tak důležité a proto ti za něj dám jen tři kamínky.
Různou hodnotu, „cenu“ zboží, provázel další prvek a tím byla hodnota, „cena“ práce. Moje práce je důležitá a proto moje odměna musí být deset kamínků. Tvoje práce není důležitá a proto ti stačí jen sedm kamínků.
To byl počátek dělení lidí na bohaté a chudé. Dělení na vrstvu ovládající a vrstvu ovládanou. Dělení zboží na zboží pro chudé a zboží pro bohaté. Bohatá vrstva lidí začala prostřednictvím kamínků ovládat chudou vrstvu. S platidlem se objevili další fenomény, které známe i dnes – půjčky, daně, lichva apod.
Bohatá vrstva však chtěla více moci a větší bohatství, chtěla proto více kamínků. Ale více kamínků nebylo. Hledalo se proto něco, co by kamínky mohlo nahradit. Objevily se drahé kovy – zlato a stříbro. Měly v očích lidí vyšší „hodnotu“ a proto jich nebylo potřeba tolik jako kamínků. Kamínky se vyměnily za zlato a stříbro. Došlo k první „měnové reformě“. Došlo k prvnímu ožebračení široké vrstvy obyvatelstva.
Josef Goliáš
Kam až to bude muset zajít ...
Kam až to bude muset zajít, abyste se probudili. Abyste se probudili ze svého materialistického snu. Všichni tvrdě spíte a ve snu uctíváte svého jediného boha – peníze a vyznáváte jediné náboženství – hromadění majetku.
Josef Goliáš
Nový společenský systém
Motto: Před rokem 1989 bylo v Československu 95% lidí spokojených a 5% nespokojených, protože nemohli mít to, co by chtěli
Josef Goliáš
Povídání o svobodě
Takovou měl mít původně tento článek náplň. Chtěl jsem psát o svobodě. Napsat několik vět, postřehů a „moudrostí“ o svobodě.
Josef Goliáš
Za svobodu, pravdu a lásku
Před rokem jsem zde popsal základní myšlenky Hnutí za svobodu, pravdu a lásku. To bylo v únoru roku 2015.
Josef Goliáš
Novoroční zamyšlení
Pro dnešní novoroční zamyšlení jsem si vypůjčil několik úvodních odstavců ze svého loňského novoročního zamyšlení. Dovolím si je nyní odcitovat.
| Další články autora |
Na dva kusy rozříznutá legendární Radlická lávka leží v poli. V muzeu bude nejdříve v roce 2028
Byla jednou z posledních staveb svého druhu v Česku. Nýtovaná stavba, která se pnula nad...
Dvorecký most promění také pražskou autobusovou dopravu v Praze. Máme velký přehled
Příští pátek se slavnostně otevře Dvorecký most, nová 361 metrů dlouhá spojnice přes Vltavu mezi...
Netradiční dobrodružná hřiště dobývají Prahu. Najdete je na Vypichu, Solidaritě i Žižkově
Po úspěšných pilotních projektech Na Kocínce a Pod Juliskou se koncept adventure playground poprvé...
StarDance 2026 se blíží. Zatančí rockerka, spekuluje se o populární herečce i tenisové legendě
Na podzim se na televizní obrazovky vrátí oblíbená taneční soutěž, ve které známé osobnosti usilují...
Dvorecký most otevře za týden. Zatím je tu staveniště se schovaným „vodníkem“
Už příští týden se po novém Dvoreckém mostě projedou první tramvaje a autobus. Most, který propojí...
Na Jindřichohradecku dal někdo kravám antibiotikum, které znehodnotilo mléko
Neznámý pachatel v areálu zemědělského družstva na Jindřichohradecku zřejmě začátkem minulého týdne...
Policie prověřuje nález uhynulého vlka na Českokrumlovsku
Policie prověřuje nález uhynulého vlka v lese u Horního Dvořiště na Českokrumlovsku. Nahlášený byl...
Policie prověřuje nález uhynulého vlka na Českokrumlovsku
Policie prověřuje nález uhynulého vlka v lese u Horního Dvořiště na Českokrumlovsku. Nahlášený byl...
Na Blanensku hořely necelé čtyři hektary lesa, situaci komplikoval nedostupný terén
S lesním požárem bojovali hasiči u Doubravice nad Svitavou v okrese Blansko. Zásah jim na místě...

Pronájem pěkného bytu 2+1 s balkónem po kompletní rekonstrukci v centru Hradce Králové
Mánesova, Hradec Králové
17 000 Kč/měsíc
- Počet článků 38
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 381x



















