Hysterie kolem času

Jistě nemá smysl bádat po příčinách a důvodech, stačí se logicky zamyslet nad samotnou existencí letního času. Historické důvody byly především v energetických úsporách, ale jistě to neplatilo pro všechny. Komu svědčí letní čas?

Není dobré násilně měnit biologické zvyklosti například školáků a to dokonce dvakrát v roce. Taktéž lidem s pracovní dobou od 6 hodin není co závidět. Stejně tak není dobré složitě řešit přebývající či chybějící „hodinu“ při změnách času.

Zkusme se podívat, komu to vadí a komu ne. Obecně bude platit, že změny času vadí pracujícím a aktivním lidem. Těm, co nepracují, je úplně jedno, zda vstanou později a pak ponocují v hernách, hospůdkách nebo u televize.

Je mnoho případů, kdy si týmy nebo pracovní kolektivy či celé podniky pracovní dobu posunou při změnách letního času podle svého a vlastně se nic nemění. Při další změně jen provedenou úpravu zruší. Problém však nastává někdy s dopravou, která respektuje změny času. Dopravci ale znají i letní a zimní či prázdninové nebo sváteční jízdní řády a nemusí se kvůli nim měnit čas!

Nebylo by dobré ponechat v platnosti pouze jeden čas, podle něhož by se mohli řídit všichni, kterým to vyhovuje a ti, kteří chtějí šetřit energii na svých pracovištích nebo využít časná letní rána, ať si svůj čas organizují dle svých přání a potřeb?

Diktát času byl možná na místě v době v dobách minulých, ale ve státě, kde už Čechům téměř nic nepatří, není důvod časového nařizování. Pro bezdomovce je to zbytečné, pro zbytek podnikatelů taktéž (pracují dle svých možností na maximum), neboť hospodaří s energiemi jako řádní hospodáři a neplýtvají.

Pro dopravce i cestující jsou změny zbytečně náročné a úředníci na úřadech jsou vyhledáváni, jen když je občané potřebují.

A poslanci či senátoři? Při jejich „docházce“ na jejich pracoviště asi není vůbec změna letního a zimního času podstatná. Přesto svými představami rozhodují o občanech celé země.

Český národ by mohl v mnoha věcech, například i k platnosti letního času, provést místo peticí internetové referendum. Chopí se této výzvy někdo? Jistě by to stálo za to!

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Josef Barta | neděle 25.10.2015 13:13 | karma článku: 22,72 | přečteno: 532x