(NE)svoboda slova na Facebooku - případ č. 10212384290790160 – „cikánka“

Facebook je velmi vlivným celosvětovým komunikačním prostředkem. Spravedlnost a nestrannost na něm, ale nečekejte. Za pár let bude možná existovat jen "svět podle Zuckerberga".

Facebook mě na mém profilu blokoval, za to, že jsem se zastala mého kamaráda, kterého nařkli z rasismu. Napsala jsem o něm doslova „on má cikánky rád, protože má rád mě“. Nazvala jsem tedy sama sebe cikánkou a za to jsem následně dostala 30 denní zákaz publikování čehokoliv. Nesmím ani odpovídat na zprávy známým a prátelům, se kterými jsem byla v kontaktu jen skrze messenger.

 

Takto byl například odebrán příspěvek mého kamaráda, který jen sdílel můj vzkaz, že mám 30 denní blokaci na facebooku. Navíc byl automaticky potrestán taktéž  blokací na 30 dní.

 

Můžeme se rozčilovat, jak chceme, můžeme chtít měnit zákony, ohánět se listinou zákládních práv a svobod a svobodou slova, ale pravdou je, že facebook, je skutečně soukromá společnost, která pokud chceme dodržovat svobodu podnikání, má právo cenzurovat, mazat a blokovat kohokoliv.

ALE!

Neoddiskutovatelným faktem je, že společnost Facebook má na trhu dominantní postavení hraničící s monopolem (ač podobné služby poskytují i jiné servery, ale z daleka ne v takovém rozsahu, jako facebook).

Mnozí argumentujete, že Facebook má právo dělat si na své půdě/na své síti, co chce, stejně, jako majitel hospody, či restaurace, či jiného soukromého objektu a může svého zákazníka, za nevhodné chování napomenout, či rovnou vyhodit.

Jenže, problém je v tom, že ono „nevhodné chování“ je v naší společnosti celkem jasně definováno a je logické, že když začnete po deseti panácíh sprostě pokřikovat na servírku nebo budete čůrat před vchodem na okrasný záhonek, budete bez milosti vyhozeni.  A to jste před vstupem do hospody ani nemuseli odklikávát, že souhlasíte se všeobecnými podmínkami, zásadami komunity a zpracováním dat. Protože to jsou prostě všem jasné věci.

Na facebooku, ale nastává problém ve chvíli, kdy jste s podmínkami seznámeni a dle nich se i chováte. Nepostujete drastická videa a obrázky, nepodněcujete k násilí, ani nehanobíte rasy, národnosti, či menšiny a přesto jste za to perzekuování a to tak, že dostanete kompletní blokaci profilu na 30 dní. A narozdíl od hospody, kde se druhej den půjdete omluvit výčepnímu, servírce, či majiteli a řeknete, „hele já jsem byl asi nalitej a trošku jsem to přepísk“, na facebooku se nedovoláte nikoho. Nedozvíte se jasné vysvětlení, čeho že jste se to dopustili, že musíte být umlčeni. O to hůř, když sledujete ostatní, kteří zásady komunity nepochybně porušují a blokováni nejsou (protože přístup a sledování vám je dovoleno, jen nesmíte reagovat, postovat, odpovídat, „bránit se“, smíte jen číst).

Facebook je v tomhle nekompromisní a jeho jednání je až nacisticky sofistikované. Na váš slušný a věcný dotaz odpovědět neumí, či nechce. Pouze mu přiřadí číslo „problému“, odpoví vám automat a za pár hodin už vidíte váš dotaz jako „Případ č. 10212384290790160  - UZAVŘENO “

 

Facebook už mnohokrát dokozál, že je levicově orientované socialistické médium, na kterém někteří lidé nejsou blokování, i když uráží a podněcují k násilí, protože stojí na správné straně názorového proudu.

 

Společnost Facebook už se ani netají tím, že sama uznává za vhodné, co je v našem veřejném zájmu.

 

Facebook je jednostranným, neobjektivním, ale bohužel velmi vlivným nástrojem komunikace, proti kterému nemáme šanci nijak bojovat.

 

 

Autor: Jordanka Jirásková | středa 12.9.2018 12:22 | karma článku: 40,15 | přečteno: 2739x