Veřejné mínění nebo jen mínění malé názorové bubliny? Je to velmi ošidné.

Co je účelem diskusí pod články v novinách? Idealista si může myslet, že se dozví názory většiny čtenářů na popisovanou událost. Není to tak jednoduché.

Podívejme se, jak je to zařízeno v několika nejmenovaných redakcích. Názory čtenářů různých novin se propastně liší. Zkuste vložit pod článek na stejné téma stejný komentář do různých novin a sledovat reakce diskutujících. V každých novinách žijí čtenáři ve vlastní názorové bublině.
Řazení diskusních příspěvků dle oblíbenosti, tedy od nejvíce kladných a nejméně záporných ohlasů, je objektivní jen zdánlivě. Pořadí lehce změní několik „aktivistů“, např. z „Petrohradské trollí farmy“[1], „think-tanku Evropské hodnoty“[2] nebo „Českých Elfů“[3]. Někteří tito aktivisté ani nepíší vlastní komentáře, jen velmi aktivně mínusují příspěvky, zejména ty, které vyjadřují názory nesouhlasné s oficiálními mainstreamovými. Fakta pro ně neznamenají nic, důležitá je jen ideologie. Pravděpodobně se jedná o sotva vy/nedo/studované „mládežníky“. Standardně dělají hrubé gramatické chyby. Pro zjištění skutečně převládajícího názoru čtenářů by bylo nutné odfiltrovat hodnocení, které udělilo těchto pár desítek nestandardních čtenářů. Názory v diskusi ovlivňuje i redakční cenzor mazáním příspěvků, které dle jeho názoru „porušují pravidla diskuse“, což je pojem velmi široký. Jak, to je nejasné. Někde cenzor dokonce může dle svého rozhodnutí upravit seřazení komentářů dle oblíbenosti.

Úplně absurdní je hodnocení "smajlíky" u příspěvků. Srdce a palec nahoru jsou jasné (velký nebo normální souhlas s textem příspěvku), ale ty ostatní nejsou jednoznačné. Má smějící se smajlík význam výsměchu (ve smyslu to je tedy hloupost), nebo smíchu (to mě rozesmálo, dobře jsem se pobavil, souhlasím s textem)? Co znamená mračící se smajlík? Nesouhlas s obsahem textu nebo naštvání ze skutečnosti, která se v textu popisuje? To jsou přece úplně protichůdné možnosti. Jak se dle počtů smajlíků řadí příspěvky dle filtru "od nejlepších"? Jakou váhu má srdce/palec nahoru/smích,...? Má jedno srdce váhu 2 palců nahoru, 3 smíchů a 5 zamračených? Obdobná neznámá je i v diskusích, kde se hodnotí příspěvek jen + nebo -. Kompenzuje jedno plus jedno mínus? Nebo jsou potřeba 4 plusy na kompenzaci jednoho mínusu? Čtenáři to netuší.
Nebylo by srozumitelnější, hodnotit příspěvky číselnou škálou, třeba od 1 do 5, jako ve škole? Nebo jde jen o to, aby si čtenáři vybili emoce, podívali se na reklamy a redakční cenzor upraví pořadí dle svého uvážení?
V některých novinách nelze diskusní příspěvky seřadit vůbec. Při jejich velkém množství je nemožné názor většiny čtenářů zjistit. Názory se budou podstatně lišit i dle toho, kdy která skupina čtenářů má čas noviny číst a psát do diskuse.
Je možné, že redakce databáze s diskusními příspěvky poskytují agenturám pro výzkum veřejného mínění nebo dalším zájemcům, např. těm, kteří vyhodnocují čtenost a účinnost reklamy. Bylo by zajímavé vědět, jak se se zmíněnými problémy vypořádávají.

Ve všech novinách bych uvítal zdvořilé komentáře a zejména odpovědi, i když má pisatel jiný názor. Argumentace by měla být podložena odkazem na důvěryhodné zdroje, např. na platnou legislativu, fyzikální principy, výpočet, statistiky,…, které potvrzují odlišné stanovisko diskutujícího. Diskuse by měla sloužit k doplnění informací, které v článku nejsou uvedeny, a přispívat tak k rozšíření znalostí čtenářů.
Nahrazování faktů a logických reakcí bezobsažnými, často vulgárními a propagandistickými výlevy svědčí o nevalné intelektuální kvalitě pisatelů. Přesvědčivosti tím nedodají, spíš naopak. Velký počet vulgárních, urážlivých komentářů je často redakčními cenzory tolerován, ale velmi výběrově. Dle ideologického cítění redakce bývá tolerováno např. komolení jména nebo kritika na základě zdravotního stavu namísto činů, ale jen některých politiků. Uvítal bych, kdyby redakční cenzoři zásady slušného chování a věcnost komentářů vyžadovali bez ohledu na to, o kom je řeč. Jenže i to by omezilo čtenost reklamy a tím snižovalo redakci zisk.

Chtěl bych toho tolik, že je to pro jakoukoli redakci nesplnitelné? Nebo mi poradíte, v jakých novinách takovou diskusi najdu?

[1] https://cs.wikipedia.org/wiki/Rusk%C3%A1_arm%C3%A1da_troll%C5%AF

[2] https://cs.wikipedia.org/wiki/Jakub_Janda_(1990)

[3] https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Ce%C5%A1t%C3%AD_elfov%C3%A9

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jiří John | úterý 14.9.2021 8:55 | karma článku: 11,02 | přečteno: 238x