Vánoční projev prezidenta Zemana

Měl jednu velkou přednost – byl milosrdně krátký. To je nutné ocenit. Prezident tak jde s dobou, která přeje kratším televizním výstupům i vstupům; i když některým starším občanům České republiky se možná bude po delších prezidentských projevech stýskat.

Jinak tento vánoční rozhodně nepatřil k těm nejlepším rétorickým výkonům Miloše Zemana. Působil unaveně, vyčerpaně a celý jeho výstup byl až přehnaně apologetický. Nejdřív vysvětloval a hájil se, proč to přesunutí termínu prezidentského projevu z Nového roku na druhý svátek vánoční, den svatého Štěpána. 

A pak se věnoval už jen sobě. 

Chválil sám sebe za to, jak své prezidentské sliby splnil. To byla další slabina, ten projev byl egocentrický, zahleděný do sebe, o Miloši Zemanovi, nikoli o republice a jejich občanech. Jako by nepromlouval k nám, ale jen k sobě, do zrcadla. Věnoval se své osobě, nikoli občanům a zemi. Tím zřejmě ani nebude občany příliš sjednocovat, ale naopak spíše rozdělovat, protože ti z nich, kdo nejsou jeho nadšenými stoupenci, mohou být jeho egocentrismem jen dále a více popuzeni. 

Takže když tento projev Miloše Zemana srovnáme například s tím jeho ke státnímu svátku republiky dne 28. října, který byl vynikající a vskutku státnický, tento působil celkově mdle, rozpačitě a unaveně. 

Možná si ho nechat až na 1. leden by nemuselo být až tak špatným nápadem. 

I když na druhou stranu po silvestrovské noci…

Autor: Roman Joch | pátek 27.12.2013 9:35 | karma článku: 24,37 | přečteno: 2378x

Další články autora

Roman Joch

Islámské šátky ve školách – ano, či ne?

Ombudsmanka Anna Šabatová vstoupila do diskuse o tom, zda v českých školách islámské šátky povolit či ne velice nešťastně. Otázka šátků ve školách – a na veřejném prostoru – totiž není otázkou lidských práv, nýbrž prozíravosti a zdravého rozumu.

10.10.2014 v 18:32 | Karma: 29,10 | Přečteno: 2980x | Diskuse | Ostatní

Roman Joch

A vítězem pražských voleb bude kdo?

Tomáš Hudeček. Proč? V důsledku voličského fenoménu, kterému se anglicky říká backlash. Jedná se o prudkou, až zuřivou reakci proti akci, která byla přehnaná. Akce vyvolává reakci, a přepísklá akce může vyvolat zdrcující reakci, jež by nenastala, byla-li by ta akce umírněnější.

9.10.2014 v 17:30 | Karma: 15,90 | Přečteno: 1127x | Diskuse | Ostatní

Roman Joch

O „střílení separatistů“ a „věšení zrádců“

...rozhodl jsem se proto na ně odpovědět přesně v tomto „smíšeném“ duchu: jednak říct svůj uvážený názor podepřený argumenty, a jednak tam „vhodit“ i něco, nad čím se čtenáři dobře pobaví a zasmějí. Někteří se zřejmě „pobavili“ až moc.

16.9.2014 v 11:15 | Karma: 25,61 | Přečteno: 2411x | Diskuse | Ostatní

Roman Joch

Rusko notoricky lže a občas zpětně přizná pravdu

Selhal podle vás Západ, pokud jde o Ukrajinu? Podle některých komentátorů jsou podmínky příměří de facto kapitulací Kyjeva. Jaký vývoj očekáváte dále?

10.9.2014 v 15:51 | Karma: 26,55 | Přečteno: 1934x | Diskuse | Ostatní

Roman Joch

Izrael a Hamas – v čem je rozdíl?

Mezi státem Izrael a hnutím Hamas v pásmu Gazy opět, jako už několikrát v minulosti, probíhá ozbrojený konflikt. Jeho příčinou byly únos a vražda tří izraelských mladíků členy Hamasu a následná vražda palestinského mladíka mladými Izraelci.

10.8.2014 v 15:15 | Karma: 28,96 | Přečteno: 1612x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Tragicky zahynul moderátor počasí v České televizi Jan Šrámek

19. května 2025  12:44,  aktualizováno  13:37

V sobotu odpoledne při nehodě v italských Alpách zemřel dlouholetý meteorolog a moderátor počasí...

Cizinec zaplatil za jízdu taxíkem v Praze přes 200 tisíc, zjistil ráno s hrůzou

13. května 2025  17:07

O více než 200 tisíc korun málem přišel v Praze cizinec, který se v noci vracel na hotel taxíkem,...

Slevy kol tíží přezásobené prodejce. Část z nich zřejmě nepřežije

18. května 2025

Prodejcům jízdních kol se nedaří zbavit zásob, které si vytvořili během boomu v časech pandemie....

Němcová ve studiu zahodila brožurku od Konečné. Nenávist, reagovala komunistka

18. května 2025  12:41,  aktualizováno  14:19

Nesete historickou vinu a podporujete miliardáře Andreje Babiše, zaútočila senátorka Miroslava...

Umučil studentský pár kvůli nepořádku. Brutalita vražd šokovala 1. oddělení

19. května 2025

Premium Spousta krve a dvě těla na posteli. Místo činu v roce 2013 připomínalo spíš jatka než byt...

Příměří na Ukrajině musí vyhovovat všem, řekl Putin po rozhovoru s Trumpem

19. května 2025  18:57,  aktualizováno  19:20

Rusko je připraveno s Ukrajinou pracovat na memorandu o budoucích mírových rozhovorech, řekl v...

Kvůli žalobě Dětí Země se Baťův kanál zatím rozšiřovat nebude, uvedl spolek

19. května 2025  19:15

Krajský soud v Brně přiznal odkladný účinek žalobě Dětí Země podané kvůli rozšiřování přístaviště...

Kapka v moři. Do Gazy dorazily po dvou měsících kamiony s pomocí

19. května 2025  18:53

Do Pásma Gazy v pondělí po dvou a půl měsících izraelské blokády tohoto palestinského území...

Metro C jezdilo se zpožděním, ve stanici Pankrác došlo k aktivaci tlačítek

19. května 2025  17:37,  aktualizováno  18:33

Linka metra C jezdila v Praze v pondělí odpoledne se zpožděním. Ve stanici Pankrác došlo k aktivaci...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 144
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4514x
Roman Joch, ředitel Občanského institutu, www.obcinst.cz

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.