Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Migrace z Afriky se stala pro summit G20 okrajovým tématem

Jedno z avizovaných klíčovým témat - migrace z Afriky, se na summitu G20, zdá se stalo tématem okrajovým a světoví lídři , ač mohli a měli, se věnovali raději přemlouvání Spojených států.

Migrační téma totiž nakonec zcela zastínily složité diskuze o schválení klimatické dohody a volného obchodu a obavy lídrů G20, aby se podařilo schválit společné závěrečné prohlášení. Tato témata pak dominovala i závěrečným tiskovým konferencím jednotlivých státníků a od nich je přebrala i všechna média.

Sama Merkelová se na své tiskové konferenci zmínila o Africe pouze jednou, když hovořila o nutnosti vytvoření jakéhosi migračního partnerství nebo afrického partnerství, aniž by obsah pojmů blíže vysvětlila. Zmínila ale přeci jen jednu zajímavou věc a to, že klasické rozvojové programy používané léta již nestačí a je potřeba zvýšit příliv zejména investic z privátního sektoru a oproti původním cílům hovořila o navýšení o dalších 20 miliard eur. Investice by měly putovat na trh práce, podnítit ekonomický růst a stabilitu a pomoci tak omezit migraci.

Měl by se také navýšit již existující fond pro Afriku. Jedná se o tzv. Nouzový svěřenecký fond EU pro Afriku založený v listopadu 2015 s počátečním kapitálem 1,8 miliardy eur na řešení migrační krize. Z fondu již bylo vyčerpáno zhruba 1,5 miliardy na nejrůznější rozvojové programy a zdá se, že to stále nestačí.

Rozvojová pomoc Africe funguje už celá desetiletí, a co se peněz týká, je Afrika bezedná studna. Problémem od počátku je nedostatečná kontrola využití peněz ze strany donátorů, které vzhledem k drancování státního rozpočtu a všudypřítomné korupci v některých afrických státech, sráží kontinent na kolena.

Afrika se potýká s nestabilitou, ekonomickými problémy a etnickým násilím ( jen v Demokratické republice Kongo - bývalém Belgickém Kongu žije přes 250 kmenů a občanská válka tam trvá s většími či menšími přestávkami od vyhlášení nezávislosti.), již od dob dekolonizace, kdy v tzv. Roce Afriky (1960) získalo nezávislost 17 afrických zemí, ostatní dříve nebo později. Od té doby proběhlo osmdesát státních převratů a dvě stovky neúspěšných pokusů, šedesát válek, občanských válek, etnických čistek či ozbrojených pohraničních konfliktů. Pokud bychom se zaměřili výběrově na země, odkud přichází momentálně nejvíce migrantů, třeba na Nigérii, Eritreu a Somálsko, tak země jsou nestabilní dlouhodobě a dlouhodobě je to o nich známo. Občanská válka v Nigérii v letech 1967-1970 zabila přes dva miliony lidí, momentálně má země sice docela vysoký ekonomický potenciál ale, také vysokou korupci. K nestabilitě přispívají etnické střety, islamisté z Boko Haram, a ekologické katastrofy spojené s těžbou ropy a průmyslem. Z této země pochází nejvíce ekonomických migrantů a země navíc slouží jako tranzitní pro migranty z okolních zemí.

Eritrea získala nezávislost na Etiopii v roce 1993 a už v roce 1998 s ní vedla válku o přesné vytyčení hranic. Z katastrofálních důsledků se země dodnes vzpamatovává, ekonomika příliš nefunguje a navíc v zemi vládne diktatura podporovaná armádou, spojená s nucenými pracemi a neomezenou vojenskou službou.

Somálsko, zcela rozpadlý stát je kapitolou samo o sobě. V roce 1969 se dostal k moci vojenským převratem Siad Barré, mimochodem podporovaný ve své době Sovětským svazem i Spojenými státy (postupně). V roce 1991 byl svržen dalším převratem a vítězní polní velitelé se pak pustili do sebe navzájem a začala občanská válka, která si vyžádala statisíce obětí a která dodnes neskončila. Situaci se snažila uklidnit OSN vysláním mezinárodních sil, USA se silně angažovaly v roce 1993 bojovou akcí Gothic Serpent, a jak to dopadlo, asi víte z filmu Černý jestřáb sestřelen. Situaci dnes komplikuje i islamistická teroristická skupina Aš-Šabáb, kontrolující venkovské oblasti.

Přestože zahraniční pomoc do afrických zemí přichází neustále, účinek přináší pouze, pokud v zemi fungují alespoň základní principy tržního hospodářství a působí zde důvěryhodná vláda. V afrických státech však peníze a dodávky potravin často končí na černém trhu nebo v soukromém vlastnictví politiků.

Problém africké migrační krize je tedy potřeba řešit systémově, hospodářská pomoc samozřejmě ano, ale přísně kontrolovat vynaložené prostředky a zároveň i kontrola nad politickým klimatem jednotlivých zemí. Je to jediná cesta, jak stabilizovat region a tak se „břemena bílého muže“ jen tak nezbavíme.

 

Autor: Jitka Mikysková | neděle 9.7.2017 15:46 | karma článku: 35,31 | přečteno: 1297x
  • Další články autora

Jitka Mikysková

Írán vyhrožuje Evropě raketami

Jaderná dohoda s Íránem, po mnoha letech těžce vyjednaná v roce 2015, začala dostávat trhliny s nástupem prezidenta Trumpa do úřadu, pro kterého je trvalým trnem v oku a označil ji za vůbec nejhorší dohodu

26.11.2017 v 18:43 | Karma: 11,29 | Přečteno: 314x | Diskuse| Politika

Jitka Mikysková

Obnoví Rusko své bývalé vojenské zahraniční základny ze sovětské éry?

Rada federace počátkem listopadu na svém jednání oživila staronový plán na obnovu bývalých ruských základen na Kubě a ve Vietnamu. Ambiciózním plánem na obnovu některých základen v zahraničí se Rusko více zaobírá

19.11.2017 v 16:59 | Karma: 19,57 | Přečteno: 695x | Diskuse| Politika

Jitka Mikysková

Tajná dohoda s tzv. Islámským státem

Podle blízkovýchodního reportéra BBC Quentina Sommervilla existuje dohoda mezi Američany podporovanými kurdsko-arabskými Syrskými demokratickými silami (SDF) a radikály z tzv. Islámského státu,

18.11.2017 v 14:38 | Karma: 40,28 | Přečteno: 5888x | Diskuse| Politika

Jitka Mikysková

„Vřelé sympatie“ mezi Trumpem a Putinem asi nebudou stačit

ke zlepšení vztahů Ruska a Spojených států. Oba prezidenti se sice na summitu ve Vietnamu několikrát potkali, ostatně ani nebylo možné se minout a krátce spolu hovořili, ale to, že se oficiální schůzka nakonec nekonala, naznačuje,

11.11.2017 v 17:02 | Karma: 18,17 | Přečteno: 313x | Diskuse| Politika

Jitka Mikysková

Od počátku odsouzený ke konfliktu: před 85 lety vznikl samostatný Irák

Kurdské referendum o nezávislosti v podstatě jen znovu obnažilo staronové problémy, se kterými se Irák, který vznikl jako umělý konstrukt po zhroucení Osmanské říše, potýká po celou dobu své existence

1.10.2017 v 15:05 | Karma: 20,89 | Přečteno: 408x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Díky čínské pomoci výroba dramaticky roste

4. května 2024

Premium Přes citelné západní sankce ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Tamní produkce zbraní se dramaticky...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Budoucnost válčení? Stíhačka řízená AI obstála v „boji“, vezla i šéfa letectva

3. května 2024  21:23

Americký šéf letectva Frank Kendall se poprvé proletěl experimentální stíhačkou F-16, kterou místo...

Hamás má týden na příměří, jinak Izrael vtrhne do Rafáhu, spekuluje Egypt

3. května 2024  19:28,  aktualizováno  21:13

Izrael dal palestinskému radikálnímu hnutí Hamás týden na to, aby přijal dohodu o příměří a...

  • Počet článků 32
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1350x
Jsem čtverhran, stojím, ať vržen jakkoli!

Dante, Ráj, zpěv 17

Seznam rubrik