Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak to vlastně má Británie s Evropou? Specificky a složitě

V duchu nejlepších britských tradic byl včera EU předán dopis, kterým se Británie vydala na pomyslnou plavbu mimo evropský dosah. 

Velká Británie vždycky byla tak trochu jiným členem a vzhledem ke své historii, koloniálnímu panství, geografické poloze, Commonwealthu a řadě jiných faktorů, ve své novodobé historii kolem Evropy spíše jen kroužila. Ve druhé polovině 19. století zaujímala ve své zahraniční politice koncepci tzv. skvělé izolace, což v praxi znamenalo příliš se nezaplétat do záležitostí kontinentální Evropy a soustředit se především na své vlastní problémy a rozvoj svého zámořského impéria. Zároveň však vyvažovala celý systém mocenské rovnováhy a tak bránila jednotlivým velmocí zaujmout dominantní pozici (vzhledem k tomu, že už dnes je faktickým evropským hegemonem Německo, dost záleží na tom, jak silné budou ostatní státy). Celkem vlažný postoj k Evropě se nezměnil ani dlouho po druhé světové válce, ačkoliv např. Winston Churchill byl velkým příznivcem sjednocené Evropy, dokonce přišel s ideou Spojených států evropských, ale překvapivě přiřkl vůdčí roli Francii. Británie, ač významný producent uhlí a oceli, nevstoupila ani do roku 1952 konstituovaného Společenství uhlí a oceli (ačkoliv původní koncepce upřednostňovala USA a Commonwealth), v roce 1957 se vyhnula podpisu Římských smluv a místo toho přišla v roce 1960 s vlastní iniciativou Evropského sdružení volného obchodu, které mělo představovat méně institucionalizovanou alternativu tehdejšímu Evropskému společenství.

Když se Británie nakonec v roce 1961 rozhodla k integračnímu procesu přistoupit, vetoval v roce 1963 přístupová jednání francouzský prezident Charles de Gaulle, který se obával zvýšení amerického vlivu v Evropě právě prostřednictvím Británie. Druhý pokus Britů o vstup v roce 1967 de Gaulle opět vetoval. Nakonec Británie vstoupila do ES k 1. lednu 1973.

Je celkem málo známo, že již 5. června 1975 proběhlo první referendum o setrvání v tehdejším Evropském společenství, které iniciovala nová labouristická vláda premiéra Harolda Wilsona, a Britové se tenkrát vyslovili 67% pro setrvání v ES. Hlavní diskuze se vedly nad britským příspěvkem do evropského rozpočtu, protože Británie se svým vstupem stala jedním z největších čistých plátců, do evropského rozpočtu hodně platila a málo z něj dostávala.

Proslulou se stala premiérka Margaret Thatcherová a její obávaná kabelka, kterou neváhala na summitu v roce 1984 bušit o stůl a současně volat: „Vraťte nám naše peníze!“ a skutečně si vymohla nápravu rozpočtové pozice Spojeného království.

Ačkoliv si Británie před podpisem Maastrichtské smlouvy v roce 1993 a Lisabonské smlouvy v roce 2008, vyjednala řadu výjimek trvalého rázu (jako neúčast na společné měně, nebýt součástí Schengenského prostoru, není signatářem Evropské charty základních lidských práv a svobod, řada výjimek v oblasti společné vízové, azylové a přistěhovalecké politiky), díky byrokratickému tlaku na stále větší centralizaci EU to prostě nestačilo. Británie si zakládá na své parlamentní demokracii a jde jí hlavně o svrchovaný parlament a soudnictví.

S odchodem Británie přijde EU o rovnováhu a zdravý britský skepticismus. Navíc dala Unii signál, že by se mělo hodně změnit. Zdá se však, že unijní lídři jsou prostě nepoučitelní. Pokud poučení z brexitu vyústí například do realizace koncepce vícerychlostní Evropy, více jednoty to nepřinese, spíše naopak. Podle premiérky Mayové Británie opouští Evropskou unii, ale neopouští Evropu. Ať si to vyložíme jakkoliv, Evropa celkově bude tratit více a bez Británie to už nebude ono.

 

Autor: Jitka Mikysková | čtvrtek 30.3.2017 15:40 | karma článku: 19,19 | přečteno: 316x
  • Další články autora

Jitka Mikysková

Putin může být spokojený: dvouleté angažmá Ruska v Sýrii splnilo svůj účel

Zítra to budou dva roky, co se Rusko začalo vojensky angažovat v syrské krizi a zatím to vypadá, že se prezidentu Putinovi podařilo naplnit cíle, se kterými do konfliktu vstupoval.

29.9.2017 v 17:19 | Karma: 37,99 | Přečteno: 2866x | Diskuse| Politika

Jitka Mikysková

Patová situace na Korejském poloostrově: důsledek dávné remízy

Poslední dobou se stále více potvrzuje, že řada nynějších světových krizí má své kořeny ve více méně blízké či vzdálenější minulosti. Nejnovějším přírůstkem je eskalace napětí mezi USA a Severní Koreou,

17.9.2017 v 17:29 | Karma: 22,84 | Přečteno: 626x | Diskuse| Politika

Jitka Mikysková

Ruské manévry Západ 2017: tajný plán Moskvy pro okupaci nebo zbytečná panika?

Rusko-běloruské cvičení ZAPAD 2017, které má začít 14. září, vzbuzuje emoce již řadu měsíců. S vojenskými cvičeními je v poslední době vůbec potíž: když je pořádá NATO, protestuje Rusko, když pořádá cvičení Rusko,

10.9.2017 v 15:40 | Karma: 25,82 | Přečteno: 901x | Diskuse| Politika

Jitka Mikysková

O migranty z Afriky evropské země nestojí, ale V4 dostala zase vynadáno

V4 to tento týden opět schytala od italského premiéra Gentiloniho, aby Itálii nepoučovala, ale přitom v dopise, který mu zaslala, se například uvádí, že před vpuštěním migrantů do Evropy je třeba odlišit uprchlíky od ekonomických

22.7.2017 v 18:08 | Karma: 41,76 | Přečteno: 2365x | Diskuse| Politika

Jitka Mikysková

Přehnané ukrajinské ambice: skeptická EU, naštvané Rusko

Že Ukrajina příliš spěchá na členství v EU a NATO se ukázalo po úterním summitu EU - Ukrajina v Kyjevě. Ukrajinský „evropský sen“ EU evidentně nesdílí.

16.7.2017 v 17:06 | Karma: 34,07 | Přečteno: 1116x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Zřícená dálnice v jižní Číně má již 36 obětí, další pátrání komplikuje počasí

2. května 2024  6:23

Nejméně 36 lidí zemřelo v hornaté oblasti na jihu Číny, kde se ve středu po silných deštích zřítila...

Poslanci mají jednat o změně zákoníku práce, o minimální a zaručené mzdě

2. května 2024  5:42

Poslanci by měli na mimořádné schůzi začít projednávat úpravu zvyšování minimální mzdy. Novela...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...

  • Počet článků 32
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1350x
Jsem čtverhran, stojím, ať vržen jakkoli!

Dante, Ráj, zpěv 17

Seznam rubrik