Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O biopalivech rozhodujme s chladnou hlavou

Každý soudný člověk ví, že životní prostředí si zaslouží naši ochranu. Nezodpovědný přístup pod heslem po nás potopa zde rozhodně není na místě, protože by se nakrásně mohlo stát, že se dostaneme do bodu, ze kterého už nebude návratu. I ochrana životního prostředí se však musí dělat s rozumem. Toho se bohužel v této oblasti v poslední době zoufale nedostávalo a místo něj scénu ovládla módní ideologie podporovaná zájmy mocných lobbyistických skupin.

V posledních měsících byly popsány stohy papíru o tom, jak se fotovoltaické elektrárny vymkly původním bohulibým záměrům a s pokračováním jejich podpory dokonce hrozil rozpad přenosové sítě. A máme zde další „zelenou“ kauzu. Masivní podpora povinného používání biopaliv, která se zdánlivě zdála zabíjet dvě mouchy jednou ranou: snížení závislosti na ubývající ropě a omezení škodlivých emisích vznikajících při spalování fosilních paliv. Jak to tak bývá, o případných vedlejších dopadech se raději nepřemýšlelo nebo se rovnou zamlčely. Vše ovládla euforie z toho, že jsme konečně pohlédli do tváře oné nepříjemné pravdě.

Nyní začíná být jasné, že biopaliva rozhodně nejsou žádným zázračným všelékem. Tedy pokud zrovna nepodnikáte v olejářském byznysu. Další studie zadaná britskou vládou před několika dny potvrdila závěry dřívějších výzkumů. Totiž, že biopaliva přírodě škodí ještě víc než benzín. V důsledku jejich povinného přimíchávání do běžných paliv v EU či USA se totiž vytváří obrovský tlak na jejich produkci. Následkem je potom kácení miliónů hektarů lesů a jejich přeměna na plantáže, v důsledku čehož se do ovzduší uvolní mnohem více oxidu uhličitého, než by mohlo vzniknout při spalování běžného benzínu. Podle starší zprávy z pera Světové banky navíc produkce biopaliv, na řadě míst vytlačila méně výnosnou produkci potravin a přispěla tak k růstu cen obilnin a potravinové krizi v chudých zemích světa.

Podle posledních náznaků se zdá, že i v Evropské komisi pochopili, že tudy cesta nevede a dosavadní bezpodmínečnou podporu biopaliv přehodnotí. Do budoucna z toho plyne poučení, že jedinými spolehlivými obnovitelnými zdroji vždy budou chladná hlava a zdravý selský rozum.

Autor: | středa 31.3.2010 9:30 | karma článku: 15,68 | přečteno: 955x

Další články autora

ČSSD: Buďme féroví a zrušme předvolební kampaně. Alespoň do voleb.

Není se co divit, že v Lidovém domě spustili při ohlášení projektu studentských voleb nanečisto takový poprask. Bylo jim totiž jasné, že přes současnou mohutnou internetovou ofensivu socialisté v čele s Paroubkem a Rathem u mladých voličů totálně propadají. Můžou si za to přitom sami – Czech Techem počínaje a arogantním vystupováním konče. Vlastně by se jim proto moc hodilo, kdyby většina prvovoličů k volbám vůbec nevyrazila.

4.5.2010 v 9:34 | Karma: 26,61 | Přečteno: 1068x | Diskuse | Ostatní

Hlasy pro Paroubka aneb Internetoví úderníci útočí

Není tomu tak dávno, co se mluvilo o tom, že ČSSD trochu zaspala dobu, když nevěnovala dostatečnou pozornost internetu. Jiří Paroubek proto neváhal, a po neúspěšných evropských volbách vydal rozkaz. Stačilo slovo a ČSSD vyrazila na zteč virtuálního prostoru. Dnes už nemůže nikdo o socialistické kybernetické síle pochybovat – diskuse na zpravodajských serverech jsou plné příspěvků levicových stoupenců a ten ze socialistických politiků, kdo nemá profil na facebooku, snad aby raději předsedovi nechodil na oči.

15.4.2010 v 8:20 | Karma: 34,38 | Přečteno: 1788x | Diskuse | Politika

Nová evropská desetiletka ekonomiku nespasí

Evropská Unie pro sebe po deseti letech připravila novou desetiletku. Nad tou minulou, přehnaně ambiciózní Lisabonskou strategií se už dávno zavřely vody. Bruselští úředníci nám v ní slibovali, že Unie dožene a předežene své hospodářské soupeře a stane se „nejkonkurenceschopnější ekonomikou světa založenou na znalostech“. No nic. Místo ní teď přichází o něco skromnější „Evropa 2020“.

7.4.2010 v 11:15 | Karma: 14,31 | Přečteno: 840x | Diskuse | Politika

Dělat showbusiness není žádná sranda

„Vážení televizní diváci.“ Těmito slovy zahájil Jiří Paroubek sobotní „programovou konferenci“ ČSSD. Názorně tak předvedl, jaký byl skutečný účel celého podniku: předvolební prezentace v přímém přenosu, která navíc ČSSD nestála takřka ani korunu. Stačilo sestavit pódium, nakoupit konfety, rozdat šály a pak už jen poslat avízo na Kavčí Hory. Zbytek už zařídily veřejnoprávní televizní kamery.

16.3.2010 v 14:15 | Karma: 22,54 | Přečteno: 1303x | Diskuse | Politika

Zpráva pro voliče: Škromacha vážně nebrat

Celou republiku v posledních týdnech zaplavily billboardy plné velkých slov. Jiří Paroubek se na nich vahou své osobnosti zaručuje, že prosadí či naopak zruší to či ono. Zkrátka že přinese jistoty i prosperitu do každé rodiny. No vážně.

9.3.2010 v 9:31 | Karma: 27,10 | Přečteno: 1255x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy

18. března 2025  11:20,  aktualizováno  20:23

Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

24. března 2025  20:43

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich...

Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu

20. března 2025  20:59,  aktualizováno  22:44

V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...

Masivní hřib nad Ruskem. Ukrajinci zasáhli základnu strategických bombardérů

20. března 2025  12:28

Saratovská oblast se v noci stala cílem ukrajinských dronů. Bezpilotní stroje údajně zasáhly i...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

24. března 2025  13:34

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně...

Chtěl jsem věcnou debatu, řekl Pavel. Uzavření celé schůze ho překvapilo

26. března 2025  16:55,  aktualizováno  19:35

Prezident Petr Pavel při odchodu ze Sněmovny řekl, že bychom si měli ušetřit taková překvapení,...

Čas na Trumpova klíčová cla. Omezí dovoz automobilů, aby pomohl domácí výrobě

26. března 2025  19:08,  aktualizováno  19:21

Prezident Spojených států Donald Trump oznámí ve středu ve 21:00 na tiskové konferenci cla na dovoz...

Do háje s Tureckem! volali řečtí kadeti. Ankara žádá vysvětlení, zuří i Athény

26. března 2025  19:11

Úterní oslavy řecké nezávislosti se nečekaně staly příčinou diplomatické roztržky. Řečtí kadeti...

Když Senát schválí poplatky, ČT obnoví zrušené pořady, napsal Souček radním

26. března 2025  19:07

V případě, že Senát zhruba do půlky dubna schválí navýšení televizního poplatku, Česká televize...

  • Počet článků 24
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1310x
senátor PČR a starosta Hluboké nad Vltavou

Seznam rubrik