EU, ,,protektoráty“ a Brusel nebo Babylon?
Evropská unie (EU) je politická a ekonomická unie, kterou od posledního rozšíření 1. 7. 2013 tvoří 28 evropských států s 507,7 miliony obyvatel (přibližně 7,3 % světové populace). EU vznikla v roce 1993 na základě Smlouvy o Evropské unii, známější jako Maastrichtská smlouva, která navazovala na evropský integrační procesy probíhající od padesátých let. Unie nahrazuje Evropské společenství a je jeho nástupkyní. …je založena na Smlouvě o Evropské unii a na Smlouvě o fungování Evropské unie, které uzavřely členské státy a kterými na Unii přenesly některé své pravomoci za účelem dosažení společných cílů. Podle čl. 3 Smlouvy o EU je cílem Unie podporovat mír, své hodnoty a blahobyt obyvatel. Unie zejména poskytuje svým občanům prostor svobody, bezpečnosti a práva bez vnitřních hranic, ve kterém je zaručen volný pohyb osob. Vytváří vnitřní trh a usiluje o udržitelný rozvoj Evropy, založený na vyváženém hospodářském růstu a vysoce konkurenceschopném sociálně tržním hospodářství a ochraně životního prostředí. Podporuje vědecký a technický pokrok a bojuje proti sociálnímu vyloučení. Mezi cíle dále patří podpora hospodářské, sociální a územní soudržnosti a solidarity mezi členskými státy. Unie vytváří hospodářskou a měnovou unii, jejíž měnou je euro. Ve svých vztazích s okolním světem Unie zastává a podporuje své hodnoty a zájmy a přispívá k ochraně vlastních občanů. Dle smlouvy přispívá k míru, bezpečnosti, udržitelnému rozvoji planety, volnému a spravedlivému obchodování, vymýcení chudoby, ochraně lidských práv a k dodržování a rozvoji mezinárodního práva. (z Wikipedie)
Protektorát (lat. protectio – ochrana) je označení pro formu státního zřízení. Jedná se o formálně autonomní státní útvar, který je pod ochranou nebo přímou správou jiného státu, příp. společenství států. Protektoráty bývají zřízeny buď na základě mezinárodní smlouvy nebo pouze tak, že dosavadní suverénní stát strpí jeho jednostranné vyhlášení ze strany silnějšího státu. Jde o mezistupeň mezi kolonií a plně suverénním státem, protože vztah mezi ním a ochraňujícím státem je stále mezinárodněprávní. V protektorátech sice existuje autonomní státní správa, ta je však podřízena protektorovi či nějakému jinému administrátorovi (z Wikipedie).
Babylonská věž byla podle biblické knihy Genesis ohromná budova, která měla sahat až do nebe. Měla být postavena na místě nazvaném posléze Bábel, což je hebrejské jméno pro Babylón. Podle Bible byli všichni lidé v době po potopě světa jednotní a mluvili společným jazykem. Lidé se rozhodli postavit město a věž až do nebe, aby sebe oslavili a nebyli rozptýleni po celé zemi (z Wikipedie) I sestoupil Hospodin, aby zhlédl město i věž, které synové lidští budovali. Hospodin totiž řekl: "Hle, jsou jeden lid a všichni mají jednu řeč. A toto je teprve začátek jejich díla. Pak nebudou chtít ustoupit od ničeho, co si usmyslí provést. Nuže, sestoupíme a zmateme jim tam řeč, aby si navzájem nerozuměli."(Český ekumenický překlad).
Jistě, že lze říci, že cokoli se dá vykládat různě. I účelově. Že si v mnohém jistá podobenství našel autor? Ano. Jak moc a proč, to si může každý zhodnotit sám. Chce-li. Včetně toho, co je dnes skutečnou realitou. Nejen v EU, Evropě i ve světě. Ale i jak se to vše projevuje i u nás . U nás doma. Tedy v ČR. J.A.J.
28.9. 14 George Anthony
Jiří Jiroudek
O válkách Trumpskopad´aurských, Pepcích Výskočích aj přemnohých inných

Už prej zas jakýs Don Pistolo Trefa zahalekal zblízka i zdaleka.Třeste se všitcí padˇauři , ba i onačejší hauři..Stačí prej jen, když jednou vystřelí, a už se z toho kde kdo tetelí, možná i až otelí.
Jiří Jiroudek
Prej hodně třeba, až nutno

Prej hodně třeba, až nutno, dělati tedˇ bububu, a hrdě tvrdit, že tamten je von. Ten co má dostat na hubu. Nelehko v lecčems začít taky u sebe, a tak je snažší jiný z toho vinit.
Jiří Jiroudek
Kočebráci, šnóréři, , ba i jiné vysoce „kvalifikanné činnosti“

Jsou jistě tací, kteří je popírají. Ovšem nelze vyloučit, že se najdou i onací. kteří až opak mohou tvrditi. Inu, cosi jako tvrzení proti tvrzení, což nejednou může vyvolat až mrzení.
Jiří Jiroudek
Když blbnou Jasánkové, a Kefalíni dostávají trošku studenou sprchu

Máš-li ve své mysli galimatyáš, co naděláš. Obzvláště, když s až velkým gustem „konzumuješ“ kde co. Možná, že až lobotomii z toho všeho ve své hlavě, a to až hravě, provedenou máš.
Jiří Jiroudek
MDŽ versus ŽDM

Že by až dilema? Jak pro koho. Asi.Stejně jak mění i nemění se časy. Ženy, ty jistě poděkování zaslouží. Možná i za to, že dokáží chlapa nejednou z louže vytáhnout, jindy i trošku potopit.
Další články autora |
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Americká letadlová loď uhýbala palbě, při manévru utopila stíhačku za miliardu
Posádka americké letadlové lodi USS Harry S. Truman, která operuje nedaleko pobřeží Jemenu, si...
Co to je za čilého staříka? Otec Izraele se postavil na hlavu a ukázal železnou vůli
Seriál Na pláži v Tel Avivu můžete narazit na podivuhodnou sochu: břichatého staříka v plavkách stojícího...
Můžou za to větrníky a soláry? Blackout ve Španělsku provázel i výpadek informací
Premium Nic podobného ve Španělsku dosud nezažili. Pondělní blackout uvěznil desítky milionů lidí ve...
Chtěla jsem do politiky, ale zklamala mě. Aktivistka Haškovcová o klimatu i Gretě
Premium Rozárie Haškovcová je ve svých 22 letech jedním z nejsilnějších hlasů šířících osvětu o změnách...
Znáte Labubu? Jak se čínský zubatý skřítek zakousl do lidských srdcí i recese
V nekonečné řadě postaviček přicházejících z Asie jsou panenky jménem Labubu nejnovějším...

Pronájem bytu 1+kk v Praze, ul. Jaromírova
Jaromírova, Praha 2 - Nusle
15 500 Kč/měsíc
- Počet článků 640
- Celková karma 9,98
- Průměrná čtenost 509x