1.9.1939 - jedno ,,malé" výročí

Dne 1. září 1939 ráno v 04.45 hodin se německý křižník Schleswig-Holstein přiblížil blíže k polskéhému poloostrovu Westerplatte a jeho armáda vypálila první výstřely druhé světové války.

 Oficiálně druhá světová válka začala dne 1. září 1939 v Evropě na německo-polské hranici, kdy německá vojska po předchozích provokacích a zinscenovaných incidentech zahájila invazi. Jako první byl napaden poloostrov Westerplatte u Gdaňsku. K útoku se připojilo Slovensko.
Velká Británie a Francie reagovaly rychle. 3. září 1939 vyhlásily Německu válku. Faktem však bylo, že tyto státy neměly schopnost ji vést na dostatečně významné úrovni. 
 Německá operace Fall Weiss, invaze do Polska, zahájila druhou světovou válku v Evropě. První finální koncept plánu Fall Weiss předložil Hitlerovi tým generála Rundstedta již 7. května 1938, finální verze plánu byla schválena o dva týdny později. 

Nacistické Německo, Slovensko a Sovětský svaz  společně následně v jediném měsíci zlikvidovali Polsko. 
        ----------------------------------------------------------------------------------------
P.S.:  Tento článeček je toliko ,,malou" připomínkou jednoho data. Není histor. rozborem, ani jakousi ,,dizertačkou".  Co vše onomu datu předcházelo, jaké vazby i souvislosti, to není  jeho smyslem, ale ani jejich ignorací! Toliko ,připomínám ,ono" datum. Co předcházelo, ale inásledovalo dále, je též více než jen známo i zdokumentováno. To, že jeden vůdce dokázal až fanaticky spojit jeden ,,národ"  s vizí  tisícileté říše, je ovšem smutným faktem. Tímto článkem nesleduji jakékoli napadání kterýchkoli národů, států ani lidí odkudkoli.  To, že nejen ony události opět tak, jako i I.WW zásadně změnili podobu nejen Evropy, ale celého světa, je ovšem také faktem. Včetně toho, že poznamenaly mnoho generací, a to nejen u nás. A že se mnohé změnilo i co do výsledků oné války je také pravdou. Za její ukončení ,,de jure" osobně považuji až datum 3. října 1990. Bylo vyvrcholením dlouhodobých snah západoněmeckých politiků a veřejnosti o překonání poválečného uspořádání Německa. Velkou měrou k němu přispěly také politické změny v NDR samotné a vývoj v Sovětském svazu a ostatních státech tzv. komunistického bloku. Znamenalo definitivní konec rozdělení Německa a znovuobnovení německé jednoty, ovšem v hranicích, které byly stanoveny vítěznými mocnostmi druhé světové války, včetně záruk Polsku o nedotknutelnosti hranic O/N.
P.P.S.: případné ,,takydiskutéry" žádám, aby si laskavě odpustili doplńující komentáře. Stačí, aby si uvědomili, že jen připomínám ,,jedno" datum, Po kterém. zdá se, zatím nikdo ani ,,nevzdechl".Děkuji za pochopení. JA.J.

 

 

 

 

 

 

Autor: Jiří Jiroudek | sobota 1.9.2018 11:58 | karma článku: 26,91 | přečteno: 1007x
  • Další články autora

Jiří Jiroudek

To ticho až k zešílení

2.2.2024 v 18:02 | Karma: 12,92

Jiří Jiroudek

Ticho léčí

1.2.2024 v 16:15 | Karma: 12,67

Jiří Jiroudek

Ještě jednou přes

2.1.2024 v 10:57 | Karma: 14,63