Pane učitel, je to na pytel..

...a jak tady porád tvrdím, islám s tím nemá co dělat. Důvod je skutečně dán hned následnými slovy v tomto kdysi klasickém popěvku rozzívené dospívající české mládeže: je to na pytel, (protože) "nám to nevadí, že jsme pitomí".

Adjektivum "pitomý (-á.-é)" má poučnou etymologii. Ve staročeštině to znamenalo "krotký, ochočený, nakrmený" a slovo se odvozovalo od staroslověnského kořene "pitati", což znamenalo "krmit".  Že se z toho vyklubal pojem, kterým se dnes popisuje u lidí  hloupost, tupost, pasivnost, naivita, není jistě náhodou. Myslím, že každý se špetkou pozorovatelského talentu si všimne, jak s rozšířeným pasem obecně klesají zájmy jiné než o jeho další rozšiřování.Je tomu tak i u jiných samců. Zdomácnělá zvířátká jsou krotká a přítulná, protože jejich blahobyt není funkcí vlastní snahy a vynalézavosti ale v závislosti na těchto charakterových vlastnostech jejich majitelů. Stojí za všimnutí - vlastně řekl bych je velmi důležité - že, že se takto chovají zvířátka nejen k majitelům samým ale i k tvorům které jsou majitelům - živitelům podobní. Výrazně se taková zvířátka liší od svých příbuzných v divočině, a to tím že si podržují rysy svého dětského stádia vývoje, v tzv neoténii,  Krásně ten jejich obraz světa popsal George Orwell ve "Zvířecím statku". Ve své naivní vykrmené důvěřivosti ochočená zvířátka odhlasovala, že i "krysy jsou našimi soudruhy".  

    Tudíž je to s naší civilizací na pytel, protože jsme pitomí a nejenže nám to nevadí, ale naše pitomost nám zaručuje pohodu a zvratně představuje její funkční výsledek.  Ergo kladívko, je absolutně potřebná  Být "v pohodě" je nejvyšší ambicí moderního západ'áckého člověka - konzumenta a jeho živitelů. V prostinkém ekonomickém zákonu blahobytu (bláhobytu?), je absolutním imperativem opatřovat pohodu co nejmenším - optimálně nulovým - úsilím. Všimněte si prosím, že politické přesvědčení moderního západního neoténního blba je zcela nepodstatné a proto může být manipulován zleva i z prava ke stejnému cíli. Obyčejně půjde za mesiášem nebo státní kojnou, který (-á) mu naslibuje více píce (mateřského mléka) za menší snahu nebo nižší daňové sazby. Sluníčka jsou reakcí zleva ale to plyne jaksi z jisté reakce na nedospělou závislost. Sluníčkáři  prostomyslně dovozují, že dopraví li se od státu, neziskovek, maminky kancléřky, potřeby tak je znají oni všem lidem co si na ně dělají nárok, pak nastane na zemi Nirvána, či království boží, či (někde se stále věří) ryzí komunismus. Kdokoliv tohle nevzývá  je nenávistný padouch hodný kamenování 

Bohužel představy, že Evropě a Americe nejvíc hrozí islám, a že politicky korektní bláznovství  je jediným skutečným neduhem západní civilizace, jsou stejně pitomé, poněvadž nejsou schopny vstřebat následek bizarní kasinové ekonomiky, která během dvou generací zničila samý základ moderního konjunktůrního kapitalistického hospodářství. Opět v tom hraje úlohu psychologie dětského nebo dětinského, opojení sebou, tedy narcisismu neschopného vidět širší souvislosti a manipulovat jimi k společensky žádoucím záměrům. Závislost na státu jako zprostředkovateli (našich) potřeb je stejná. Snaha maximizovat zisk za společensky přijatelné meze, vedla časem k přijetí obrovských daňových úniků jako nového normálu, vývozu nejproduktivnějších výrobních kapacit ve jménu globalizace a volného trhu, permanentního deficitu v zahraničním obchodě a ke značným poklesům kupní síly střední třídy, tradiční páteře americké ekonomiky. Rozdíly mezi horními deseti procenty a zbytkem populace dnes v U.S.A připomínají Brazílii v letech šedesátých minulého století. Těžko s takovou ekonomikou hovořit o nějakém "americkém obrození". Ten ekonomický blázinec je třeba zastavit ze všeho nejdřív, protože bez hospodářského ozdravení, o nějakém skutečném optimismu a návratu k "velikosti Ameriky" nemůže být řeč. Bohužel, ani jeden z kandidátů na prezidenta, nemá nějakou konkrétní představu jak Ameriku reformovat (s ohledem na Sanderse), tak aby zůstala Amerikou.          

 Kačer ("the Donald")  sice ted' v Americe slibuje ochranu před soudružskými krysami ale to se dá vysvětlit strachem o větší korýtka a protože zvířátka politicky zprava žijí v bláhové představě, že nenormální je v moderní společnosti pouze liberální levice, Ve skutečnosti se fenomén Trumpa dá lehce popsat hláškou s filmu "Havana" (1990), kde hrdina prohlásil velkou pravdu o novodobém Americkém establišmentu : "when they get tired f**king you one way, they find a way to f**k you another way!" (Když se unaví posírat tě jedním způsobem, najdou si způsob jak tě posírat jinak).  Ach, jo.         

Autor: Jirka Severa | pátek 29.1.2016 20:56 | karma článku: 10,76 | přečteno: 540x