Klausův fanda, i když někdy nevím proč
On holduje Miltonu Friedmanovi, já jsem zavilý Keynesián. On se pere za práva kuřáků, já přestal kouřit před pětadvaceti lety po non-maligním nálezu v hrdle. On se domnívá, že globální oteplování je v podstatě konspirační, politicky motivovaná teorie, já si myslím, že s vodou vylejvá z vaničky i dítě. Proč mu tedy fandím ?
Jsou pro to dva důvody o kterých vím: první věc, jež mi je u Klause sympatická je, že vím, že on to servíruje jak si to myslí, že o věcech je schopný vytvořit vlastní představu, a že se nebojí k věcem stavět po svém, ze širší platformy ke které se hlásí. Toto se dneska v politice vdí zřídka. Politici, (zleva i zprava) jsou těžce skriptovaní a víceméně jenom odkecávají paketované žvanečky („sound bites“), které jim političtí manipulátoři, a mediální „experti“ podstrčí jako předepsaný, předem rozhodnutý, postoj k věci. Zajímavé je, že voliči v celém světě tohle u politiků nenávidí, a že instinktivně jdou za někým kdo se z obrazce typického „nahraného“ politika vymyká. To je v kostce důvod k současné popularitě Donalda Trumpa, i když v ní hraje také něco, co je typické pro politiku Spojených států, a známé jako „vzpoura idiotů“. To znamená například lidi v těch dolních dvaceti procentech voličů, kteří se nechají přesvědčit, že příčinou jejich vlastního zubožení nejsou jejich charakterové chyby a nedostatek vzdělání, ale Obamův zákon o všeobecném zdravotním pojištění. Těmto Američanům samozřejmě nedojde, že Trump nejen „není ze skriptu“ , ale že přes svůj talent k Barnumské reklamě, a bezcílného hecování, celkem v hlavě toho moc nemá.
Druhá věc, které si u Klause cením, je jeho vytříbený čich na masové manipulace a jeho odpor k nim. Jde zejména o politické manipulace „zleva“ ale i o protiruskou mediální hysterii, za kterou stojí jisté zájmové kruhy ve Spojených státech, které víceméně žijí v bláhových představách, že USA dominují svět dnes tak jak tomu bylo za Reagana. Není tomu tak z několika důvodů. Nejprve, accelerovaná globalizace a vývoz produktivních kapacit z Ameriky vedla k velkým strukturálním změnám v ekonomice, jejichž celkový dopad je negativní: smršt’ování vnitřního trhu, s úpadkem kupní síly střední vrstvy a rostocí deficit v obchodní bilanci se světem (a to v posledních dvaceti letech markantně s Čínou). Tento proces není možné zastavit za stávajících fiskálních vodítek a tlačítek. USA ztratila v posedních třiceti letech téměř polovinu podílu na světovém HDP, a podíl nejdůležitějšího sektoru v HDP na zdraví ekonomiky země -průmyslové výroby - je ve Státech také poloviční (v současné době 12%, Čína 35%). Velikost státního dluhu (18 biliónů dolarů) též výmluvně milituje proti nějaké nové zbrojařské horečce. Navíc, a možná nejvíce, poškodily reputaci Spojených Států prohrané nebo nedokončené války od Vietnamu do Aganistánu a Iráku, neschopnost najít kulturně přijatelná politická řešení pro místní konflikty, a ukázat dostatek houževnatého vůdčího charakteru a mezinárodní podpory k tomu dovést je k žádanému cíli. Hledat v danné situaci ve světě nová ohniska rozbrojů a nepokojů, je skutečně sebevražedná politika, ne-li přímo záměrem, pak jistě v důsledcích.
Jestli to takhle vidí Klaus, nevím, ale jeho nesouhlas se současnou americkou politikou vůči Rusku naznačuje, že jí vidí jako tragicky mylnou. A nejenom pro Ameriku. Samozřejmě, Klausovi jde hlavně o Evropu a neschopnosti EU vymanit se ze vcelku cizího chápání svých vlastních zájmů jak v politice k okolnímu světu tak i politických témat vnitřních. Kulturní vliv Ameriky na Evropu je nejen obrovský ale i paralyzující. Problémy a krize na kontinentě se řeší s jedním okem vždy pošilhávajícím po Washingtonu, v případě Ukrajiny na vládnoucí antiruskou doktrinu neo-konzervatismu, v otázkách vnitřního civilního uspořádání na diktát šiboletů politické korektnosti amerických ultra-liberálů.
V tomto smyslu chápou evropské politické a mediální elity uprchlickou krizi. Nejenom, že nejsou schopny se k problému migrace stavět z nějakého lidsky rozumného hlediska ale jakýkoliv odpor proti lavině cizí a historicky rivalitní kultury do svých zemí považují za bona fide složku v Kulturkampfu s nácky a xenofóby o nové, lepší lidství. Nějaká prozřetelnost nebo ohledy na zítřek v tomto boji neexistují. Zítřek se postará sám o sebe. Všechno se odehrává nyní, v tomto historickém okamžiku. Dnes slavíme každého uprchlíka a slibujeme přístup komukoliv. Zítra nám sice dojdou lůžka a budeme muset hranice střežit, aby jsme nakonec neskončili se statisíci dalších bezdomovců na nádražích a v páchnoucích parcích, ale o to se dnes nestaráme. Jestli se pozítří se dovíme, že 75% běženců nejsou ze Sýrie nám dnes nevadí. Dnes je vítáme jako Syřany, protože k radosti, výrazům dobré vůle a štědrosti šedou mozkovou kůru nepotřebujeme.
O víkendu Klaus v elektronickém vydání die Welt popsal tento způsob nazírání jako „směšný“ a „dětinský“. Opírá se o známý fantastický názor na lidský charakter, který pokládá od přírody za morálně zdravý a bezmezně tvárný kulturou a společností. Tudíž, je-li jedinec nebo skupina morálně odpudivá a zvrhlá, je to vina širší společnosti a její zkaženosti. Tento názor stále přežívá, přestože odporuje zdravému rozumu. Už Voltaire považoval představu „ušlechtilého divocha“ (bon sauvage), již v jeho čase propagoval J.J.Rousseau, jako potrhlou a hmatatelně na kordy s pozorovanými vzory lidského chování. Jistě se Klaus nemýlí, když se dívá v údivu na optimismus Angely Merkelové ohledně integrace migrantů do německé společnosti. Kancléřka neuspěje víc než Voltairův Candide když se pokoušel přesvědčit kanibaly v Oreillons, že požívání lidského masa je nekřest´anské. Jeho průvodce Cacambo je sice přesvědčil a Jezuity zachránil, ale jen tím, když o nich tvrdil, že to nejsou křest’ané, ale divoši jako Oreillonsové jímž kanibalismus není pohanou. Jak ironické jestliže zaměníte islamisty za obyvatele Oreillons a liberály za jezuity ze strachu o život zastírající svou identitu !
Klaus se domnívá, že jeho bývalý hradní kancléř (Jiří Weigl) má pravdu, když tvrdí, že v naivní představě multikulturalistů, migranti představují tu novou, jimi vysněnou podobu Evropanů. Podle nich, běženci nemají žádné svazky s existujícími kulturami evropských národů a proto budou jaksi katalyzátory v budování homogenního evropského národa. Tata myšlenka utkvělá lidem jako Angela Merkelová a Joachim Gauck, připomínající dystopii Aldous Huxleyho „Brave New World“, je ovšem nesmysl odporující již existujícím zkušenostem Německa s početnou imigrací. V ní, prvotní svazky s kulturou, ze které rodina pochází hrají daleko silnější roli, než jakákoliv předepsaná ideologie, nebo kulturní modrotisk hostitelské země. Ale toto německá kancléřka ví sama. Už před pěti lety řekla, že multikulti v Německu „ist absolut gescheitert“ (naprosto selhalo), a že integrace imigrantů do německé společnosti je vrcholně nutná. Proč tedy radikálně násobit tento problém – který jistě za těch pět let nebyl nijak vyřešen - masovým dovozem lidí z kultur, kteří jak se Němci poučili, mají s integrací do Evropy velké problémy ?
Proto, jak říká Klaus, migrační politika Merkelové představuje fatální omyl. Ve skutečnosti, Merkelová poskytuje Evropě „medvědí službu“. Klaus, na druhé straně, poskytuje Evropě služby dobré a jeho občasné výstřelky mně celkem nevadí.
Jiří Severa
Jsou historické lži v demokracii novým normálem?

Ručím vám za to že nikoho z mé generace nepřekvapovaly historické lži a podvody, které se pěstovaly za komančů. O tom jsem už jednou dávno v blogu psal. Samozřejmě: v totalitních a autoritářských politických režimech
Jiří Severa
Serjoža ví jak zachránit svět

Frau Merkel se nechala tento týden slyšet a odsoudila zesměšňování lidí, kteří se současným Ruskem chtějí vést dialog. Šlo tady o nálepku „Putinversteher“ (spisovně česky Putinův Frštéhr), kterou se v Německu
Jiří Severa
O obchodních válkách, Wall Streetu a třeba i Modré Karkulce

Nedá se říct, že by jsme se v Kanadě tuto zimu u kamen nudili. Potrhlá Trumpova diplomacie a ekonomika si nás vzala na mušku, a že nás nejdřív potrhlý dědek hospodářsky utluče a potom přátelsky sežere jako vlk Modrou Karkulku.
Jiří Severa
Pro Ukrajinu konec na cestičce v kvítí.

Ti kdo z nás sledují konflikt na východ od Čierné nad Tisou, blíže, a bez předepsaných závazků a rétorických úkonů, nejsou vůbec překvapeni tím co Evropské elity tak šokuje na Trumpově zcela zřetelném záměru Ukrajinu,
Jiří Severa
Chce Trump anektovat Kanadu? Vážně?

Většina lidí tady v Kanadě, aspoň ti co mají ještě rozum, se Trumpovou předehrou s výtržnostmi nezabývají. Vlastně ani pořádně nesledují odkud ten nápad udělat z Kanady 51. stát USA vzešel.
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Poslanci se přou, za co se bude u lékaře platit. Mění se i prohlídky u řidičů
Přímý přenos Poslanci řeší třaskavou věc, zda kývnou na to, aby si lidé připláceli za lepší zdravotní péči a...
Ficova vláda nařídila analýzu vakcín proti covidu a jejich vlivu na lidi
Slovensko nechá z podnětu premiéra Roberta Fica analyzovat obsah vakcín proti onemocnění covid-19 a...
Majitele bytu probudily zvláštní zvuky, prozradily zloděje. Otevřel si kartou
Uprostřed noci se zloděj vydal krást do bytu v Praze, k otevření mu stačila platební karta....
Oblast u Istanbulu zasáhlo zemětřesení o síle 6,2, lidé vybíhali z budov
Oblast poblíž tureckého Istanbulu zasáhlo krátce po poledni zemětřesení o síle 6,2, uvedla americká...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...
- Počet článků 77
- Celková karma 19,68
- Průměrná čtenost 800x