Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Filmové poznámky (6.) - Poslední štace

Friedrich Wilhelm Murnau patří k největším režisérským osobnostem z období němého filmu. Do srdcí filmových diváků a historie tohoto nejmladšího umění se zapsal zejména filmyUpír Nosferatua svým hollywoodským debutemVýchod slunce. Mezi nimi stojí třetí pilíř Murnauovy tvorby, dramaPoslední štace(Der Letzte Mann, 1924). 

Poslední štace patří ke stěžejním dílům stylu německého poválečného filmu, tzv. kammerspielu, který byl v mnoha ohledech protikladem fantazijního expresionismu (pod jehož vlivem natočil Murnau Upíra Nosferatu a později Fausta). Soustředil se „na několik postav a detailně zkoumal jejich životní krize. Důraz byl spíše než na extrémní vyjadřování emocí kladen na pomalé, evokativní herectví a výrazné detaily.“ (THOMPSONOVÁ, Kristin, BORDWELL, David. Dějiny filmu. s. 117) Kammerspiel na „neobyčejnost“, nereálnost expresionismu odpovídá čistotou formy a obsahu, obyčejností, prostým zobrazením života.

Hrdinou příběhu je starý muž, portýr v luxusním hotelu Atlantic. Léta strávil ve službě a stal se uznávanou špičkou ve svém oboru. Většina obyvatel domu jej chová v patřičné úctě a má jej ráda – i když jeho obliba může pocházet také z nechtěné komičnosti, kterou sebou vysoký, zavalitý muž s licousy v uniformě, odpovídající na pozdravy vojenským salutováním, nepochybně nese. Své místo ale ztrácí a pomalu se propadá na psychické dno. Nedokáže se vyrovnat s náhlou životní změnou a nedovede čelit možné ztrátě úcty.

Emil Jannings, jeden z nejvýznamnějších německých herců v meziválečném období, podává oslnivý výkon. Přepjatým herectvím, charakteristickým pro éru němého filmu, které je mnohdy až otravné a směšné, přesvědčivě ztvárňuje veškerá psychická hnutí hrdiny. Portýr – na začátku nepřímený, s hrdě vystrčeným břichem, v naleštěné uniformě – se postupně ohýbá (doslova) pod tíhou okolností. Z jeho očí mizí radost z vykonávané práce a lesk těch vnitřních ďáblíků, kteří jej nutí vyrovnávat se mladším se mění v záblesky propukajícího šílenství. Hrdina se propadá do čím dál tím hlubší deprese. Jannings tento stav projektuje do svého výrazného, fyzického herectví – na konci je už hrdina shrbený, sotva chodí, na lidi se dívá úkosem.

V mnoha scénách se odráží Murnauovy expresionistické začátky. Je to zejména ve scéně, kdy se hrdina toulá nočním městem, nebo se snaží nepozorovaně proklouznout domů v ukradené uniformě. Dlouhé stíny jsou na nárožích lámány, obraz to hrdinovy rozpadající se osobnosti. Lampy svět osvětlují jen velmi málo a hrdina se plíží podél zdí a připomíná tak somnambula Cesara ze slavného Kabinetu doktora Caligariho od režiséra Roberta Weineho.

Na celkovém vyznění filmu se velkou měrou podílí kamera Karla Fruenda. Ta několikrát za film překvapí dokonalou jízdou v prostoru. Film téměř opouští divadelní, dvourozměrnou kompozici a mnohé záběry jsou stavěny do hloubky. Vedle stínů je užíváno i odrazů v zrcadlech. Hrdina je tak v některých scénách (práce „podavače ručníků“ v hotelové umývárně) jakoby oddělen od ostatních postav a tento postup podtrhuje hrdinovo postupné odtrhávání se od vnějšího světa a zabředání do světa vlastních problémů.

Významotvornou roli má v Poslední štaci uniforma hotelového portýra. Představuje pro něj symbol hrdinova úspěchu a žije v představě, že je to tak i pro okolí (a pro většinu postav, s nimiž sdílí šedivý činžák to tak skutečně je). Uniforma je odrazem jeho vznešenosti v očích ostatních. Bez ní je obyčejným, přehlédnutelným, starým mužem. Oblečen do oděvu téměř vojenského střihu se stává váženým člověkem, rozverným, bodrým, štístkem, které si lidé zvou na svatbu a jeho návrat domů je každodenní velkou událostí. Proto je pochopitelný hrdinův strach, když je mu uniforma sundána a před jeho očima zamknuta do skříně v kanceláři ředitele hotelu. V této chvíli se hrdinovi hroutí celý svět. Ne dopisem, kterým mu ředitel předá – ten v sobě pouze obsahuje šok. Zhmotněním šoku se tak stává až akt, v němž je hrdinovi jeho oděv zabaven. Ztrácí vnější slupku, ten kousek oděvu, který stál mezi ním – váženým mužem – a přehlédnutelnou nulou.

Vrcholnou scénou filmu se pak stává scéna, kdy se po domě rozkřikne zpráva, že hrdina ztratil své místo. Zde se vyjevuje pravá tvář místních drben, falešné úsměvy se mění v nefalšovaný výsměch (výmluvně prezentovaný víceexpozicí smějících se tváří), zpráva se rychle šíří. Hrdina je očekáván – stejně jako každý večer. Jenže se změnila emoce. Nájemnící nevítají svého váženého souseda. Přišli se krutě pobavit nad osudem nešťastného starce. Tato scéna svojí vizuální působivostí vyráží dech a přenáší na diváky přímo fyzické pocity bolesti ze ztráty jistot. Celý svět se na hrdinu valí, jako kdyby už nikdo nestál za ním. Všude naráží jen na výsměch, nebo kamenné, odmítavé tváře.     

Film je vybudován na půdorysu ostrého sestupu od vrcholu až na úplné dno. A tam, ve scéně, kdy kamera sleduje zlomeného hrdinu na jeho novém pracovišti (jak potupné vyměnit hlavní vchod hotelu za rozvrzanou židličku v umývárně), měl skončit. Divák měl být zanechán s podobnými pocity, jako hrdina, vhozen do podobně bezvýchodné situace a opuštěn s neodbytnou otázkou: „Co bude dál? Smrt? Nebo existuje naděje?“ Tato otázka je na konci filmu tak palčivá a možná východiska tak bolestivá (dobový kontext blížící se velké hospodářské krize a vůbec situace v poválečném Německu příliš naděje do budoucna nedávaly), že se Murnau nakonec rozhodl pro happy end. Ten je však k předešlému ději připojen velice neorganicky a naprosto nefunkčně. Portýr totiž zdědí značnou sumu peněz a z úplného dna se opět vyšvihne na vrchol. Deprese (nosná nálada celého příběhu) je ta tam, všichni jsou rozesmátí, baví se, jsou veselí, spokojení a šťastní. Místo katarze přichází rozčarování a ťukání na čelo. Murnau, ač mistrovský tvůrce, přeci jen není zrovna pevný v kramflících, pokud jde o režii komických scén. Nicméně, ani tento hodně nepovedený závěr nedovede nijak výrazně snížit uměleckou hodnotu a dokonalost předchozích minut.

Nejvhodnějším způsobem divácké recepce je tak ignorování poslední dvacetiminutovky. Nejenže nedosahuje kvalit samotného filmu, ale vrhá nedobré světlo na samotného režiséra. A to by byla škoda. Poslední štace stojí na špici německé filmové produkce mezi dvěma válkami a to, že nedosahuje všeobecné známosti jako Upír Nosferatu (jméno Nosferatu slyšel snad každý, o tomto filmu se ve školách učí, probírá-li se expresionismus), je skutečně podivné a vůči snímku samotnému poněkud nespravedlivé.  

Autor: Jiří Vladimír Matýsek | neděle 8.7.2012 22:03 | karma článku: 7,12 | přečteno: 519x
  • Další články autora

Jiří Vladimír Matýsek

Filmové poznámky (9.) - Michael Bay amorální

Bývaly doby, kdy uměl Michael Bay točit dobré filmy. Blbé, ale v rámci žánru a zacílení na diváka dobré. Bayovy filmy měly styl, bývaly dlouhé, ale dokázaly bavit. Pak byly v mozku režiséra buňky nahrazeny kolečky a převody, vznikla trojice filmůTransformers– s výrazně sestupnou tendencí – a ještě než vznikne další film o „hračkách pro velké kluky“ odskočil si Bay k filmu, který podle všech zpráv měl být „malý“, bez výbuchů, bez armády a tak dále.

12.10.2013 v 19:45 | Karma: 6,73 | Přečteno: 211x | Diskuse| Ostatní

Jiří Vladimír Matýsek

Arctic Monkeys – AM: Absolutně mizerné…

Arktickým opicímvyšlo nové album. Již páté. Sheffialďané jsou zase na titulních stranách hudebních časopisů, jsou headlinery velkých festivalů a okupují první příčky hitparád. A hudební kritici se mohou samou chválou přetrhnout. A já se ptám: Proboha proč?

26.9.2013 v 20:50 | Karma: 5,82 | Přečteno: 450x | Diskuse| Kultura

Jiří Vladimír Matýsek

MINISTERSTVO KULTURY VARUJE: Tento film vám může způsobit trauma

Oxfordský slovník angličtiny definuje násilí jako „chování, zahrnující užití fyzické síly ke zranění, poškození nebo zabití někoho, či něčeho.“ Druhý význam zahrnuje „silnou emoci, nepříjemnou zkušenost nebo destruktivní přírodní sílu.“ Násilí bývá ve spojitosti s kinematografií často skloňováno. Mluví se o omezení násilných scén ve filmech a o útocích, které mohly být podmíněny sledováním filmů (viz nedávný případ střelby při projekci posledního Batmana).

16.7.2013 v 17:02 | Karma: 10,44 | Přečteno: 5971x | Diskuse| Kultura

Jiří Vladimír Matýsek

Kajícná zpověď kulturního snoba

Oscar Wilde jednou pravil:„Veškeré umění je zcela neužitečné.“ Ve svém posledním příspěvku na tomto blogu jsem před časem mimo jiné napsal: „Umberto Eco naplňuje postmoderní metodu psaní beze zbytku. Pražský hřbitov lze číst jako skvěle střižený román Dumasovského typu. Pobaví se čtenář, který se o konspirační teorie nezajímá a o zednářích zaslechl jen omylem. Poučenějšímu čtenáři dává Ecův román dostatek místa k uvažování nad smyslem literatury a dějin a ještě se utvrzovat v kvalitě vlastní kulturní encyklopedie.“

24.6.2013 v 17:27 | Karma: 6,56 | Přečteno: 444x | Diskuse| Kultura

Jiří Vladimír Matýsek

Z deníku padělatele (Umberto Eco: Pražský hřbitov)

Umberto Eco byl pro mě vždycky spíše vědcem než autorem beletrie. Proslavil se siceJménem růže, historickou detektivkou, ale odborné eseje tvoří přeci jen valnou většinu jeho bibliografie. Práce ze středověké estetiky, teorie literatury a sémiotiky byly vždycky dokonalou ukázkou toho, jak poměrně složité téma podat s nebývalou čtivostí a přístupností pro „neodborného“ čtenáře. Pokud jde o beletrii, je Eco postmodernistou par excelence. Sám na sebe aplikuje svou teorii o čtení textu na více rovinách a baví oba svoje čtenáře – sémantického i sémiotického.

18.6.2013 v 16:45 | Karma: 8,39 | Přečteno: 371x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Na jednání o míru nepřijdeme, vzkázali Rusové. Švýcaři je ani nezvali

2. května 2024  22:11

Švýcarsko iniciuje vlastní mírovou konferenci o Ukrajině. S pozváním Ruska na setkání, které se má...

Pavel zkritizoval všechny. Nefér jsou Babišova slova i kampaň SPOLU, míní

2. května 2024  21:36,  aktualizováno  21:50

Kampaň, která dělá z hnutí ANO zastánce ruských zájmů, je podle prezidenta Petra Pavla stejně nefér...

O menopauze musíme mluvit, burácela herečka Halle Berry před Kapitolem

2. května 2024  21:41

Slavná herečka Halle Berry se zapojila do americké politiky, když podpořila senátorky snažící se o...

Sluší se, aby zaměstnanec věděl, proč je propouštěn, řekl Juchelka

2. května 2024  5:42,  aktualizováno  20:58

Poslanci se přeli o změnu zákoníku práce. Opozici se ho nepodařilo vrátit vládě k přepracování....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 30
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 933x
Doktorand v oboru česká literatura, prodejce v record storu, milovník kvalitní hudby a literatury, sběratel vinylových desek.