Jak funguje bitcoin ?
Kus zlata, papíru nebo čehokoliv jiného sám o sobě žádnou hodnotu nemá. Jeho hodnota je jenom v možnosti směny a vlastně vyjádřením důvěry v to, že za zmiňovaný předmět něco dostanu. Tak fungují peníze. Internet ve svých plenkách s potřebou důvěry, bezpečnosti a potřeby nějaké digitální identity příliš nepočítal - byl založen na principu otevřenosti a toho, že vše je "zadarmo".
Synonymem pro důvěru v počítačovém světě se postupem času stala kryptografie a její rozšířené použití, které umožnilo vznik elektronického bankovnictví a plateb přes internet, i když k tomu například takové kreditní karty nebyly určeny, což v sobě dodnes nese mnoho nevýhod. V jeho tradičním pojetí je potřeba důvěra dvojí. Jednak věřím identitě, tedy jako když telefonuji na správné mobilní číslo a pak samotnému obsahu, že nikdo nedopsal na konec nějakou další nulu navíc :)
Kamenným bankám věříme, že nebudou tisknout peníze navíc a že nám naše peníze neseberou, jako třeba na Kypru. Proto asi není s podivem, že zrovna tam se objevily první bankomaty bitcoiny. Ty vám totiž nikdo nesebere.
Nachází se přímo v digitální peněžence. Mít bitcoin je něco jako vlastnit ověřený výpis z účtu, který říká kolik peněz mi přišlo a kolik jsem komu poslal. Vytvořit si účet lze na webu nebo se speciálním software i doma na počítači bez jakékoli registrace. Každá transakce je sdílena veřejně pod anonymním kódem a člověk sám si může určit velikost poplatku (třeba nula).
Protože není žádná banka, která by řekla že transakce je platná, existuje "těžba" bitcoinů. Tedy kdokoliv se může zapojit do ověřování platnosti transakcí tím, že propůjčí výpočetní výkon svého počítače a na oplátku dostane odpovídající část poplatků z transakcí. Ten, kdo těží nej- rychleji, má navíc šanci dostat nové peníze, které tady netiskne centrální banka, ale vznikají v pevných časových intervalech, takže i dnes je známo kolik bitcoinů bude v roce 2020 v oběhu.
Jako ajťáka mě zaujalo decentralizované řízení (funguje na podobném principu jako torrenty), šifrování transakcí pomocí eliptických křivek (ECDSA), tudíž ta možnost zhmotnění něčeho virtuálního v reálnou hodnotu na základě důvěry v kryptografii a tedy bez přímého zásahu člověka, která nelze zmanipulovat jinak než ovládnutím 51% celého distribuovaného systému.
Existence snadno použitelné virtuální měny může fungovat i ve stylu tlačítka like jako na facebooku, kdy autorům videa, článku, písničky můžete snadno poslat pár drobáků třeba i na druhý konec světa.
Jiří Starý
Hacknout elektronické volby je příliš snadné

Možná vás v dnešní době digitální kdy se čím dál víc z našich životů odehrává online napadla otázka proč se volby a demokracie odehrává offline. Vždyť skoro každý máme elektronické bankovnictví a to je přeci bezpečné? Anebo ne?
Jiří Starý
Eurovolby - 5 osobnostní z 5ti stran aneb koho volit

Volby do evropského parlamentu se tradičně potýkají s mizernou účastí i když je koho volit. Naopak Váš hlas má skoro 4-násobnou váhu protože skoro nikdo si na tyto volby neudělá čas.Váš hlas má tedy váhu i všech nezúčastněných.
Jiří Starý
Inaugurační projev: Na novináře pal!

Zdá se, že pan prezident si ani dnes neodpustil "spojovat" naší společnost a zaútočil na novináře a Českou Televizi, protože prý není dost objektivní. Podle vzoru stát jsem Já se zřejmě objektivita vykládá jinak.
Jiří Starý
Proč je potřeba software regulovat jako potraviny

Možná si řeknete, co je to za levičáckej blábol nebo že mi už definitivně hráblo, ale jde mi vlastně jen o to mít dostatek informací a nepoužívat zkažené zboží, tedy respektive software.
Jiří Starý
Proč mě děsí když politici mluví o internetu

Prý nastal čas ukončit anonymitu na internetu, jinak se z něj stane semeniště zla, gaunerů a bezpráví. Z těchto řečí dostávám kopřivku, protože pouze ukazují jak moc internetu politici nerozumí, protože je potřeba dělat pravý opak.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Na První máj bude teplo a slunečno, v pátek se ale opět vrátí déšť
Ráno mrazíky, odpoledne až 20 °C - tak bude podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ)...
Severní Korea potvrdila vyslání vojáků na pomoc Rusku ve válce s Ukrajinou
Severní Korea dnes poprvé potvrdila, že vyslala své vojáky, aby bojovali na straně Ruska ve válce s...
Prezident Pavel přijme Fialu. Mohli by řešit i platy bezpečnostních složek
Prezident Petr Pavel přijme na Pražském hradě premiéra a předsedu ODS Petra Fialu. Jedním z témat...
„Prokletý“ most v Brně opět vyžene vlaky. Viník jeho špatného stavu není stále znám
Už zhruba měsíc rozebírají bagry jednu z mostních konstrukcí na železničním viaduktu u Křenové...

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...
- Počet článků 29
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1183x
Vystudoval jsem ČVUT FEL obor Umělá Inteligence, zajímám se o ekonomiku, politiku, nové technologie a IT...povahou věčný idealista a snílek