Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

(20.) Velikonoční ostrov – smrtící obyčej, karibik v pacifiku (3.)

Prvním cílem byla kultovní vesnice Orongo, která se zachovala díky zvláštnímu větru, odolnému stylu stavby, používající výhradně kámen. Jako nízké rotundy se krčí v mírném svahu poblíž největšího kráteru ostrova Rano Kao přes padesát takových obydlí, každé pro 20 -30 lidí. Oblast kráteru je jedním z přísně kontrolovaných národních parků a to se mně málem stalo osudným.

sedm bájných průzkumníků, kteří Rapa Nui měli objevit... Jorgos Milonas, alias Jirka

v každé rotundě bydlela po několik týdnů v roce až 30 člená rodina

Naše skupinka prošla kontrolou a zmizela…moje zpoždění bylo jako téměř vždy způsobeno fotografováním.  Hledám vstupenku, ale i s peněženkou jsme ji zapomněli v hotelu a tak jsem zůstal před kasou sedět sám. Zvládnu to pozitivním myšlením, za blbost se platí… prohlédl jsem si výstavku o historii tohoto mystického místa a začal psát cestopisné poznámky – ty se jednou sejdou.  Za chvíli přišla od pokladny snědá ostrovanka a ptala se mě na koho čekám. Vysvětlil jsem situaci a ona odešla. Pak přišla zase, postavila se jako na přednášce a pateticky mně sdělila:“ Jménem ředitele našeho národního parku a ministra turismu republiky Chile vás zvu na prohlídku vesnice Orongo“. Připadal jsem si jako ve snu a už brzo jsem se kochal prohlídkou a naslouchal výkladu o nebezpečném obyčeji.

moře je zde dodnes plné žraloků

Jednou za rok se shromáždilo obyvatelstvo, zvláště jeho ostrovní honorace,  v Orongu. Nejodvážnější mladí muži se spouštěli skalnatou strží k moři, proplavali úžinu k malému ostrovu na kterém hnízdil bájný pták. Kdo jako první našel a přinesl vejce do vesnice se stal „ptačím mužem“ a získal tak vysokou společenskou prestiž. Zároveň měl spoustu politických pravomocí i ekonomických výhod.  Nutno podotknout, že mořská úžina je plná žraloků, šance proplavat tam a zpět byla věc štěstí a taky se to každému nepodařilo...

Blízký kráter je zároveň ohromným biotopem.V průměru měří ca. 1500 metrů, jeho hloubka je 900m a ve středu se nachází sladkovodní jezero s vzácnou florou a faunou. Kráteru vévodila ohromná socha moai, kterou si Angličani „odnesli “ do muzea v Londýně. Neopomenul podotknout s neskrývanou zlobou náš průvodce.

Nasedli jsem do mikrobusu a jeli k příští atrakci- k jeskyním, kterých jsou v krajině stovky, to byl jen začátek napínavého dne. Jeskyně vznikly během sopečných erupcí na základě různě rychle tuhnoucí lávy, působením plynů o různém tlaku. Navíc jsou jeskyně propojeny desítkami kilometrů dlouhými chodbami. Vchod do nich není všude zřejmý, protože je „chráněn“ hustým porostem z banánovníků. Propadliny nejsou nijak označeny a proto bylo dobře držet se poblíž průvodce…Archeologické nálezy z jeskyň nebyly zvlášť hodnotné z čehož se dá soudit, že Rapanuici v jeskyních nikdy nebydleli.

v pozadí hlídá zátoku pět a půl a čtvrtina moai...další se nachází v odložené renovaci.

Na Rapa Nui se dá opravdu pěkně koupat a plavat jen ve dvou zátokách, kde jsou pláže pokryty pískem. Vysoké palmy, sněhobílý písek, azurová barva moře, prostě Karibik v Pacifiku.

Zvrchu dominuje zátoku  skupina moai, z nichž jeden stál opodál a nacházel se právě v renovaci. Samozřejmě, že mu taky chyběly oči…Tato zvláštnost nám byla nápadná během všech dosavadních prohlídek na zachovalých Ahu.  Vysvětlení  se nám dostalo až poslední den v místním muzeu.  Tropické vědro na sluníčku a voda nádherné barvy před námi lákala do ní skočit…a tak ačkoliv moře bylo dost studené, přesto jsme se vykoupali – o to více nám pak chutnaly  peprné špekáčky a lahodné pivo, které jsme si objednali v kiosku v kruhu místních, kteří zde zrovna hodovali.

Osvěženi jsme nastoupili cestu ke svátosti Ahu Akivi, a navštívíli jsme též pole zachovalých Pukao, oněch účesů pro ceremoniální moai, které vypadají jako klobouky. Jejich obrovské rozměry (viz v pravo) jsou patrné až v porovnání s lidskou postavou...

Ahu Akivi, jak se též přepisuje už vlastně žádná svátost  není. Její základy jsou sice z 9. století a v jejím okolí byly nalezeny nejstarší stopy ostrovního osídlení, ale sochy ze 14. století na Ahu postavil v r. 1960 americký archeolog Mulloy.  Kameny použité na rekonstrukci platformy pocházejí ze zátěže lodi z 19.století a nejsou ani z ostrova. Za Ahu jsou zbytky krematoria. Sochy se dívají směrem sever-jih a na moře! což zřejmě není původní a je proti ustálené tradici. Samozřejmě, že náš průvodce měl i proto pragmatické vysvětlení: prý se dívají přesně směrem do Polynézie, odkud přišli jeho předkové…

Platformy zvané Ahu mají  typickou skladbu. Náměstíčko pro pohřební ceremonie a kamenné pole před vlastním  podiem, které skrývá ossarium s pozůstatky některých hodnostářů a prominentů. Prý bývalo zvykem mrtvé zabalit do listí a vystavené na podiu nechat na pospas červům.. Po nějaké době byly zbylé kosti uloženy do dvou komor v základech platformy.  Jiní nebožtíci byli spáleni a jejich popel nasypán do zmíněných komor. Pravdou je, že se ve většině Ahu nic nenašlo.

Na zpáteční cestě jsem si vymohl krátkou zastávku u Ahu Tongariki, oné ohromné skupiny moai, abychom měli alespoň jednu fotku monumentálních soch pěkně ozářených sluníčkem...

Zajímavé nálezy jsou shromážděny a částečně vystaveny v archeologickém museu v Ronga, které se nachází stranou od vesnice a hraničí na velká historická prostranství se spoustou moai.  V muzeu se prý nachází i to jediné oko, patřící kdysi jednomu moai. Napnutý jsem i jak je dokumentovaná výprava Thora Hayerdala a našeho Ing. Pavla Pavla na tento věru zajímavý ostrov. Máme se tedy na co těšit…tak zas příští pondělí.  

Autor: Jiří W. Pollak | pondělí 24.6.2013 10:47 | karma článku: 19,42 | přečteno: 767x
  • Další články autora

Jiří W. Pollak

Hvězda mezi fotografy, Annie Leibovitzová – vystavuje i v bývalých továrnách

Úspěchy, vyznamenání, skandály a extravangance Leibovitzové by naplnily celou knihu. Velkoformátové fotografie Leibovitzové vlastní všech 15 nejvýznamnějších muzeí na světě, od New Yorku, přes Amsterodam až po Petrohrad a Tokyo.

2.2.2017 v 10:38 | Karma: 26,24 | Přečteno: 564x | Diskuse| Kultura

Jiří W. Pollak

Claude Monet Pictus - fotoreportáž z výstavy

Sofistikovaný výběr obrazů velkého malíře dělá z výstavy ve Fondation Beyeler jedinečný zážitek. Komu se už podařilo zapůjčit např. šest obrazů Charing Cross bridge, 1902 - 4, z šesti různých sbírek ?...nebo troje "Kry na Seine"?

24.1.2017 v 19:54 | Karma: 31,16 | Přečteno: 813x | Diskuse| Kultura

Jiří W. Pollak

Geniální Claude Monet – v Bazileji

Fondation Beyeler shromáždila 62 děl - mezi nimi je patnáct obrazů, které jsou vystavovány jen velmi zřídka. Několik pláten ze soukromých sbírek nebylo na veřejnosti ukázano ještě nikdy - v Bazileji mají tudíž premiéru.

23.1.2017 v 10:55 | Karma: 25,56 | Přečteno: 819x | Diskuse| Cestování

Jiří W. Pollak

Tři miliardy za metrovou sošku – to je Alberto Giacometti

S velkým předstihem oznámená a netrpělivě očekávaná výstava prací Alberta Giacomettiho v curyšském Kunsthausu byla právě otevřena a obsahuje 256 exponátů ! aneb cestování za kulturou...

14.11.2016 v 11:30 | Karma: 29,01 | Přečteno: 1155x | Diskuse| Cestování

Jiří W. Pollak

*Fundació Joan Miró, Barcelona*

Muzeum „Fundació Joan Miró“, s jednou z největších sbírek mistrovy tvorby, se nachází na kopečku Montjuic a je architektonickým skvostem. Z terasy muzea se návštěvníkům otvírá překrásný pohled na téměř celou Barcelonu.

21.10.2016 v 10:00 | Karma: 25,55 | Přečteno: 868x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Podporujeme kulturu nahoty. Obec na Sardinii jako první umožní nudistické sňatky

3. května 2024  7:26

Obec San Vero Milis na severu středomořského ostrova Sardinie jako první v Itálii umožní sňatky...

Demonstrace v Tbilisi pokračují. Premiér odvolal návštěvu Spojených států

3. května 2024  7:08

Gruzínská policie začala zatýkat demonstranty, kteří i ve čtvrtek pokračovali v metropoli Tbilisi v...

Izrael zasáhl budovu bezpečnostních sil v Damašku, osm vojáků utrpělo zranění

3. května 2024  6:43

Při izraelském vzdušném úderu byla ve čtvrtek večer zasažena budova syrských bezpečnostních sil na...

Záplavy na jihu Brazílie si vyžádaly desítky obětí, přehradám hrozí kolaps

3. května 2024  6:23

Rozsáhlé záplavy, které v těchto dnech sužují jih Brazílie, mají nejméně 29 obětí. Dalších 60 lidí...

  • Počet článků 61
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 925x
Zubní lékař a publicista, koníčky: automobilismus (veteráni), cestování, umění, sport a jazyky

Seznam rubrik