Teplický Cimes 2018, dny Židovské kultury

 V rámci Teplického Cimesu 2018, což jsou dny Židovské kultury, jsme byli na Izraelském dokumentárním filmu natočeném podle autobiografické knihy „Syn Hamásu“, který nese název Zelený princ.

     V rámci Teplického Cimesu 2018, což jsou dny Židovské kultury, jsme byli na Izraelském dokumentárním filmu natočeném podle autobiografické knihy „Syn Hamásu“, který nese název Zelený princ, natočený izraelským režisérem Nadava Shirmanem.

       Vypráví autobiografický příběh Mosaba Hasana Júsefa, nejstaršího syna zakladatele Hamásu, který je znám jako radikální muslim a spolupracovník Jásira Arafata.  Mosab vyrůstá v Ramalláhu obklopen rodinou, kterou miluje. Je chycen a zajat při pašování zbraní a uvězněn.

       Ve věznici je získán ke spolupráci s tajnou Izraelskou špionážní službou  Šin bet. Přesto, že slíbí spolupráci je uvězněn z důvodu jeho vlastního krytí. Po propuštění z vězení začne jeho desetiletá spolupráce se Šin bet. Má krycí jméno Zelený princ. Za dobu deseti let, kdy spolupracuje se Šin bet se mu podaří zabránit mnoha sebevražedným útokům na civilisty v Izraeli. Aby nedošlo k jeho prozrazení je několikrát zajat a vězněn.

      V dokumentu je autentický záznam, kdy uprostřed shromáždění Palestinců v Ramalláhu dojde k výbuchu, při kterém zahynou desítky lidí a desítky lidí jsou zraněni. Hamás uvede, že šlo o raketu vypálenou z Izraele doprostřed davu Palestinců. Okamžitě se toho chytnou media ve světě a označí tento čin za teroristický, který spáchal Izrael na nevinných civilistech. Vzápětí vyjde najevo, že se jednalo o výbuch dodávkového auta naloženého až po střechu výbušninou, který se měl odpálit v Izraeli, ale vybuchl dřív. To už svět ani media ale nezajímá.(!)

      Mezi Júsefem a jeho vedoucím z Šin bet Gonenem Ben Jicchakem dojde ke kamarádskému vztahu, při kterém Ben Jicchak poruší několikrát předpisy organizace Šin bet a je propuštěn. Novému vedoucímu se už nepodaří navázat vztah s Júsefem, takový jako byl předtím a ten chce končit. Je unaven. Deset let žije ve lži a to se i odehrává na jeho psychickém stavu.

      Odlétá do USA na operaci čelisti a v USA chce dokončit vysokou školu. Konvertuje ke křesťanství.  Zažádá o azyl v USA a přitom vyjde najevo jeho minulost, ale jenom ta, co nebyla tajná. Žádost o azyl je zamítnuta a má být deportována do Jordánska, což pro něj znamená smrt, protože rodině předem sdělil, že pracoval pro Šin bet. Rodina se jej okamžitě zřekla.  

     O svém osudu napíše autobiografickou knihu „Syn Hamásu“, která se stane bestselerem, ale na jeho deportaci do Jordánska to nic nemění. V Izraeli jeho vedoucí Ben Jicchak v novinách uvidí jeho portrét a článek co mu hrozí. Okamžitě nasedá do letadla a odlétá do USA, kde se setká s Júsefem a jejich setkání je víc, jak přátelské. Zašle dotaz organizaci Šin bet, zda může prozradit v USA, že se jednalo o špiona Šin betu.  Nedostane odpověď a on si to bere tak, že mlčení znamená souhlas a orgánům v USA sdělí, kdo je ve skutečnosti Júsef a kdo je vlastně on sám. Tím mu umožnil získat v USA azyl. Dnes si spolu každý týden telefonují. Je to velmi silný dokument, pravdivý a skvěle natočený.  Zvláště je dojemná scéna, když  Júsef  se slzami v očích říká, že deset let pracoval pro Izrael a že se nenašel ani jediný z Izraelců, který by mu pomohl, až Ben Jicchak.

 

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jiří Kindl | čtvrtek 15.11.2018 15:08 | karma článku: 9,84 | přečteno: 199x
  • Další články autora

Jiří Kindl

Mnichov

16.3.2024 v 12:45 | Karma: 14,77

Jiří Kindl

Panika v Čechách

22.8.2022 v 19:42 | Karma: 28,69

Jiří Kindl

Mnichov

6.8.2022 v 15:37 | Karma: 14,61

Jiří Kindl

Hladomor na Ukrajině

11.4.2022 v 17:51 | Karma: 42,72