V demokracii vítězí většina a menšina vřeští. Já, ale vřeštím kultivovaně a potichu

Malé Česko je jakýmsi 1:30 zmenšeným modelem USA, samozřejmě jen přibližně. Ale někeré události, jejich průběh, aktéři či příčiny si jsou velmi, velmi podobné. Až to zaráží.

Před čtyřmi roky zde probíhal souboj o českého prezidenta, který je v celosvětovém měřítku naprosto bezvýznamný a může na sebe upozornit pouze ve výjimečných situacích.

Toto se přihodilo Václavu Havlovi a i když často jeho politiku kritizuji, tak tuhle věc zcela nepochybně dokázal.

Ovšem souboj Schwarzenberg:Zeman jakoby předznamenal souboj, který se konal o čtyři roky později v USA. V obou případech příznivci nyní poražené strany hysterčili, až k neuvěření. Jakmile se herec Martin Dejdar vyjádřil pro Zemana, dostal, snad později odvolanou, stopku na nový seriál.

A jacísi chytráci, někde na Karlovarsku, zase zakázali nalévat na plese becherovku, protože to prý je "Zemanovo pití". Ale úplně zapomněli na to, že každý kalíšek nalité becherovky zvyšuje bohatství jeho protivníka a tím tedy vlastnímu favoritovi vlastně škodí.

Umělci jsou často, ale ne vždy výjimeční lidé. Ano, mají talent, mají píli a podávají špičkové výkony. Ovšem ten, který se opravdu věnuje třeba interpretačnímu umění a dosáhne těch nejvyšších met, jen stěží může být univerzálně vzdělaný a mít patřičný rozhled.

A to samé, v bleděmodré barvě, platí i pro špičkové sportovce. Takový fotbalista, co honí mičudu nebo hokejista, co honí puk, popřípadě tenista, který plácá raketou nebo jiný slavný sportovec, nedosáhli své slávy jen tak. Stálo je to obrovské úsilí a velmi mnoho času.

Znamená to však, že jsou také stejně špičkoví, co se týče politických stanovisek a názorů? Nikoli. Jak umělec, tak i sportovec jsou pouze lidé a jejich názor a samozřejmě i hlas ve volbách mají naprosto stejnou váhu, jako hlasy kohokoli jiného.

Jistěže je lákavé využít nějaké akce, samozřejmě přenášené televizí, k vyslovení názoru na nesympatického politika. U nás, pokud se nemýlím se v Czech Angels takto razantně proti prezidentu Zemanovi vyslovili dva lidé. Lenka Dusilová a David Koller.

Samozřejmě, každý má právo vyslovit svůj názor. Ale zde je ten názor mnohonásobně zesílen televizním přenosem a vlastně se mu tak dostane daleko větší pozornosti, než kdyby podobný nebo lepší názor vyslovil někdo třeba v hostinci Na Růžku.

Udílení Zlatých Glóbusů (Golden Globe Award) je taková akce, na které se, k potěše publika a podobně jako na Oskarech, šmajchlují umělci mezi sebou.

Jsou jedné krevní skupiny. Všichni jsou liberálové, v minulosti  a možná i nyní hojně komunisti. Hollywood přece býval a asi i dnes je sídlem židovských politických agitátorů. Hlavním vždy byl a je lev Metro studia MGM.

Takže se není čemu divit, když do prezidentského křesla má usednout jim zcela protivný člověk, který navíc zvítězil "neoprávněně". Americké prezidentské volby jsou jakousi soutěží StarDance naruby. Ale i když je to naruby, tak ta pravidla mají mnoho společného.

Ve StarDance hodnotí porota a přičítají se hlasy diváků. Podle jakého vzorce, nevíme, ale je to tak. Jinak by nemohl postupovat "tydýt" Pavlásek, kdyby ho hlasy diváků netlačily vpřed. V prezidentských volbách v USA je to trochu podobné. Ale spíš naopak.

Tam jsou "porotci" oni volitelé z jednotlivých států USA. A o ty se bojuje, a každý to ví. A hlavně, samozřejmě kandidáti to vědí. A Donald Trump si boj o ty důležité státy daleko lépe rozvrhl a naplánoval, takže je daleko, daleko lepším stratégem než Hillary a vlastně ji dal "kanára".

A to je pro prezidenta USA opravdu daleko důležitější, než být populární v Hollywoodu a být na hlavu poražen v liberální Kalifornii. Meryll Streep vykřikovala něco o imitování handicapovaného novináře. Zde si to můžete přečíst. Není to nějaká ptákovina?

"It was that moment when the person asking to sit in the most respected seat in our country imitated a disabled reporter. Someone he outranked in privilege, power and the capacity to fight back."Streep's comments were a reference to a rally by Trump in November 2015 when he imitated New York Times reporter Serge Kovaleski, who has a condition that affects his joint movements. Trump has always denied he was mocking the reporter.http://edition.cnn.com/2017/01/08/entertainment/meryl-streep-golden-globes-speech/ 

A na takovýchto ptákovinách jsou postaveny skoro všechny výtky jak vůči Zemanovi, tak i Trumpovi. A ještě vám dlužím vysvětlení, jak se vřeští kultivovaně a potichu. Je to velmi jednoduché.

V roce 2002 jsem u Horáčkovy Fortuny vsadil nevelkou sumu 200,- Kč na vítězství ČSD ve sněmovních volbách. Už když jsem ten tiket podával, tak mé prohlášení, že doufám, že prohraji, vzbudilo nelíčený úžas slečny za pultem.

A když jsem, bohužel, vyhrál, tak jsem tiket dal dceři, aby šla výhru s někým probendit. Na slušnou večeři to asi stačilo a já tím sobě i okolí prokázal, že lze vřeštět kultivovaně a také jsem, zcela nechtěně, přispěl spolumajiteli Fortuny na jeho volební kampaň 2017.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jiří Hermánek | úterý 10.1.2017 4:00 | karma článku: 31,05 | přečteno: 892x