Normalizace a EET, dvě podobné aplikace z různých dob

Jakobych už viděl a u některých dutých hlav též slyšel, jak si různí lidé klepou na čelo s tím, že ty dvě věci nemají nic společného. Ale mají, skutečně mají. A tím společným bodem je zavedení pořádku podle představ šéfa.

Nikdo se mnou asi nebude polemizovat, že tím šéfem, který od roku 1969 až skoro do roku 1989 je, či spíše byl, Gustáv Husák, generální tajemník KSČ.

Člověk, který se, a asi s velkou chutí a nasazením, ujmul, na poslední dvacetiletí svého života úkolu, "znormalizovat" tuto zem a naši tehdejší společnost.

A vykoledoval si za to obrovskou nenávist. Zvláště pak z řad bývalých a později vyhozených soudruhů, kteří ovšem měli na triku daleko horší, ba dokonce o několik řádů horší zločiny z padesátých let. Je na to taková jednoduchá průpovídka "zloděj křičí chyťte zloděje".

Ovšem smyslem a cílem tohoto článku není nic jiného, než ukázat, jaká obrovská systémová podobnost je mezi Husákovou normalizací a Babišovou "EET-izací". V systémové rovině není, podle mě, mezi těmi dvěma postupy žádný zásadní rozdíl.

Co vlastně chtěl Gustáv Husák svou "normalizací" dokázat? Na to se dá odpovědět zcela jednoznačně. Chtěl uvést poměry v našem tehdejším státě do takové formy, aby odpovídaly jeho představám. A protože byl komunistou, tak samozřejmě jeho představy byly komunistické.

Ovšem Husák pracoval v nedemokratické prostředí. Mohl sám rozhodnout, jaké věci se mezi obyvatelstvem budou diskutovat a jaké ne. A tak se prostě žádná diskuze o normalizaci, jejím "přínosu" i negativech nekonala.

Já sám jsem žil v obou těch režimech (před rokem a v roce 1968 a po roce 1969) a určitě nemohu říci, že normalizace byla horší. Ale, to samozřejmě nepočítám ty bláhové sny roku 1968, kdy jsme věřili, že dosáhneme západní životní úroveň a současně zachováme socialismus:-)

A současný šéf, Andrej Babiš? (ČSSD se svým šéfem je jen do počtu). Stejně, jako Gustáv Husák, má svůj cíl. Tím je v této etapě asi křeslo ministerského předsedy a pro to přece musí něco udělat. A tím jednoznačný činem bylo zavedení EET.

Jsem v něm poloúčasten tím, že do EET cvakám data, ale do jeho struktury a nákladů moc nevidím. Na jedné straně ale vidím, že systém, se kterým pracujeme, se díky EET nesmírně zmodernizoval, zlepšil a zrychlil a zpohodlněl nám naši práci.

Na druhé straně se ale dočtu, jaká to ale je tragédie. Že malé provozovny zavírají a že to vlastně byl Babišův úmysl tohoto dosáhnout. Všechno to už bylo řečené a já, když vyhodnotím všechny plusy a mínusy, tak:

Optimalizace daňové kontroly EET má 55% ze 100%

A těch 45%, která zbývají, klidně nechám těm frflalům, kteří ovšem, jak jsem se za ta léta vyučil prskají často a na všechno, co by šlo daleko snáze obhájit.

Autor: Jiří Hermánek | pondělí 5.12.2016 8:15 | karma článku: 19,38 | přečteno: 705x