Kdyby byly v řece ryby, nebylo by rybníka…

Pokud se vám ten nadpis článku zdá poněkud dementní, tak se zas až tak nemýlíte. Mravnostní dozor je zde přísný a Terezka mi před necelými dvěma roky smazala – tedy „dala do soukroma“ článek, v jehož nadpisu bylo: Z hovna bič neupleteš. Šlo tehdy o klauna Dienstbiera a jeho žalobu na prezidenta Klause. A nyní bych si to nerad zopakoval, proto ta řeka. Proti té nemůže být ani ten nejpřísnější cenzor.

Správně ovšem staré dobré moravské úsloví zní: Kdyby byl v řiti ryby, nebylo by rybníka. Strčil bys prst do prdele a vytáhla kapříka.

A v tomto duchu také nelze říkat, co bylo, kdyby již od konce druhé světové války fungoval na našem území a též celosvětově Internet a jako jeho podmnožina i tento skvělý blog nadaných autorů a sečtělých diskutérů.

Tato úvaha mě napadla, když jsem si dnes v tramvaji četl diskuzi u článku Franty Matějky EU uvalila sankce na občany EU. Soudruzi se nějak točí v kruhu . A sice, jaké by asi bylo personální rozložení diskutérů, kteří se zde dělí na dvě zásadní skupiny:

  • Promajdanisty, kteří zaníceně tvrdí, že celý ten teroristický cirkus z počátku letošního roku byl zcela legální, legitimní, ústavní a vůbec. Protože vším je vinen Rus. A
  • Protimajdanisty, kteří v souladu s pravdou a logikou tvrdí, že vše negativní, co se na Ukrajině letos odehrálo a všichni ti zavraždění lidé, zvýšené mezinárodní napětí atd. má na svědomí Majdan

A v té tramvaji mě tedy napadlo, co by asi současní obhájci Majdanu psali na Internetu v roce 1946. Mám silný dojem, že právě tito lidé by byli nejzuřivějšími zastánci politiky KSČ, stejně tak, jako jsou dnes nejzuřivějšími zastánci politiky USA a Bruselu.

A nenechte se mýlit, on ten rozdíl mezi sliby KSČ v roce 1946 a cíli USA/EU v roce 2014 zas až tak velký není. A tehdy byl velký obdiv k vítězi války SSSR a nikdo se tento stát neodvážil zpochybnit. A není to snad dnes případ USA? Stonásobně ano.

A ještě pár slov ke Krymu. Prosím vás, pokud nechcete vypadat jako pitomci, tak do té diskuze nepište pitomosti. Dnes jsem tam třeba zahlédl tvrzení, že na Krymu byly obsazovány radnice. Nebylo to prosím náhodou na Východě Ukrajiny?

Proč by proboha Rusové obsazovali proruské radnice na Krymu? To přece nedává smysl. A i když teď možná na Krymu nějaké dílčí potíže se zásobováním či byznysem asi jsou, tak si stejně myslím, že strategické rozhodnutí obyvatel Krymu přichýlit se opět k Rusku bylo správné.

V dobách války v Jugoslávii by asi také nikoho nenapadlo jet pře Sarajevo na dovolenou do Dubrovníka. Takže, Krym má nyní potíže, ale měl by je větší, kdyby zůstal v náručí chudnoucí Ukrajiny. V Rusku to také není nic moc, ale přece jen tam je řádový rozdíl.

A poslední slovo k těm „ruským vojákům“. V současné době se již to zmatení jazyků dostalo tak daleko, že neznalý člověk by si mohl myslet, že „Rusáci vletěli na Krym jako tehdy do Československa“

Nic by ale nebylo pravdě vzdálenější.

Autor: Jiří Hermánek | pátek 19.12.2014 20:25 | karma článku: 29,92 | přečteno: 6860x