Je 20.000,- Kč ročně pro pana Babiše málo nebo moc?

Nejde o pana Bangu, ten má jiný obor, ani o prezidenta Zemana, o tom je podezřele málo slyšet. Asi nabírá síly k nějakým dalším "šavlovým cmundám". Ale, protože je v titulku jméno ministra Babiše, tak samozřejmě jde o slavnou EET

Ta, kromě, kromě nevýznamného lebko-hnátového incidentu na Slavících, dnes hýbe celou  republikou. Každý se předhání v tom, jak je to špatně a jak lidé prodělají a systém se zhroutí. Jistě, mnozí hostinští asi tržby ohýbali až do nestydata a teď zpytují svědomí.

Hostinský, který byl včera s ministrem Babišem na dvou a možná na třech hlavních televizích, si ani moc nestěžoval - to by tam Babiš asi nelezl. Byl by hlupákem, jak ta hlavní postava z Mrazíka a to on, zcela určitě není.

Ovšem, samotná chvála smrdí. Je potřeba vytyčit i nějakou tu kritiku. A ta zazněla ve slovech, že kotoučky do EET pokladny stojí ročně 20.000,- Kč. Částka na první pohled významná, ale při podrobnějším náhledu zjistíme, že jde o asi 55,- Kč denně. Což jsou dvě chudá piva, žádná Plzeň.

Ale pojďme se zamyslet druhou stranou. Kolik účtenek se vlastně na takový pokladní kotouček vejde a kolik jedna taková účtenka "stojí", myšleno, jaká částka je na ní vytištěna? Vejde se jich 50 nebo 100? Někde v tomto rozmezí bych to hledal. Určitě to není deset účtenek na jeden kotouček.

A kolik asi taková jedna účtenka může obnášet? Tržbu 100,- Kč? To stěží. To by si dotyčný dal v Praze to nejlevnější meníčko bez nápoje. Myslím, že, když započítáme i večery, tak průměrná tržba na účtenku může být tak okolo 300,- Kč.

Tolik přibližně utratíme my za jedno jídlo, třeba tatar nebo 300g krkovici, dvě Plzně, dvojku vína a jednu předraženou vodu. Ale spíš to je přes "tři kila", než pod. A kolik to tedy činí na jeden kotouček?

Mně to vychází (při odhadu 50 položek na kotouček) na 15.000,- Kč. Násobeno čtyřmi kotoučky = 60.000,- Kč a při (zaokrouhleno) 350 dnech provozu?

Mně vychází ten teoretický roční obrat na 21M, tedy 21 miliónů. Jistě, je to jen odhad, ale držel jsem se při zdi. Skutečný obrat by měl, podle mě, být vyšší. Jistě, není všechno zlato, co se třpytí. Hostinský musí platit nájem, energie a personál....

Takže, když se nad tím trochu zamyslíme, tak vidíme, jak skvěle se měli hostinští za socialismu. Nic z toho nemuseli hradit, žádná evidence tržeb nebyla, pouze musela souhlasit inventura. Zajímavé je, že u takovýchto provozů nebylo problémem ani tak manko, ale přebytek

Zdá se Vám to divné, ale je tomu tak. Hostinští, bufetáři a podobní si totiž nakupovali zboží v maloobchodu a prodávali to se ziskem. A když na  to kontrola přišla, krásně to bylo vidět ve filmu Kopytem sem, kopytem tam, bylo zle.

Ale zpět k našemu příkladu 20.000,- Kč je matematicky jedno promile z dvaceti miliónů. Je to moc nebo to je málo? Prostě, to je nákladová položka a ty je třeba snižovat.

Takže zbývá jediná věc. Zeptat se pana hostinského, jak to dělal doposud, ve dřevních pre-EET dobách? To při tom obratu vypisoval účtenky nasliněnou tužkou a pak tržbu sčítal hezky ve sloupcích, položku za položkou pěkně pod sebou.

Ba ne. On to dělal na kalkulačce a to víte, já nechci nikomu nic podsouvat a tomuto hodnému televiznímu hospodskému už vůbec ne. Ale při tom ručním sčítání mohla třeba nějaká promaštěná účtenka spadnout pod stůl a tam ji sežral pes.

Autor: Jiří Hermánek | pátek 2.12.2016 6:10 | karma článku: 26,07 | přečteno: 1244x